Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co znajdziemy pod choinką u Ślązaka?

Michalina Bednarek
Michalina Bednarek
gryfnie.com
Książki, komiksy, torby, koszulki, biżuteria, a nawet mydło , czyli "must have" prawdziwego Ślązaka.

Wybór koszulek i toreb ze śląskimi motywami jest ogromny. Wystarczy znaleźć się na stronie Gryfnie.com, żeby wybrać coś dla siebie. Co je wyróżnia? Modny dizajn, żywe kolory i nagle okazuje się, że Śląsk jest atrakcyjny także dla młodych. Kto jednak uważa, że teraz na koszulki za zimno, może wybrać sobie bluzę z tej samej serii, fartuszek kuchenny, a nawet kubek na kawę z napisem „fajrant”. Oryginalne, świąteczne torby, zrobione z bannerów, można też dostać w Muzeum w Gliwicach.

Dla smakoszy szlachetnych trunków także znajdzie się coś ze Śląska. Mało kto wie, że w katowickich Murckach produkowane jest wino, i to nie takie „pisane patykiem”. Winna Zagroda jest gospodarstwem rodzinnym, umiejscowionym 10 km od centrum Katowic, ale nie czuć tu miejskiego hałasu i tempa. Katowickie wino zostało także docenione podczas prestiżowej imprezy, Świat Polskiego Wina.

Ci, którzy poszukują czegoś niezwykłego powinni wypróbować Sadza Soap. To czarne mydło glicerynowe z węglem aktywnym - cząsteczki węgla sprawiają, że mydło ma silne działanie bakteriobójcze i jest łagodne dla skóry. - To połączenie sprzeczności: brud, który myje – opowiada projektantka, Marta Frank. Sadza Soap to czarne mydło w kształcie bryły węgla, a jego hasło promocyjne brzmi: „Sadza odmładza!”.

Jeśli już jesteśmy przy temacie węgla, nie można nie wspomnieć o biżuterii z węgla, którą wykonują artystki z pracowni BroKat. Bogna Polańska i Roma Skuza jednak nie tylko projektują biżuterię z węgla kamiennego, ale przede wszystkim robią projekty wnętrz i akcesoriów wnętrzarskich.

Dla tych, którzy długie, zimowe wieczory lubią spędzać z książką mamy Canon Silesiae – Ślōnskŏ Bibliŏtyka To nowa seria wydawnicza, która ma przybliżać czytelnikom dziedzictwo kulturowe Górnego Śląska. Pierwsza książka, która otwiera kanon śląskiej literatury to "Listy z Rzymu" Zbigniewa Kadłubka. Uważa się, śląski to język wyłącznie mówiony, w którym nie sposób rozmawiać o sprawach ważnych. Zbigniew Kadłubek swoim napisanym po śląsku traktatem o filozofii, religii i miłości udowadnia, że jest inaczej. W tym roku ukazała się także nowa książka Elżbiety Anny Sekuły, autorki bestselleru "Po co Ślązakom potrzebny jest naród?".

A co dla najmłodszych Ślązaków? W zbiorze baśni i podań ludowych „Rozbójnik Pistulka i inne śląskie bajki” dzieci znajdą historie o utopcach i skrabniku.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto