Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czeladzkie "Stare Miasto" zmieni się do 2015 [Wizualizacje]

Redakcja
Czeladź nie próżnuje. Nie tak dawno do użytku została oddana nowa, przebudowana płyta Rynku, która została nominowana w konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Woj. Śląskiego roku 2008. To nie koniec inwestycji w mieście.

30 października decyzją Rady Miasta został przedłużony Program Stare Miasto, realizowany w ramach Startegii Rozwoju Czeladzi do roku 2015. Podzieloną na Stare Miasto Lokacyjne i Przedmieście Bytomskie Czeladź czeka dalsza przebudowa oraz wiele nowych inwestycji w kolejnych latach, dzięki którym miasto zamierza przywrócić śródmieściu funkcję centrum oraz wykreować swój wizerunek na poziomie regionalnym.

Mała rewolucja w komunikacji

Sporą część programu zajmować będzie przebudowa układu komunikacyjnego miasta. Na skrzyżowaniu ul. Gordzieckiej z ul. Będzińską powstanie dwupoziomowe, bezkolizyjne skrzyżowanie, zapewniające bezpieczny ruch w czterech kierunkach. Korekta czeka również skrzyżowanie ul. Staszica i 1 Maja oraz ul. 1 Maja, Bytomskiej i Szpitalnej. Projekty te zostaną dofinansowane ze środków unijnych. Powstał również projekt przebudowy skrzyżowania ul. Kombatantów  i  Szpitalnej. W tym miejscu ma w przyszłości powstać rondo. Miasto pamięta również o pieszych, Stare Miasto z Węgrodą ma połączyć przejście podziemne, zbudowane w rejonie ul. Modrzejewskiej.

Zmiany szykują się również w funkcjonowaniu komunikacji publicznej. Odrestaurowany Rynek stał się miejscem, gdzie ruch kołowy został mocno ograniczony i stracił funkcję punktu przesiadkowego. Ten ma zostać przeniesiony w rejon ul. Szpitalnej 2 i 3.


Wizualizacja skweru przy ul. Bytomskiej źródło: UM Czeladź


Przy ulicach budynki

Miasto zakłada również odtworzenie Bramy Krakowskiej w jej pierwotnym położeniu oraz odrestaurowanie fragmentu muru wraz z drewnianą galerią. W miejscu nieistniejącej od 1916 roku karczmy planuje się realizację Karczmy Wójtowskiej. Ma stanać w niedalekiej przyszłości w miejscu dawnego postoju taksówek przy ul. Będzińskiej/Rynkowej. Przy ul. Będzińskiej ma powstać również Centrum Organizacji Pozarządowych. Prawdopodobnie będzie to dwukondygnacyjny budynek w stylu dawnych mieszczańskich kamienic.

Najciekawiej zapowiada się jednak realizacja Nowego Ratusza przy Rynku 22. Sala ślubów i wystaw na parterze oraz sala obrad Rady Miejskiej na piętrze to tylko niektóre z funkcji, jakie mają zaistnieć w nowym budynku. Rozważane jest również umiejscowienie tam Punktu Informacji o Mieście oraz telecentrum z dostępem do Internetu.

A przy budynkach...

Skwer z fontanną ma powstać na skrzyżowaniu ul. Bytomskiej i 1 Maja. Kościół Św. Stanisława ma zostać iluminowany, na terenie parafii ma zostać odbudowana część fortyfikacji miejskich. Drugi etap rewitalizacji to m.in. również przebudowa Targowiska Miejskiego przy ul. Grodzieckiej. Przyszłość Zapłocia to park, tak widzą ten rejon czeladzcy urzędnicy, to powstanie w przyszłości w miejscu dawnych pól i ogrodów.


Wizualizacja Zapłocia źródło. UM Czeladź


Inwestycje, które mają być realizowane w mieście do 2015 roku, szacowane są na ponad 70 mln złotych. Cały teren obejmujący rewitalizację jest już objęty planem zagospodarowania przestrzennego.

Urzędnicy wierzą w miasto

Inspektor Wydziału Rozwoju i Inżynierii Miasta, Rafał Kost twierdzi, iż po rewitializacji Czeladź stanie się miastem, w którym będzie się mieszkało jeszcze lepiej. - Ja uciekłem z Katowic, te powoli stają się miastem nie do życia, a Czeladź jest o wiele przyjaźniejsza mieszkańcom - mówi MM Silesii Rafał Kost z Urzędu Miasta Czeladź.

- Projekt ma wykreować centrum wyraziste i o nowych funkcjach. Na pewno nie zadowolimy wszystkich, gdyż to nigdy nie jest możliwe, ale jesteśmy pewni, że zmiany będą postrzegane jako te "na lepsze". Duża dyskusja rozgorzała wokół likwidacji punktu autobusowego przy Rynku. Były kontrowersje, w końcu mieszkańcy byli przyzwyczajeni do tego przez lata. Nowy Rynek to jednak przestrzeń zupełnie innej jakości i mieszkańcy na pewno na tym skorzystają. Zależało nam na tym żeby wykreować miejsce, gdzie można odpocząć i usiąść - nową przestrzeń publiczną. Tak samo będzie w przypadku wielu innych projektów, które mają być realizowane w najbliższych latach - tłumaczy Kost.**


SERWIS MM O INWESTYCJACH




emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto