Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cieszyn robi wrażenie na wszystkich !

Redakcja
Barwna historia, ciekawe zabytki, bogate walory przyrodnicze, intrygująca międzykulturowość oraz szeroka oferta imprez to walory Cieszyna, transgranicznego miasta leżącego na południu Polski.

Cieszyn dla koneserów
Cieszyn to miasto pełne unikatów. Nie chodzi tylko o zabytki i bogatą historię, to także nowoczesne wzornictwo, sztuka współczesna, unikatowe obiekty oraz niepowtarzalne imprezy kulturalne
Po zabytkowych bibliotekach i archiwach pełnych bezcennych wydawnictw z dawnych wieków wiedzie Szlak Książki. Książnica Cieszyńska posiada najcenniejszy na Śląsku zbiór starodruków i inkunabułów oraz kilka wyjątkowej wartości księgozbiorów, w tym np. ks. L. Szersznika. Biblioteka im. B. R. Tschammera jest największą i najcenniejszą biblioteką luterańską na ziemiach polskich, Biblioteka  Konwentu o.o. Bonifratrów jest najstarszą cieszyńską biblioteką - działa nieprzerwanie od 1694 roku. W Archiwum Państwowym znajdują się bezcenne dokumenty – jego chlubą jest bogaty zbiór dokumentów pergaminowych oraz akta pochodzące z archiwum zamkowego z czasów piastowskich i habsburskich. Miejscem niezwykle urokliwym jest Park Pokoju, a w nim dawny pałac hrabiów Larischów, w którym mieści się funkcjonujące już ponad 200 lat Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Znajdują się tu m. in. sławne na całym świecie strzelby cieszynki, kolekcja cieszyńskich filigranów i wiele innych zabytkowych obiektów, ale także pokaźny zbiór prac wybitnego współczesnego artysty Andrzeja Szewczyka. Muzeum Protestantyzmu poświęcone jest historii cieszyńskiej społeczności ewangelickiej. Dla zwolenników militariów Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich jest obowiązkowym punktem programu. Znajdujące się na Śląskim Szlaku Zabytków Techniki Muzeum Drukarstwa mieści m. in. oryginalny warsztat drukarza z przełomu XIX i XX w.
Zainteresowani odkryją w Galerii Szarej sztukę współczesną, a nowy polski i światowy design w Zamku Cieszyn. 
W Cieszynie wiele jest zabytków z czasów piastowskich i habsburskich. Interesująca jest cieszyńska Starówka, na Wzgórzu Zamkowym zaś pozostała romańska rotunda z XI w. -  najcenniejszy zabytek Śląska Cieszyńskiego, której wizerunek widnieje na banknocie 20 zł. 
Po tak wyczerpującym zwiedzaniu, każdy doceni wyborną cieszyńską kuchnię.

Polecamy:
28.04.-3.05. Przegląd Filmowy Kino na Granicy
27/28.05. Cieszyńska Noc Muzeów
10-17.07. Festiwal Europejskich Szkół Artystycznych i Twórczości „Kręgi Sztuki”– koncerty, projekcje filmowe, warsztaty, prezentacje i inne działania artystyczne w przestrzeni miejskiej.
27.08.-04.09. XX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Wokalnej Viva il canto
12-21.11. XXII Międzynarodowa Dekada Muzyki Organowej, Chóralnej I Kameralnej. .
23-26.11. Cieszyński Festiwal Jazzowy

Informacje: www.cieszyn.pl

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto