Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy Japończycy są niscy i mają dziwne toalety? Przyjdź i dowiedz się!

Michalina Bednarek
Michalina Bednarek
Festiwal Kultury Japonii to prawdziwa gratka dla fanów kraju kwitnącej wiśni. Pierwsze takie wydarzenie w Katowicach odbędzie się 15 czerwca.

Festiwal Kultury Japonii to nie tylko promocja, ale przede wszystkim rewidowanie stereotypów oraz szansa na to, aby poczuć się Japończykiem chociaż przez weekend.

- W czasie festiwalu będziemy promować Japonię, ale przede wszystkim obalać mity związane z tym krajem. Opowiemy czy rzeczywiście Japończycy są tak niscy, czy wszyscy znają się świetnie na komputerach, czy codziennie jedzą sushi, czy dalej sypiają na matach, czy po wejściu do ich domu należy ściągać buty i czy dziś można spotkać samuraja na ulicy – mówi Mateusz Kol z firmy ICHIGO, organizatora festiwalu

Gejsze, ninja i samuraje

Oprócz szeregu wykładów o gejszach, ninja, samurajach czy o kimonach, nie zabraknie też prelekcji na temat nowych technologii w Japonii. Na pewno spodziewać się możemy wzmianki o bardzo specyficznych, japońskich toaletach.

To jednak nie koniec atrakcji. Każdy zainteresowany będzie mógł wziąć udział w warsztatach i przekonać się jak trudno wykonać np. orgiami. Będzie okazja nauczyć się podstaw języka japońskiego, ale również sztuki kamisuki, czyli wyrabiania prawdziwego japońskiego papieru. Uczestnicy będą mogli podjąć próbę zrobienia własnej, niepowtarzalnej pieczątki dzięki zajęciom z tenkoku. Warto wiedzieć, że w Japonii pieczątka ma tę samą wartość co podpis.

- Ja sama poprowadzę zajęcia z ubierania kimona, będzie możliwość jego przymiarki. Pokażę także, na czym polega furoshiki, czyli ponad tysiącletnia tradycja japońska, skupiająca się na technice wiązania chust – dodaje Kinu Matsuo z Ichigo Matsuri.

Zostań mistrzem pałeczek!
Będzie można poznać japońskie sposoby parzenia herbaty, a ten, kto czuje się mistrzem jedzenia pałeczkami będzie miał okazję na udział w konkursie na najlepszego wyjadacza.

- Często widzi się, że ludzie nie potrafią posługiwać się pałeczkami, nie wiedzą nawet, że dwie złączone ze sobą pałeczki trzeba przed jedzeniem rozerwać. Osobiście muszę przyznać, że nie ma nic wygodniejszego od jedzenia pałeczkami, jadam nimi nawet spaghetti – dodaje Mateusz.

Specjalnie zaproszeni na festiwal goście z Japonii wykonają m.in. pokaz Ikebany czyli techniki aranżacji kwiatów oraz pokaz kintsugi, czyli sztuki polegającej na zastosowaniu specjalnej japońskiej metody naprawy ceramiki za pomocą złota.

– W Polsce nie ma tradycji łączenie już stłuczonych naczyń, a warto wiedzieć, że dawniej niektórzy celowo tłukli swoją ceramikę, by potem, po dodaniu złotą ją połączyć – zyskuje ona wtedy dużo większą wartość - wyjaśnia Takehito Kobayashi z Osaki, który przeprowadzi pokaz.

Jiro śni o Sushi

Poza tym podczas festiwalu możemy liczyć na koncerty, degustacje, pokazy japońskich sztuk walki oraz na maraton filmowy. Na ekranie zobaczymy m.in. film pt. Jiro śni o Sushi, dokument opowiadający o 85-letnim, najsłynniejszym mistrzu sushi na świecie. Na uczestników czeka łącznie ponad 70 atrakcji. Festiwal potrwa od 15-17 czerwca, od godz. 18 w Centrum Kultury Katowice. Wejściówki jednodniowe kosztują 30 zł, bilety na trzy dni festiwalowe są w cenie 50 zł.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto