Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cykl Jazz i Okolice powraca po zimowej przerwie

Łukasz Malina
Łukasz Malina
Gwiazdy największego formatu znów odwiedzą Katowice. Już 14 marca rusza tegoroczna edycja cyklu koncertów "Jazz i Okolice". Sprawdź, kto tym razem wystąpi w jazz clubie Hipnoza.

Dość ciekawie zapowiadają się najbliższe koncerty w ramach "Jazzu i Okolic", cyklu koncertów, który z powodzeniem od 2002 roku organizuje Górnośląskie Centrum Kultury w Katowicach.

Wśród zaproszonych gości pojawi się m.in. doskonale znany już katowickiej publiczności Ravi Coltrane, syn legendarnego Johna.

Już 14 marca w Jazz Clubie Hipnoza (o 20:00) zagra Steven Bernstein & Sex Mob z gościnnym udziałem DJ Olive.

Sex Mob to grupa ponadczasowa: elegancki kwartet w starym stylu, złożony ze światowej sławy muzyków z teczkami pełnymi partytur. Jest to także grupa silnie osadzona w teraźniejszości: w ich muzyce postmodernistyczne walce przechodzą w zdubowany free jazz. To zespół, którego muzyka zachęca publiczność do zabawy. Jest zestawieniem tego, co hulaszcze – alkoholu i grupowej zabawy – z radością tworzenia – ekipą grającą eksperymentalny jazz, której muzyka niepostrzeżenie przechodzi w kierunku estetyki mainstreamu.

Sex Mob nagrali sześć płyt czerpiących z repertuaru innych artystów (od Duke'a Ellingtona po Johna Barry'ego, autora muzyki do filmów o Jamesie Bondzie), w czasie dziesięcioletniej kariery dwukrotnie zwyciężyli w plebiscycie magazynu „Downbeat” (w kategoriach: Najlepsza płyta akustyczna oraz Best Beyond Group, czyli „Więcej niż najlepsza”). Ich ostatnia płyta – Sexotica – to w pełni autorski album, o którym lider mówi, że „to właściwie opowieść o rozwoju i ewolucji grupy”. Album ten rezultat nieustannie toczącego się dialogu między poszczególnymi członkami zespołu i paletą różnorodnych inspiracji.

Lider Sex Mob – Steven Bernstein – to wirtuoz trąbki suwakowej, kompozytor, aranżer, lider wielu zespołów i artystycznych projektów nieraz śmiało wykraczających poza muzyczne konwencje. Związany jest z Tzadikiem – legendarnym wydawnictwem dowodzonym przez Johna Zorna – w którym wydał kilka płyt w serii Semitic Diaspora. U progu kariery, na początku lat 90., związany był z zespołem Lounge Lizards, legendarną i nieistniejącą już kuźnią wielkich artystycznych osobowości (takich jak John Lourie, Arto Lindsay, Marc Ribot, John Medeski, Tony Scherr i inni). Skomponował muzykę do takich filmów, jak m.in. Get Shorty, Clay Pigeons, Fishing with John czy produkcji telewizyjnych Johna Lourie.

Muzycy przyjadą do Katowic w następującym składzie:

Steven Bernstein – trąbka
Briggan Kraus – saksofon
Tony Scherr – gitara basowa
Kenny Wollesen – perkusja
DJ Olive – gramofony


Drugim marcowym koncertem (23 marca, także o 20:00), będzie występ wspomnianego Ravi Coltrane'a.

Ravi Coltrane Quartet, który mieszkańcy Śląska mieli okazję już słyszeć w 2007 roku, to zgrany skład, od lat docierający się w czasie wspólnego grania. Sam Coltrane mówił o tym zespole w wywiadzie dla Radia Kraków: „Kilka lat temu zrozumiałem, jak wielką wartość stanowi zgrany zespół. Rozumiałem to w pewnym sensie jako sideman. Ale dopiero jako lider zacząłem doceniać fakt, że pracuję codziennie nad muzyką z tymi samymi ludźmi. Skupiłem się na stworzeniu zespołu, zespołowego brzmienia – to prowadzi cię na wyższy poziom. Gdy grasz co wieczór z innymi muzykami, to tak, jakbyś za każdym razem zaczynał od nowa. A jeśli grasz z tymi samymi ludźmi, masz tę pewność – ty wiesz, co inni zagrają, a inni wiedzą, co ty zamierzasz zagrać – a to dobra podbudowa. Muzyka może rozwijać się wtedy o wiele lepiej niż wtedy, gdy muzycy ciągle się zmieniają.”

Ravi Coltrane to syn dwóch wielkich indywidualności. Jego ojcem był legendarny i najwybitniejszy innowator jazzu John Coltrane, matką natomiast Alice Coltrane, równie legendarna wokalistka. Naukę gry na saksofonie sopranowym rozpoczął już w szkole średniej, jednak entuzjazm do nauki minął mu w chwili tragicznej śmierci brata Johna Jr. Do muzyki i nauki wrócił dopiero w połowie lat osiemdziesiątych, podejmując studia w Californian Arts Institute.

Ravi Coltrane karierę zaczynał od grania z zespołem matki. Później, od 1991 roku miał okazję współpracować z zespołem Elvina Jonesa, perkusisty kwartetu Johna Coltrane'a. Współpracował także z Geri Allenem, Kenny'm Barronem, Steve'em Colemanem czy Wallace'em Roney'em. Wraz z Antoinem Roney'em założył zespół Grand Central, który był początkiem indywidualnej kariery. W 1998 roku wydał swój pierwszy w pełni autorski album (Ravi Coltrane), a swoją klasę brawurowo potwierdził kolejną płytą From The Round Box. Zarówno autorskie albumy Ravi'ego Coltrane'a, jak i inne nagrania, w których brał udział, zawsze spotykały się z szerokim zainteresowaniem zarówno publiczności, jak i krytyków.

Zespół wystąpi w składzie:

Ravi Coltrane – saksofon sopranowy i tenorowy
Luis Predomo – fortepian
Drew Gress – kontrabas
E.J. Strickland - perkusja

Bilety na obydwa koncerty można kupić w kasie GCK lub Jazz Clubie Hipnoza. Dostępne są w dwóch opcjach cenowych: 20 złotych dla studentów i 40 złotych - reszta świata.


MMSILESIA POLECA. GORĄCE TEMATY LUTEGO:
Komu kolejną Betonową kostkę? Katowice chcą mieć Camerimage
Oto wizja nowej Bankowej W Dąbrowie panika przed nożownikiem
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto