18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Czat medyczny: Problemy związane z ciążą

Redakcja
fot. Mikołaj Suchan.
Violetta Skrzypulec-Plinta była gościem czatu internetowego w naszej redakcji. Spotkanie poświęcone było tematowi ciąży. Zapraszamy do lektury czatu!

Moderator: Witamy wszystkich na czacie i zapraszamy do zadawania pytan.

Violetta_Skrzypulec-Plinta: Witamy serdecznie naszego Gościa i czekamy na Wasze pytania. :-)

Misia: Ile razy i jakie badania nalezy wykonać przy normalnym przebiegu ciąż nie zagrożonej i co jaki czas należy przychodzić na kontrolę lekarską?

Violetta_Skrzypulec-Plinta: Jeżeli ciąża jest niepowikłana postępujemy zgodnie ze standardem. Wizyta co 3-4 tyg. z badaniami i ultrasonografią podczas ciąży. Przed porodem należy zwiększyć ilość wizyt. W ciąży powik łanej należy stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego.

Kamio: Obecnie ejstem w 4 miesiacu ciąży. Przedtem leczyłam się z pozytywnym skutkiem na PCO. Czy po urodzeniu dziecka choroba może powrócić? Jeśli tak to jak szybko i czy karmienie piersią ma w tym przypadku znaczenie?

Violetta_Skrzypulec-Plinta: Karmienie piersią nie ma znaczenia. Nie ma dowodow na to, że w każdym przypadku, po rozwiązaniu ciąży objawy PCO wrócą od razu.

KICIUNIA: Mam potworne bóle kończyn, jestem w 4 miesiacu ciąży od czego te bole moga byc.

Violetta_Skrzypulec-Plinta: Proponuję zwrócić się do lekarza. Przyczyn może być wiele. Od zmian naczyniowych po zwykły niedobór magnezu.

serenaanna: Witam, czy jest szansa na urodzenie zdrowego dziecka w wieku 40 lat? Jeżeli tak, to gdzie powinnam się udać po pomoc i wskazówki w prowadzeniu ciąży?

Violetta_Skrzypulec-Plinta: Proponuję udać się do swojego lekarza położnika, który w sposób najbardziej właściwy przeprowadzi Panią przez ciążę. I po konsylium zdecyduje, czy poród powinien odbywać się w sposób naturalny.

Misia: Po jakim czasie "próbowania" zajścia w ciążę powinnam zacząć się niepokoic?

Violetta_Skrzypulec-Plinta: Po roku regularnego współżycia. Od 3-4 razy w tygodniu.

luna: Kilka dni temu poronilam (bylam w 13 tyg. ciazy) .to byla moja pierwsza ciaza, mam 32 lata. Kiedy mozemy zaczac sie starac jeszcze raz?

Violetta_Skrzypulec-Plinta: Po wykonaniu wszystkich badań biochemicznych, hormonalnych, chorób odzwierzęcych. Lekarza prowadzący podejmuje decyzję, kiedy będzie najodpowiedniejszy moment na kolejną ciążę. Proszę pamiętać, aby nie zachodzić w ciążę bez wcześniejszego rozpoznania i leczenia.

kasia-28: czy chorujac na Hasimoto i bedac w eutyreozie powinnam suplementowac hormony bedac w ciazy?

Violetta_Skrzypulec-Plinta: Decyzja należy tu do lekarza endokrynologa.

florek: chciałam się dowiedzieć, czy jesli mam zespół policystycznych jajnikow i niedoczynność tarczycy to jest możliwe zjaście w ciążę?

Violetta_Skrzypulec-Plinta: Oczywiście, że tak. 90% pacjentek z tymi schorzeniami, po odpowiednim leczeniu, staje się szczęśliwymi mamami.

Burek: Czy warto robić ciągłe badania na HIV w czasie ciązy?

Violetta_Skrzypulec-Plinta: Jeżeli zmienia się partnerów to jest to wskazane. Zgodnie z przyjętą procedurą.

luna: Moj lekarz jednak twierdzi, ze do 3 poronien zadnych badan nie bedzie przeprowadzal, czy powinnam naciskac?

Violetta_Skrzypulec-Plinta: Proszę zmienić lekarza.

Ania_: Czy kobieta, ktora długo bierze tabletki antykoncepcyjne (ok 8 -10 lat) może być spokojna, że dziecko urodzi się zdrowe?

Violetta_Skrzypulec-Plinta: Tabletki antykoncepcyjne nie działają embriotoksycznie ani teratogennie. Proszę pamiętać o suplemementacji kwasu foliowego na 3 miesiące przed planowaną ciążą.

Alfa_alfa: Czy w czasie ciązy powinno sie unikac zabiegów kosmetycznych opartych na chemii? Np farbowanie włosow czy malowanie paznokci? I co z zabiegami takimi jak zamykanie naczynek laserem?

Violetta_Skrzypulec-Plinta: Wszystko zawsze wymaga konsultacji z lekarzem, natomiast mity dotyczące farby do włosów i lakieru do paznokci zostały już dawno obalone.

Burek: Moja żona jest w 36 tygodniu ciąży i od pewnego czasu odczuwa jakby napięcie brzucha. Czy jest to powód do niepokoju?

Violetta_Skrzypulec-Plinta: W 36 tygodniu ciąży skurcze mogą oznaczać zarówno stan fizjologii jak i patologii. Odpowiedzi na powyższe pytanie można udzielić wyłącznie po badaniu ginekologicznym. Jeżeli stwierdzi się skracanie i rozwieranie szyjki może to oznaczać poród przedwczesny zagrażający. Natomiast jeżeli stan szyjki nie uległ zmianie, nie jest to powód do niepokoju - mogą to być tzw. skurcze przepowiadające Braxtona-Hicksa, które przygotowują macicę do porodu.

$tudentka_19: witam od 1,5 roku staram się o dziecko i ni mogę zajść w ciążę czy to coś groźnego? Chciałabym powiedzieć,że mam już syna w wieku 3 lat

Violetta_Skrzypulec-Plinta: Proponuję wizytę u specjalisty, gdyż problem z zajściem w ciążę to problem pary.

paweł_4: moja zona jest w 15 miesiacu czy mozna uprawiasc seks??

Violetta_Skrzypulec-Plinta: 15 miesiąc ciąży to już czas po połogu... Natomiast, jeśli miałby to być 15 tydzień, to nie ma żadnych przeciwskazań, gdy ciąża nie jest zagrożona.

Alwinka_36:Czy to prawada ze jesli w wieku ok 40 lat zachodzi się w ciążę, a jest to kolejna ciąża u kobiety to prawdopodobieństwo urodzenia dziecka chorego czy z wadami genetycznymi jest mniejsze niz gdyby była to pierwsza ciąża w tym wieku?

Violetta_Skrzypulec-Plinta: Oczywiście, że tak.

Katarzyna: Czy lekarz prowadzący ma prawo odmowic wydania skierowania na badania? Np. na test PAPP-A

Violetta_Skrzypulec-Plinta: Jeżeli badanie jest refundowane, to powinny być do niego wskazania.

Ovi_m: Jakie sa wskazania do skierowania ciezarnej na badania prenatalne?

Violetta_Skrzypulec-Plinta: Wskazań jest bardzo wiele. Dzielimy je na matczyne i płodowe. Zaczynając od niepowodzeń w poprzednich ciążach, poprzez podejrzenie wady w pierwszych badaniach USG, obciążony wywiad rodzinny, wiek matki, itd. Myślę, że jeżeli ma Pani wątpliwości, to najlepiej będzie porozmawiać z lekarzem prowadzącym. Czasem obawy samej ciężarnej są wskazaniem do wykonania badań.

Tikime3: Mam pytanie. Jakie są sposoby na to żeby urodził się chłopczyk?

Violetta_Skrzypulec-Plinta: Niestety nie ma.

KETI: mam obawy że zaszkodziłam dziecku w ciążu, obecnie jestem w 9 miesiącu, ciąża rozwija się prawidłowo, ja do 8 miesiąca czynnie pracowałam, do tego stopnia, że w 4 miesiącu zrobiłam remont pokoji, malowanie etc. boję się, że dziecko mogło nawdychać się farby lub oparów?

Violetta_Skrzypulec-Plinta: Ciąża jest procesem fizjologicznym a nie chorobą. Myślę, że jest Pani odpowiedzialną osobą, a farby nie były toksyczne.

Burek: Siostra ma stwierdzone dwucentymetrowe miesniaki i prosiła abym zapytal czy w tej sytuacji moze pozwolic sobie na zajscie w ciaze?

Violetta_Skrzypulec-Plinta: W większości przypadków niewielkie mięśniaki nie powinny przeszkadzać w zajściu w ciążę. Jednakże w trakcie jej trwania ulegają powiększeniu. Najczęściej dotyczy to II trymestru ciąży. W zależności od ich umiejscowienia oraz ostatecznego rozmiaru, mogą stanowić przeszkodę porodową i być wskazaniem do cięcia cesarskiego.

Zwariowana: moj narzyczony w wieku 12 lat był operowany na zylaki powroska nasiennego i wodniaki czy jest prawdopodobienstwo nie płodnosci u niego.?

Violetta_Skrzypulec-Plinta: Proponuję nie zastanawiać się czy jest, tylko wysłać narzeczonego na badania.

mandarynka: Proszę powiedziec czy po poronieniu pierwszej ciązy, druga ciąża zostala donoszona ale byla w znacznym stopniu zagrozona, czy trzecia ciąza rowniez moze byc zagrozona czy moze przebiegac prawidlowo. Dodam ze nie stwierdzono zadnego powodu zagrozenia poprzednich ciąż.

Violetta_Skrzypulec-Plinta: Przykro mi bardzo, ale na to pytanie nie da się odpowiedziecieć jednoznacznie. Ciąża jest immunologicznym przeszczepem.

senioritka: witam jestem otyla palaca osoba moj maz takze czy moze to byc wiekszym problemem zajscia w ciaze

Violetta_Skrzypulec-Plinta: Oczywiście, że tak. Proponuję rzucić palenie i dodatkowo zrzucić po 10 kg.

Burek: Aha i jeszcze jedno pytanie - od kiedy powinno sie zaczac chodzic do szkoły rodzenia. Prosze napisac kilka słów na temat wyboru dobrej szkoły tego typu

Violetta_Skrzypulec-Plinta: Teorii jest wiele. Niektórzy uważają, że szkoła rodzenia powinna być lekcją przed planowaną ciążą i wtedy należy zacząć do niej uczęszczać. Typowo, po 20 tygodniu ciąży zaczynają się wykłady i ćwiczenia. Wszystkie szkoły rodzenia są o wysokim standardzie. Najlepiej pytać ginekologa.

Adrianna: Czy zdarza się, że kobieta bedąca w bardzo wczesnej ciąży poroni i nawet nie zdaje sobie z tego sprawy ze była w ciąży i doszło do poronienia? Czy takie sytuacje są groźne?

Violetta_Skrzypulec-Plinta: Zdarza się tak. Są to poronienia biochemiczne. Stwierdza się je tylko wtedy, jeżeli się ściśle monitoruje cykl i wczesną ciążę. Jeżeli planuje Pani ciążę, proszę nawet o tym nie myśleć, gdyż rzeczy, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć, nie będą sprzyjać tej radosnej chwili.

Jupik: Jaki pai miała przypadek najstarszej kobiety będącej w ciąży, zakończony szczęśliwym urodzeniem zdrowego dziecka?

Violetta_Skrzypulec-Plinta: 44-letniej kobiety, której ciąża była po stymulacji owulacji.

Moderator: Dziękujemy wszystkim za udział w czacie i zapraszamy ponownie.

Violetta_Skrzypulec-Plinta: Dziękuję.


Violetta Skrzypulec-Plinta, specjalista ginekolog-położnik, endokrynolog, seksuolog. Kierownik Katery Zdrowia Kobiety, Dziekan Wydziału Opieki Zdrowotnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, wiceprzewodnicząca Rady Programowej Fundacji MSD dla Zdrowia Kobiety. Przewodnicząca Sekcji Ginekologii Dziecięcej i Dziewczęcej Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Konsultant wojewódzki w dziedzinie seksuologii.

Od 27 lat związana z pracą naukowo-dydaktyczną SUM. Autorka licznych artykułów o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Mama dorosłej córki, tegorocznej adeptki Uniwersytetu Medycznego i Nowojorskiej Szkoły Reżyserii. Uwielbia nurkowanie, jazdę na nartach i spacery z psem Protonem. Filmy Bartona, obrazy Kołpanowicza, Żegalskiego i Chagala oraz rozliczne dalekie wyprawy to pasja jej życia.

Znamy decyzję w sprawie trzeciej dawki szczepionki.

Wideo

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Renata
Witam 20.08 byłam na USG 12 tydz i 4 dni pan doktor zlecił mi żebym zrobiła badania prenatalne bo nt dziecko ma 2.5 mm więc 21 zrobiłam 12 tydz i 5 dni na USG pokazało że dziecko jest zdrowe tylko że nt jest 2.4 pod pleckami ma pępowinę czy możliwe żeby wynik wyszedł zły kość nosowa obecna przepływy prawidłowe serduszko pracuje poprawnie nie pokoi mnie tylko to nt i nie wiem dlaczego takie jest
A
Anonim
Witam chcialabym się zapytac gdzie moge sie kogos poradzic bo chodzi o to ze jestem w ciazy i na pierwszej wizycie mi lekarz powiedział że jestem w 11 tygodniu ciąży . A inny lekarz na prenatalnych mi powiedział że to nie mógł być 11 tylko 9 lub 10 .i teraz mi nie chce tego zmienić i nie wiem gdzie się poradzić o radę . bo nie dostanie becikowego a mam trudna sytuację finansową »
s
sylwia
prosze o odpowiedz jesli można o to poronienie>
s
sylwia
witam poronilam w 10tyg ciąży i mialam opryszczkę czy to mogło być powodem poronienia?prosze o odpowiedz
K
Kinga
Witam.
W piątek byłam na USG powiedziano mi, ze serduszko nie bije i wyszedł 7-8 tydzień... Moj ginekolog powiedział, że jestem w 10 tygodniu ciąży, a jak zadzwoniłam do lekarza do szpitala stwierdził 12 tydzien ciąży. Jest pęcherzyk, żadnego krwawienia...Czy mam się obawiać, czy wszystko będzie wporządku?? Nastepne usg mam mieć tydzien później
a
anna-maria
witam
podejrzewam u siebie ciążę poniewaz staralismy sie z chlopakiem, dzis mialam dostac miesiączkę ale jest tylko brazowe plamienie, nie wiem czy to cos zlego sie dzieje? prosze o odpowiedz
Dodaj ogłoszenie