Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chiny nadciągają! Inwestują w handel, szukają też miejsca w węglu

Aldona Minorczyk-Cichy
Otwarcie chińskiego centrum handlu w Jaworznie
Otwarcie chińskiego centrum handlu w Jaworznie Marzena Bugała
Chińczycy w śląskich kopalniach? Tak to możliwe! Choć póki co tylko jako goście. Najpierw 6 marca przedstawiciele firmy IMM, jednego z większych producentów kombajnów ścianowych w Chinach gościli w kopalni Murcki - Staszic. Następnego dnia w Mysłowicach - Wesołej zjechali niemal pół kilometra pod ziemię. Interesowali się pracą kombajnu oraz różnicami między ich urządzeniami, a tymi, które eksploatowane są w śląskich kopalniach. Dzisiaj chińska delegacja przedsiębiorców z prowincji Heo-longjiang odwiedza Częstochowę.

Z kolei w maju marszałek województwa śląskiego podpisuje umowę o współpracy z gubernatorem prowincji Liaoning. Zabiegi o to trwały kilka lat i były poprzedzone wieloma wizytami.

Co jest potrzebne w kontaktach z Chińczykami?

- Trzy rzeczy: cierpliwość, cierpliwość i cierpliwość, no i osobiste kontakty, znajomości. Nasi goście z Chin przywiązują do tego bardzo dużą wagę - podkreśla Tomasz Stemplewski, dyrektor wydziału gospodarki, promocji i współpracy międzynarodowej Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Wizyty, rewizyty, kontakty z polecenia, udział w EXPO w Szanghaju, forum gospodarcze w Pekinie. Łatwo nie było. Ale w końcu po trzech latach starań w maju w Chinach województwo śląskie podpisze umowę o współpracy gospodarczej, kulturalnej i edukacyjnej.

- To pomoże w nawiązaniu kontaktów naszym przedsiębiorcom z chińskimi inwestorami. Listę zainteresowanych firm prześlemy do Chin, by tamtejsze władze pomogły w znalezieniu ewentualnych partnerów w biznesie - podkreśla dyr Stemplewski.

Współpraca dotyczyć będzie też kultury. Chińczycy kochają nasz zespół Śląsk. Współpracę nawiążą uczelnie wyższe. Spod Wielkiego Muru na studia przyjechać mogą do nas tysiące młodych ludzi. W Katowicach chcą na zasadach komercyjnych poznawać tajniki medycyny i biznesu. Są zainteresowani także studiami politechnicznymi. Nic dziwnego, że np. na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach od dwóch lat jest lektorat języka chińskiego.

- Wcale się temu nie dziwię obserwując jak rozwija się chińska gospodarka - mówi Wojciech Jaros, rzecznik Katowickiego Holdingu Węglowego, którego firmę w ubiegłym tygodniu odwiedziła delegacja z IMM, jednego z większych producentów kombajnów ścianowych w Chinach. Firma , eksportuje urządzenia do kopalń w Australii, Pakistanie, Indiach, Rosji. Czy ma chrapkę także na nasz rynek?

- Chińczycy po prostu chcieli zobaczyć nasz sprzęt i warunki w jakich pracuje - podkreśla Jaros. Dodaje, że KHW także interesuje się dalekowschodnim rynkiem: - Bo tam po prostu tworzy się obecnie światowe centrum górnictwa.
Czy zapowiadana od wielu lat chińska inwazja na Śląskie dojdzie do skutku? Pierwsze próby i to całkiem udane już mamy: centrum handlu w Jaworznie, chińskie restauracje. Tylko z budową dróg Chińczykom nie wyszło. Do czasu jednak, do czasu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto