Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co dalej z pozostałościami Kopalni Sosnowiec? [Zdjęcia]

Redakcja
Rekultywacja terenów i stworzenie podstrefy ekonomicznej to rozwiązanie problemu Kopalni Sosnowiec. Pozostaje jeszcze kwestia biurowca, elektrowni, szybu i unikatowego przejścia podziemnego.

- Zamknięcie kopalni było dla miasta olbrzymim szokiem. Długo zastanawialiśmy się co teraz zrobić. Stworzenie strefy ekonomicznej pomogło sprowadzić inwestorów i teraz mamy tak kilka prężnie rozwijających się zakładów, które dają pracę - tak o terenach przykopalnianych mówił Kazimierz Górski, prezydent Sosnowca podczas spotkania z mieszkańcami.

W 1997 roku Kopalnia Sosnowiec po 140 latach działalności została zamknięta. Powstał problem co zrobić z terenami i zabudowaniami należącymi do kopalni. Miasto przejęło ten majątek i zaczęło przeprowadzać rekultywację. Obecnie na terenie pokopalnianym znajdują się 3 zakłady metalurgiczne, a kolejne właśnie powstają.


Jeden z zakładów w zrekultywowanej strefie


Biurowiec i szyb

Zabudowania przemysłowe kilka lat temu zrównano z ziemią. Ostatnio rozebrana została maszynownia i urządzenia dźwigowe, widoczne od strony ulicy Klimontowskiej. Zniknęła też linia kolejowa prowadząca do kopalni. Pozostała jeszcze kwestia biurowca i głównego wejścia do Kopalni Sosnowiec znajdującego się przy ulicy Narutowicza. Początkowo krążyły plotki o utworzeniu w nim mieszkań socjalnych, jednak urzędnicy mają inne rozwiązanie.


Biurowiec kopalni zostanie zburzony


- Budynek administracyjny po dawnej kopalni Sosnowiec zostanie rozebrany. Decyzja została już podjęta. Niebawem rozpoczną się prace przy rozbiórce - ujawnił MM Silesii Krzysztof Polaczkiewicz z UM Sosnowiec.

Jest też decyzja co do szybu, który ma zostać odrestaurowany. Ma stać się pomnikiem upamiętniającym świetność zakładu i przypominać o górniczych tradycjach Sosnowca. Prace przy konserwacji najprawdopodobniej rozpoczną się w przyszłym roku po wyburzeniu biurowca.

Hotel elektrownia

Znane są też losy budynku elektrowni, zlokalizowanego naprzeciwko zabudowań kopalnianych. Bytomska Spółka Restrukturyzacji Kopalń sprzedała prawo użytkowania wieczystego działki położonej przy ulicy Narutowicza w Sosnowcu wraz z prawem własności usytuowanego na tej działce budynku obywatelowi niemieckiemu, posiadającemu polskie korzenie.


Wkrótce powstanie tu hotel


-  Z informacji przekazanych Wydziałowi Polityki Gospodarczej inwestor na zakupionej działce zamierza postawić hotel. Budynek Elektrowni ma być aneksem frontowym hotelu - dodaje Polaczkiewicz.

Socrealistyczne przejście

Przejście podziemne, którym codziennie pracownicy kopalni przybywali do pracy to unikat nie tylko w mieście. Stworzone w latach 70 cechuje się unikatowym socrealistycznymi płaskorzeźbami z motywami morskimi i ptasimi, które niszczeje w skutek upływu czasu. Tu jednak urzędnicy mają związane ręce.


Ściany przejścia podziemnego to glazurowe płaskorzeźby


- W tej kwestii nie jesteśmy w stanie nic zrobić. Ulicą Narutowicza  ma być poprowadzona sosnowiecka nitka DTŚ. NA razie jednak Urząd Marszałkowski nie jest w stanie odpowiedzieć kiedy to będzie. Więc my nie możemy przeprowadzić remontu, ani nic pomóc - wyjaśnia MM Silesii Grzegorz Dąbrowski, naczelnik Wydziału Informacji i Promocji Miasta UM Sosnowiec.

Okazuje się, że w kwestii DTŚ w Sosnowcu na razie nic się nie ruszy. Prace związane ze „Stworzeniem połączenia DTŚ z Dąbrową Górniczą – etap I połączenie DTŚ w Katowicach z Obrzeżną Zachodnią w Mysłowicach wraz z przebudową obiektów inżynierskich” są na etapie uzyskiwania wymaganej dokumentacji.

- Na sierpniowym spotkaniu w Urzędzie Marszałkowskim odnośnie realizacji DTŚ Katowice – Dąbrowa Górnicza, w tym odcinka DTŚ w Sosnowcu przedstawiciele zainteresowanych miast nadal wyrazili poparcie dla realizacji tej inwestycji. Na dzień dzisiejszy brak jest jednak formalnych uzgodnień dla realizacji poszczególnych odcinków DTŚ w miastach. W szczególności dotyczących kwestii zabezpieczenia środków finansowych na ten cel - informuje MM Silesię Aleksandra Marzyńska, Rzecznik Prasowy Urzędu Marszałkowskiego województwa śląskiego.


To już unikatowy przykład sztuki socrealistycznej


Podsumowując prace mające na celu na terenie byłej Kopalni Sosnowiec stworzenie podstrefy ekonomicznej są zakończone. Na terenie powstają nowe zakłady. Decyzja co do szybu i biurowca jest już podjęta. Elektrownia będzie hotelem. A co do unikatowego przejścia wszystko zależy od funduszy na sosnowiecki odcinek DTŚ.


SERWIS MM O INWESTYCJACH




emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto