Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: Kolędnicy przyszli na sesję rady bronić szkół w mieście

Beata Marciniak
Beata Marciniak
Na wczorajszej sesji Rady Miasta pojawili się kolędnicy. Apelowali do prezydenta i radnych o zmianę decyzji, dotyczących proponowanych oszczędności w oświacie, głównie likwidacji i łączenia szkół. Przedstawiciele Zarządu Regionu Częstochowskiego NSZZ "Solidarność" zaśpiewali kolędę "Dzisiaj w urzędzie wesoła nowina, że nam szkół radni nie zlikwidują", potem były życzenia .

- Panie prezydencie, zamiast ciąć wydatki, zainwestuj w dziatki - mówili kolędnicy.

W sali sesyjnej pojawili się także nauczyciele i uczniowie z Zespołu Szkół im. J. Kochanowskiego i gen. Andersa. Przyszli z transparentami bronić swoich miejsc pracy i nauki.

- Kochanowski cały tu przyszedł - mówiła jedna z nauczycielek Zespołu Szkół im. J. Kochanowskiego. - Nie wiemy, na czym stoimy, jedna wersja zakłada połączenie nas z ekonomikiem, a druga to likwidacja. Mamy 90-letnią tradycję i zupełny inny profil kształcenia niż ekonomik. U nas jest liceum o profilu policyjnym i cieszy się powodzeniem. Gdy nas zlikwidują, stu nauczycieli straci pracę - wyjaśniała.

W obronie szkół stanęły także posłanki - Izabela Leszczyna z PO i Jadwiga Wiśniewska z PiS. Apelowały o dialog. - Nauczycieli trzeba równo traktować. Życzę wszystkim mądrych decyzji - powiedziała Wiśniewska. Mirosław Kowalik, przewodniczący "Solidarności" twierdzi, że proponowana reforma to niszczenie częstochowskiej oświaty.

- Do dziś nie dostaliśmy odpowiedzi od prezydenta w sprawie szkół, chcemy znać konkrety. Jak widać prezydent zajmuje się wycieczkami do Chin, a nie oświatą. Gdy dojdzie do likwidacji szkół, zwiększy się bezrobocie - mówił Kowalik.

Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk przedstawił swoje racje.

- Dziś zmiany dotyczą szkół niefunkcjonujących od lat, takich, gdzie ostatni nabór był w 2000 roku - wyjaśniał prezydent. - Zamierzam spotkać się z zainteresowanymi stronami. Nie mogę jednak ulegać argumentom siły.

Miasto planuje wygaszenie liceów w zespołach szkół tak, by od 2014 r. funkcjonowało tylko jedno liceum w ZS im. Żeromskiego i licea samoistne. Zespoły szkół o podobnych profilach mają być łączone m.in. "Kochanowski" z "Ekonomikiem", a "Anders" z "Pułaskim".


*ŚLĄSKIM PIERDOŁĄ ROKU 2011 ZOSTAJE...
*ZAPLANUJ DŁUGIE WEEKENDY 2012 ROKU

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto