Czat medyczny: Praca zespołów ratownictwa medycznego

Redakcja
POLSKA Dziennik Zachodni
Lek. med. Wojciech Miciński, był w poniedziałek, (20 grudnia), gościem czatu internetowego w naszej redakcji.

Nasz gość odpowiadał na pytania dotyczące pracy zespołów ratownictwa medycznego, nie tylko w święta, ale i na co dzień.

Zapraszamy do lektury czatu

~bill: Jeżeli miałbym Pan wymienić trzy najważniejsze cechy, którymi powinien się charakteryzować ratownik medyczny, to jakie by one były?
Lek._med._Wojciech_Miciński: Duża wiedza, odpowiedzialność, sprawność fizyczna.

~bill: Jakie kursy należy skończyć aby zostać ratownikiem medycznym?
Lek._med._Wojciech_Miciński: Szkoła ratownictwa medycznego - dwuletnia policealna lub trzyletni licencjat.

~bob: Czy macie czasem odczucie, że praca ratowników medycznych jest niedoceniana, że wszystkie laury zgarniają lekarze?
Lek._med._Wojciech_Miciński: Nieprawda, nie zgadzam się z tym twierdzeniem. W takiej firmie jak Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe (40% zasobów ratownictwa medycznego w województwie śląskim) absolutnie nie. Z mojej wiedzy również u pozostałych dysponentów ratownictwa medycznego, ratownicy medyczni zajmują należną im rolę. Uwaga społeczeństwa skierowana jest na zawód ratownika medycznego i to raczej lekarze systemu ratownictwa medycznego, wydają się że obecnie są niedoceniani.

~Hutchinson_1: Witam, z tej strony student ratownictwa medycznego. Panie doktorze 2 kwestie. 1. Jak pan ocenia zmiany w nowych wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji?, Druga sprawa - coraz więcej się słyszy, ze jest przesyt ratowników na rynku i że ja po studiach nie znajdę pracy, jak to jest?
Lek._med._Wojciech_Miciński: 1. bardzo pozytywnie oceniam zmianę wytycznych, zwłaszcza w zakresie efektywnej kompresjii klatki piersiowej, minimalizacji przerw na przykład podczas obsługi AED. Podoba mi się wsłuchanie ERC w wytyczne AH. 2. Na terenie województwa śląskiego obecnie funkcjonuje 1500 etatów dla średniego personelu ratunkowego, aby pracować w zewnątrz szpitalnym ratownictwie medycznym, trzeba być po prostu najlepszym. Ważne są dodatkowe umiejętności, uniwersalność, prowadzenie pojazdu uprzywilejowanego, znajomość języków obcych i inne umiejętności ratownicze. Odnośnie pracy, należy się nią interesować już podczas studiów.

~darek34: Czy orientuje sie Pan w sprawie tego aby w całej Polsce ratownicy byli szkoleni wg, tego samego programu nauczania?
Lek._med._Wojciech_Miciński: Jak do tej pory w kształceniu obowiązują dwa programy: dwuletni policealny i trzyletni licencjat. Osobiście jestem zwolennikiem wykształcenia opartego na licencjacie.

~monika-27: A propos sprawności fizycznej... czy podczas studiowania poza zajęciami nazwijmy je - medycznymi, są zajęcia z zakresu kultury fizycznej? A jeśli tak to jakie i czy zasady zaliczenia ich są trudne (tzn. czy trzeba być naprawdę bardzo wysportowanym by je zaliczyć)?
Lek._med._Wojciech_Miciński: Proszę się zwrócić z tym pytaniem do uczelni prowadzącej dany kierunek.

~uganda_warrior: Mówi się że każda pomoc osobie nieprzytomnej jest pożądana i jakakolwiek działanie nie możne pogorszyć sytuacji. Jak jest naprawdę? Robiąc złą reanimację można pogorszyć stan chorego?
Lek._med._Wojciech_Miciński: Żaden człowiek nieprzytomny nie może pozostać bez reakcji świadka zdarzenia. Jakiekolwiek umiejętności które wynieśliśmy ze szkoły lub kursów BHP będą lepsze niż pozostanie obojętnym. Każdy obywatel ma obowiązek prawny udzielenia drugiej osobie pomocy. Jeśli nie potrafimy lub sytuacja jest niebezpieczna obowiązkiem naszym bezwzględnie, zresztą jak w każdym przypadku, jest wezwanie służb do tego powołanych 112, 999, 998, 997.

~uganda_warrior: Ile mamy czasu na uratowanie komuś życia w przypadku zasłabnięcia ?
Lek._med._Wojciech_Miciński: Każda minuta zwłoki u osoby nieprzytomnej obniża szanse na przeżycie bez kwalifikowanej pomocy o około 10 % - dotyczy to osoby u której nastąpiło: zatrzymanie akcji serca i/lub zatrzymanie oddechu. Definicja zasłabnięcia jest dosyć szeroka, często nie jest to stan bezpośrednio zagrażający życiu.

~uganda_warrior: Skąd się biorą różnice w zaleceniach ilości ucisków? Co jakiś czas są podawane inne ilości wdechów i ucisków.
Lek._med._Wojciech_Miciński: Co pięć lat zbierają się światowe gremia analizujące badania medyczne, aktualnie 10 grudnia br. Polska Rada Resuscytacji ogłosiła europejskie nowe wytyczne postępowania wg. nich, osoba wobec której je zastosujemy, ma największe szanse na przeżycie. Co nie oznacza że postępując według wytycznych z 2005 zrobimy komuś krzywdę.

~ArCzi20: Ja mam takie nietuzinkowe pytanie, ale całkowicie poważne, kiedyś słyszałem i czytałem o tym, że jak zespół ratowniczy przyjeżdża na miejsce wypadku i widzi ze danej osobie spadł but, to wtedy są praktycznie pewni ze ta osoba nie żyje, skąd się w ogóle wziął taki przesąd?
Lek._med._Wojciech_Miciński: To nie przesąd. Po prostu podczas potrącenia pieszego siła urazu jest tak duża, że w miejscu zdarzenia pozostają buty, a ciało pacjenta przemieszcza się o kilkanaście metrów. Przy oględzinach miejsca wypadku i ustalania tzw. mechanizmu urazu ratownik wie, że obrażenia mogą być bardzo poważne. Lub też wypadek okazał się śmiertelny.

~Hutchinson_1: Czy jest Pan zwolennikiem zwiększenia zakresu działania dla ratowników? Więcej leków do podawania, więcej czynności?
Lek._med._Wojciech_Miciński: Nie. Aktualny zestaw czynności które możne wykonywać ratownik medyczny jest niezwykle duży. Odsyłam do rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie medycznych czynności ratunkowych które mogą być wykonywane przez ratownika medycznego, zwłaszcza punkt 3 dotyczący zaawansowanych zabiegów reanimacyjnych.

~ciekawy41: jakie są kary za bezzasadne wezwanie karetki?
Lek._med._Wojciech_Miciński: Finansowe.

~alka: najbardziej absurdalne wezwanie karetki, z jakim miał Pan do czynienia?
Lek._med._Wojciech_Miciński: Bóle za mostkiem (mostek w Maciejkowicach).

~tomcio: jakie są najczęstsze wezwania karetki w sezonie zimowym?
Lek._med._Wojciech_Miciński: Urazy na drogach publicznych, chodnikach, placach. Do pacjentów pozbawiinych opieki, bądź o niskim statusie społeczno-materialnym, z powodu większego zainteresowania sąsiadów.

~piesek_leszek: Co robicie w sytuacji, gdy na drodze do pacjenta wydarzył się wypadek i trzeba ratować kogoś innego?
Lek._med._Wojciech_Miciński: Ambulans zawsze się zatrzyma, rozpocznie udzielanie pomocy, a decyzje podejmuje dyspozytor medyczny.

~Marcin: A jak to jest z pierwszą pomocą. Jeżeli jej nie udzielimy możemy odpowiadać przed sądem za nieudzielenie takowej, jeżeli jednak udzielimy jej a poszkodowany dozna dodatkowych obrażeń (np. połamania żeber przy resuscytacji) lub okaże się że ten człowiek zostanie kaleką do końca życia toczy możemy ponieść karę wyższą od tej, gdybyśmy pomocy zaniechali (albo np tylko wezwali karetkę)
Lek._med._Wojciech_Miciński: Jeżeli obawiamy się wykonania rękoczynów to i tak zawsze należy wezwać pogotowie. Podczas udzielania pomocy jeśli nawet byśmy spowodowali uszczerbek na zdrowiu, to ważniejsze jest uratowanie życia.

~zawiedziony...._mocno_:(: czy chory na HIV może udzielać pierwszej pomocy ??
Lek._med._Wojciech_Miciński: Tak, oczywiście.

~ciekawy41: kiedy możemy bez obaw wzywać pogotowie?
Lek._med._Wojciech_Miciński: O wyjeździe karetki decyduje dyspozytor medyczny na podstawie wiarygodnego wywiadu.

au.: Czy nadmierny ból głowy może być powodem do wezwania karetki?
Lek._med._Wojciech_Miciński: Jak najbardziej tak.

~Michal_4: Ponoć stare podręczniki mówią ze przy dobrze udzielonej pierwszej pomocy ofiara powinna mieć złamane przynajmniej dwa zebra. Ile w tym prawdy?
Lek._med._Wojciech_Miciński: Nie ma w tym prawdy. Uszkodzenie ścian klatki piersiowej nie jest regułą.

~Pytania_ale_mądre_on_40: Czy ratownicy mają w swoich zarobkach uwzględniony dodatek za prace w warunkach szczególnego zagrożenia dla zdrowia?
Lek._med._Wojciech_Miciński: Nie. W taryfikatorze prac posiadają dodatek wyjazdowy w wysokości 30%.

~ona-4: Czy jest Pan za tym by koszty leczenia po wypadku pokrywał winny, który spowodował wypadek?
Lek._med._Wojciech_Miciński: Tak, ubezpieczenie sprawcy.

~zet: witam serdecznie, jak to jest z tymi nieszczęsnymi pijakami, leżącymi na ulicy - wzywać pogotowie czy lepiej policje?
Lek._med._Wojciech_Miciński: Każda osoba, nawet nietrzeźwa na ulicy wymaga pomocy. Jeśli jest to osoba obca i nie jesteśmy w stanie jej pomóc z powodu zbyt dużego spożycia alkoholu należy wezwać służby miejskie. Jeżeli uznajemy że jest to osoba wymagająca pomocy medycznej, to pogotowie. Jeśli jej stan to tylko upojenie alkoholowe to policję lub straż miejską.

~Ona_20l: Czy to prawda ze kobiety są rzadziej zatrudniane na ratownika medycznego? tylko dlatego ze sa mniejsze i maja mniej sił od mężczyzn?
Lek._med._Wojciech_Miciński: W WPR w Katowicach nie dyskwalifikujemy kobiet. Miej więcej 1/3 pracowników to kobiety.

~On16: Jak pan skomentuje ostatni wypadek w którym ojciec przywiązał sanki dzieci do samochodu?
Lek._med._Wojciech_Miciński: Głupota, bardzo duża tragedia rodziny. Rodzina w tej chwili jest najważniejsza i wszyscy jej członkowie wymagają wsparcia i opieki.

~Anusia13875: Czy sądzi Pan ze w przyszłości większość karetek będzie jeździła bez lekarza?
Lek._med._Wojciech_Miciński: Tak.

~Michal_4: czy kierowca karetki musi być odpowiednio przeszkolony jeśli chodzi o pomoc medyczną?
Lek._med._Wojciech_Miciński: Według aktualnego prawa - nie, jeśli jest dodatkową osobą w zespole niż ustawowe minimum.

~tornton: Jakie są zarobki ratowników medycznych?
Lek._med._Wojciech_Miciński: 23 złote na godzinę jako ratownik medyczny, 27 złotych - ratownik medyczny z uprawnieniami do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych (dane z WPR w Katowicach).

Moderator: Godzina, jaką przeznaczyliśmy na czata z naszym Gościem szybko minęła. Mamy jeszcze tylko jedno, ostatnie pytanie...
~tornton: Czy praca ratownika medycznego daje więcej satysfakcji, niż praca lekarza? czy warto być ratownikiem medycznym?
Lek._med._Wojciech_Miciński: Każdy wybiera swoją własną drogę życiową na podstawie predyspozycji, doświadczenia, wykształcenia, planów i marzeń.

Moderator: Dziękujemy naszemu dzisiejszemu rozmówcy za poświęcony czas, a Wam za ciekawe pytania;)
Lek._med._Wojciech_Miciński: Dziękuję bardzo!

Tragedii można było uniknąć. Oskarżenia po adresem Baldwina

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

b
bylembordo
Wszyscy pytają ile zarabiają dyspozytorzy medyczni - jeżeli ktoś chce o tym i wielu innych rzeczach poczytać to poniżej jest zapis wywiadu z dyspozyterem medycznym:
http://www.careego.pl/1505/dyspozytor-medyczny/
c
careego
Dobry artykuł opisujący pracę i zarobki dyspozytorów medycznych znajduje się tutaj
http://www.careego.pl/1505/dyspozytor-medyczny/
G
Gość
Co do Odpowiedzi Pana Doktora na pytanie:
"~Ona_20l: Czy to prawda ze kobiety są rzadziej zatrudniane na ratownika medycznego? tylko dlatego ze sa mniejsze i maja mniej sił od mężczyzn?
Lek._med._Wojciech_Miciński: W WPR w Katowicach nie dyskwalifikujemy kobiet. Miej więcej 1/3 pracowników to kobiety. "

Zapomniano tu wspomnieć że kobieta pytająca o prace składająca swoje CV jest traktowana zupełnie inaczej niż mężczyzna. Ja przy składaniu CV zostałam wyśmiana, że pracy niema nie mam poco składać papierów. Nie wspomniano mi nawet o możliwości pracy na kontrakt. A jak wychodziłam z pokoju to słyszałam poco laski te studia robią i tak bezrobotne będą kobiety to ino na pielęgniarstwo. Jak można tak mówić gdy drzwi nawet nie są jeszcze zamknięte.

A co do 1/3 kobiet to chyba sekretariat i księgowość się tylko liczy. Sami możecie za uwarzyć ile kobiet jest w zespołach. W dodatku te co jeżdżą są starsze i to albo pielęgniarki z dodatkowymi kursami albo ratowniczki co miały niezłe wtyki.

Ratownik medyczny nie może liczyć nawet na rejestracje medyczną bo to na nich lądują osoby po zawodówkach jak w szpitalu Górniczym w Bytomiu przykładowo.

A co do licencjata poco je robić jak licencjat krótszy a taka sama możliwość nawet do transportu po studium chętniej biorą.

Ja na szczęście mam drugi zawód i w nim pracuje ale żałuje "studia" tego czasu którego nie odzyskam pasja w zadłużenia tylko mnie wpędziła.
Dodaj ogłoszenie