Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czuwaj razem z naturą

Redakcja
Od kilku lat ekologia jest stale obecna na harcerskich obozach, zwłaszcza tych organizowanych przez Śląską Chorągiew ZHP, przy której ponad dwa lata temu powołano Harcerskie Centrum Edukacji Ekologicznej. Jego działalność, od początku powstania, wspiera Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Poznać to zrozumieć
Co robią harcerze w czasie obozów? Oczywiście, oprócz odpoczynku i dobrej zabawy. Poznają naturę i starają się jak najbliżej z nią zaprzyjaźnić. Poszukują więc np. terenów zagrożonych ekologicznie, uczą się segregacji odpadów, składowania oraz sposobów utylizacji śmieci, a także bezpiecznego przebywania w lesie i umiejętnego zachowania się w otoczeniu przyrody. - Uczymy szacunku do przyrody i jej piękna, a harcerze stają się pełnowartościowymi partnerami dorosłych w walce o ochronę środowiska - mówi hm. Andrzej Lichota, komendant Śląskiej Chorągwi ZHP.

ZHP - sprawdzony partner
Program realizowany w czasie harcerskich obozów ekologicznych musi być na tyle ciekawy, aby zainteresował młodych ludzi w wieku od kilku do kilkunastu lat. I taki właśnie jest. - Praktyczny program edukacji ekologicznej to najlepsza metoda, aby wyrobić w młodych ludziach codzienne, prośrodowiskowe nawyki. To również najlepszy dowód, że pieniądze Funduszu wydawane na profilaktykę zdrowotną i edukację ekologiczną są pożytecznie wykorzystywane - mówiła zwiedzając harcerski obóz w Kokotku koło Lublińca Gabriela Lenartowicz, prezes WFOŚiGW. Chorągiew Śląska ZHP, która organizuje co roku letnie obozy z ekologicznym programem, w których uczestniczy ok. 2 tysięcy dzieci, jest już sprawdzonym partnerem Funduszu w promowaniu proekologicznych zachowań. Ale nie jedynym w naszym regionie.

Góry, morze i Mazury
Warto wiedzieć, że tylko w tym roku WFOŚiGW przeznaczył na edukację ekologiczną blisko półtora miliona zł, dofinansowując 15 organizacji zajmujących się profilaktyką zdrowotną dzieci, w tym: ZHP, Akcje Katolickie, PCK, Katolickie Ogniska Wychowawcze czy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Tego lata z dofinansowania Funduszu korzysta ponad 7,5 tys. dzieci wyjeżdżających zarówno na tereny czyste ekologicznie w województwie śląskim, takie jak: Wisła, Węgierska Górka, Wapienica, Poraj, Pająk czy Jeleśnia, jak i do ośrodków w regionach nadmorskich: do Kołobrzegu i Jastrzębiej Góry, na Warmię i Mazury oraz do sąsiedniej Małopolski - do Zakopanego i Kamienicy.

Najwięcej dla Śląska
Szczególną jednak wagę Fundusz przywiązuje do regionalnej edukacji przyrodniczej i ekologicznej realizowanej podczas wyjazdów na teren województwa śląskiego. Dlatego do wyjazdów dzieci i młodzieży do czystych ekologicznie miejscowości w regionie dopłaty WFOŚiGW są o ponad 100 procent większe.


Co przez rok?
W ciągu całego roku w zastępach i drużynach harcerskich działających w woj. śląskim odbywają się konkursy plastyczne, olimpiady wiedzy przyrodniczej, warsztaty na tematy związane z ekologią, jest harcerski festiwal piosenki ekologicznej, rozgrywane są turnieje umiejętności promujące zachowania proekologiczne w ramach Harcerskiej Akademii Przyrody. Młodzież ze Śląskiej Chorągwi ZHP uczestniczy w wielu akcjach ekologicznych. Bardziej znane kampanie to "Sprzątanie świata" i "Na zielonej ścieżce".

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto