Cidry wchodzą do I Ligi. Będzie więcej derbów!

Po pokonaniu przez Tura Turek 4:0, zespół Ruchu Radzionków w pięknym stylu po 8 latach awansował do I ligi.

Ostatni raz na zapleczu Ekstraklasy występowali osiem sezonów temu. Tym większy to sukces, gdyż w obecnym sezonie byli beniaminkiem.
Piłkarze Ruchu Radzionków przed spotkaniem wiedzieli, że zwycięstwo nad Turem zagwarantuje im start do I ligi. Dlatego też od początku meczu narzucili swój styl gry i ich przewaga z minuty na minutę była coraz bardziej widoczna.

W 24 minucie fantastycznej okazji nie wykorzystał Tomasz Foszmańczyk, który nie wykorzystał rzutu karnego. Niespełna 10 minut później w 33 minucie pierwszą bramkę dla Ruchu strzelił Dawid Jarka, były napastnik Górnika Zabrze. Piłkarze z Radzionkowa do szatni schodzili z uśmiechem na twarzy i wiarą w awans do wyższej klasy rozgrywkowej po zakończeniu spotkania.

Druga odsłona to prawdziwy grad bramek ze strony Ruchu. "Cidry" pierwszy kwadrans zdecydowanie przeważali jednak ekipa z Turka dobrze sie broniła przed wyższym wymiarem "kary". Jednak w końcówce meczu worek z bramkami się rozwiązał. Na listę strzelców dwukrotnie wpisał się Maciej Manelski, który jest kolejnym zimowym nabytkiem Ruchu. Po raz pierwszy w 78 minucie, a drugi strzał znalazł drogę do bramki w 80 minucie. Na pięć minut przed końcem meczu przysłowiową kropkę nad "i" postawił doświadczony pomocnik Piotr Gierczak.

Po końcowym gwizdku sędziego kibice i piłkarze Ruchu eksplodowali z radością – ich klub po ośmiu sezonach przerwy powrócił na zaplecze ekstraklasy. Jest to drugi awans podopiecznych trenera Rafała Góraka z rzędu, po wygraniu przed rokiem rozgrywek trzeciej ligi - pierwsze takie wydarzenie w dziejach klubu!

Ruch dołączy do kilku innych śląskich drużyn, które na jesień wystartują na zapleczu ekstraklasy. W jednej lidze śląscy kibice doczekają się sporo meczów derbowych. W sierpniu mogą w niej wystartować: Ruch, GKS, Piast i Odra. Blisko awansu z II ligi był GKS Tychy i Zagłębie Sosnowiec, niestety - drużynom zabrakło szczęścia na wiosnę.

Ruch Radzionków - Tur Turek 4:0 (1:0)

Bramki: Jarka, Manelski 2x, Gierczak

Ruch Radzionków: Kiełpin - Farkaš, Rzepka, Wiśniewski, Kowalski (90' Trzcionka) - Kompała (87' Przybecki), Paweł Giel, Gierczak - Mielec (76' Manelski), Jarka (70' Gielza), Foszmańczyk.

Tur Turek: Kręt - Grabowski, Imbiorowicz, Niedźwiedź, Paczkowski, Sędziak, Przybylski, Łazar (61' Kalu), Bieniek (78' Kiczyński), Hirsz (81' M. Kowalczyk), R. Kowalczyk.