Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co warto zobaczyć w Skoczowie?

Stanisław Bartosik, Tomasz Wolff
Ratusz - został zbudowany w 1797 roku. Jest jednym z kilku przykładów rokokowej architektury w mieście. Podwyższony został o jedną kondygnację w 1934. Nad wejściem znajdują się herby księcia sasko-cieszyńskiego Albrechta oraz Skoczowa. Na wysokości górnego gzymsu znajduje się wizerunek św. Jana Sarkandra.

Muzeum im. Gustawa Morcinka

Znajduje się przy ulicy Fabrycznej 5. Placówkę otwarto 20 grudnia 1986 roku. Mieści się w zabytkowej kamienicy z XIV wiecznymi piwnicami i rokokową fasadą z 1793 roku. Ekspozycja stała obejmuje okres dziejów Ziemi Cieszyńskiej od epoki kamienia po wczesne średniowiecze.

Kryta pływalnia Delfin

Jest jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce. Można tu skorzystać z basenu sportowego i rekreacyjnego. Wyposażona jest w bicze wodne i gejzery oraz zjeżdżalnię wodną o długości 93 m. W pobliżu znajduje się boisko i hala sportowa z zapleczem noclegowy, a także szlak rowerowy biegnący wałami Wisły.

Papieski dąb i pamiątkowy obelisk

3 metrowej wysokości obelisk upamiętnia wizytę papieża Jana Pawła II, która odbyła się 22 maja 1995 roku. Został ustawiony na Kaplicówce. Ma kształt prostokątnego kamiennego bloku. Opatrzony jest herbem papieskim i napisem mówiącym o wydarzeniach na wzgórzu. Autorami obelisku są rzeźbiarz Jan Herma oraz architekt Ludwik Herok. Przed obeliskiem zasadzono dąb papieski, wyhodowany w Kuźni Raciborskiej z jednego z żołędzi poświęconych przez Jana Pawła II.

Kościół ewangelicki pod wezwaniem świętej Trójcy

Wzniesiony został w latach 1863-1865. Posiada cechy neogotyckie. Od przodu fasada zwieńczona jest wieżą wtopioną w nawę. Wewnątrz znajduje się neogotycki ołtarz z amboną na szczycie. W maju 1995 roku ewangelicy spotkali się tu z papieżem Janem Pawłem II.

Muzeum św. Jana Sarkandra

Znajduje się w kamienicy przylegającej do ratusza, w której, jak podają XVII wieczne przekazy, urodził się święty. Na parterze znajduje się stała ekspozycja prezentująca obraz życia i kultu Jana Sarkandra. W piwnicach znajduje się kaplica poświęcona patronowi tego miejsca.

Górka Wilamowicka - Kaplicówka

Wznosi się na wysokość 389 m n.p.m. na północny zachód od centrum miasta. Znajduje się tu kaplica św. Jana Sarkandra odrestaurowana po 1945 roku. Przed kaplicą stoi papieski krzyż, przewieziony z lotniska na Muchowcu w Katowicach w 1985 roku.

Spiżowy pomnik Gustawa Morcinka

Postawiony w 1987 roku w parku pomiędzy ulicami Mickiewicza i Objazdową. Został zaprojektowany przez warszawskiego artystę profesora Jana Kucza.

Kościół pod wezwaniem Znalezienia Krzyża Świętego

Nazywany jest także "Szpitalikiem". Znajduje się w centrum miasta. Jego początki sięgają XIV wieku. Pierwotnie był kościołem drewnianym Po pożarze w 1531 roku odbudowano go jako świątynię murowaną. W grudniu 1576 roku ochrzczono tu Jana Sarkandra. Do dziś znajduje się tu chrzcielnica pamiętająca to wydarzenie. Po przejęciu go przez protestantów w 1654 roku zwrócono go katolikom. We wnętrzu znajdują się naścienne malowidła ze scenami z życia św. Jana Sarkandra.

Kościół parafialny pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła

Położony przy ulicy Kościelnej. Niszczyły go kolejne pożary w 1531, 1713 i 1756 roku. Obecna bryła świątyni pochodzi z 1762 roku. Wieża kościelna została dobudowana 100 lat później. Wewnątrz trójnawowe wnętrze ozdobione jest kolumnowym ołtarzem z początku XIX wieku z postaciami Piotra i Pawła oraz obrazem przedstawiającym spotkanie apostołów w Rzymie. Przed świątynią znajdują się XVIII wieczne kamienne figury przedstawiające między innymi św. Jana Sarkandra.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto