Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy cementownia Grodziec zatętni życiem? [Zdjęcia]

Mikoman
Mikoman
Wybudowana w 1857 roku cementownia "Grodziec" jest najstarszą w Polsce. Od 1979 popada w ruinę. Może zostać uratowana dzięki programowi INTERREG IVB. Czy znajdzie się ktoś, kto sprosta zadaniu?

Historia

Dawna Fabryka Cementu Portlandzkiego "Grodziec" zlokalizowana jest na terenie gminy Będzin, na zachód od Góry Dorotki w dzielnicy Grodziec. O lokalizacji zadecydowały zarówno obecność niezbędnych surowców jak wapienia, glin, węgla kamiennego oraz dogodne połączenie komunikacyjne. Stopniowa rozbudowa doprowadziła, iż w 1870 roku działały już trzy piece wapiennicze oraz 12 pieców do wypalania klinkieru. W kolejnych latach 1910 - 1924 zakład został zmodernizowany, doprowadzono prąd elektryczny oraz unowocześniono infrastrukturę. Podczas I Wojny Światowej nie przerwano produkcji, jednak trudności finansowe spowodowały sprzedaż zakładu firmie Solvay. Dwudziestolecie międzywojenne był czasem znacznego rozwoju zakładu. Powstało wówczas większość zachowanych po dziś dzień obiektów. Po 1945 dokonano niezbędnych napraw i uruchomiono produkcję. W roku 1977 rozpoczęto eksploatację węgla z filara ochronnego pod obiektami cementowni. Ze względu na brak zabezpieczeń przed szkodami górniczymi, pojawiły się naruszenia w konstrukcji obiektów budowlanych. Częściowemu zniszczeniu uległy elementy nośne konstrukcji budynków, co wpłynęło na decyzję o zaprzestaniu produkcji i zamknięciu zakładu 11 lipca 1979 roku. Maszyny zdolne do produkcji zostały przeniesione do budującej się wówczas cementowni "Satrun" w Wojkowicach.

Dziś

Od tamtego czasu Cementownia popada w ruinę. Stała się miejscem opustoszałym, cichym i mrocznym. Jej ogrom budzi podziw, 4 potężne zbiorniki, hala pieca obrotowego długa na 70 m., fundamenty sięgające kilku metrów, olbrzymi dach zwisający na stalowych prętach oraz olbrzymie konstrukcje betonowe leżące między gruzem, który jest wszędzie tak samo jak gruba warstwa pyłu.

Przyszłość

Jest szansa na uratowanie tego zabytku, można sprawić by miejsce to odzyskało dawny blask. Głównie dzięki za sprawą zaproszenia do międzynarodowego programu INTERREG IVB. Daje on dużą szansę na znalezienie zagranicznego inwestora, który zdolny byłby wyłożyć 70 mln złotych, gdyż na tyle oszacowano koszty przebudowy obiektu. Na rodzimym polu cementownią ostatnimi czasy zainteresowała się agencja develeperska, która w planach zagospodarowania terenu uwzględnia rolę rozrywkowo-rekreacyjną jak i mieszkaniową w postaci loftów.


SERWIS MM O INWESTYCJACH




emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto