Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy Mysłowice stracą na powstaniu metropolii?

Tomasz Tejkowsky
Tomasz Tejkowsky
16 września w sali sesyjnej mysłowickiego magistratu odbyła się konferencja "Szanse i zagrożenia rozwoju miasta Mysłowice w perspektywie tworzącej się Metropolii Śląskiej".

Tuż po godzinie 10.00 konferencję oficjalnie otworzył Grzegorz Osyra, Prezydent Mysłowic, witając naukowców, specjalistów, dyrektorów GZM oraz licznych gości. Wykłady kolejno wygłosili dr Krzysztof Gajtka z Akademii Pedagogicznej z Krakowa, dr Zbigniew Widera i prof. Marek Barański z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz dr Leszek Trząski z Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach. Spotkanie zakończyło się tuż przed godz. 13.00.

Wspólnie zdziałać można więcej

O przekształceniu konurbacji miast w system metropolitarny. Pierwsza taka koncepcja powstała już w 1993 roku w Gliwicach, zaś w roku 2003 zespół twórców koncepcji wypracował przekształcenie w układ metropolitarny.

Dr Krzysztof Gajtka zainaugurował wykład mową o wizerunku związku metropolitarnego miast konurbacji śląskiej, składającej się z 14 miast w tym Mysłowic. Jak głosił, wizerunkowo jesteśmy silni, a konurbacja śląska jest bezprecedensowo jednym z największych w Europie ośrodków miejskich.

Zatem, skoro jesteśmy jako całość potężną metropolią, czy Mysłowice nie zatracą swej tożsamości w tejże aglomeracji, głowiono się. Oczywiście odpowiedź była prosta. Nie, nie zatracą, gdyż mają dobrą markę. Mieszkańcy postrzegają miasto za przyjazne, sporo obywateli regionu poważnie myśli o sprowadzeniu się do Mysłowic, co zresztą w większości już czyni.

Tu sprzyja dobra aura

Miasto doskonale wykorzystało swoją szansę promocyjną. Miedzy innymi zawdzięczają to dzięki rodzimemu zespołowi Myslovitz, który jest niejako ambasadorem naszego miasta w świecie; dzięki licznym imprezom kulturalnym czyniącym prestiż, wciąż się promuje. Atrakcyjność wciąż tworzy nieustający rozwój miasta, bliskość Katowic, dobre położenie komunikacyjne oraz tzw. klimat sprawiające, iż Mysłowice grają pierwsze skrzypce w aglomeracji, niejednokrotnie będąc dobrym wzorem dla innych samorządów.

Mysłowice znacząco zwiększyły swoją ofertę rekreacyjną jak i sportową. Mamy OFF Festiwal, największą tego typu imprezę w Polsce, na którą zjeżdżają ludzie z całego kraju. Miasto znane jest także z organizacji Mistrzostw Świata oraz Europy w siatkówce plażowej. Wciąż jest głośno o Mysłowicach. - Myślę, że nie mamy się czego bać. W Metropolii wcale nie staniemy się mniej widoczni. Mysłowice już mają się czym pochwalić, a nasze sukcesy z powodzeniem mogą promować też całą Metropolię - utwierdzał w przekonaniu prezydent Osyra.

Miasto rozwija się wraz z subregionem

O centrum innowacji, transportu, technologii i rozwoju oraz o zmianie technologii sprawowania władzy w GZM głosił Dr Zbigniew Widera. Mysłowice jak wiele sąsiednich miast przez 200 lat rozwijało się dzięki rozwojowi przemysłu, dziś natomiast usług i nowych rodzajów działalności. Miasto to przynależy do jednego z pięciu podregionów tworzących subregion centralny województwa śląskiego, który przoduje w statystykach rozwoju. Prężnie rozwijający się podregion Katowicki składa się z 6 miast na prawach powiatu, w tym Mysłowic. Subregion katowicki w ostatnim czasie do zagospodarowania dostał 114 mln złotych, z czego m.in. 613 tys zł. wędruje do Mysłowic na tworzenie ścieżek rowerowych. Dochód podatkowy naszej gminy to około 34 mln zł. Nie wypadamy zatem najgorzej, wręcz widać, liczymy się w powstającej 2,5 milionowej aglomeracji.

Miasto nie widzi jako takich zagrożeń płynących z powstania aglomeracji. - Mysłowice przestają być gminą górniczą. Zmienia się zatem gospodarczy charakter miasta. Szukamy wciąż jego nowego oblicza. Mysłowice są częścią tej Metropolii i nadal popieramy ideę jej utworzenia, choć jako jedyne miasto nie posiadamy swego przedstawiciela w zarządzie GZM - powtarzał jeszcze Osyra.

Nowa władza czyli rada aglomeracyjna

Najrozsądniej byłoby spośród trzech kandydatów danego miasta wybrać jednego delegata reprezentującego gminę w radzie aglomeracyjnej, która składałaby się z 14 przedstawicieli miast, zachowując zasadę subsydiarności. Kandydatów wybierałyby rady gmin. Kandydującymi mogą być zarówno radni, prezydent bądź inna wskazana osoba obdarzona zaufaniem lokalnych władz.

Nikt nie mówił, będzie łatwo

Po 15 minutowej przerwie na sali pozostali prelegenci, kilku gości oraz trzej radni. Poruszane tematy nie należały do prostych, co odzwierciedliło się we frekwencji w drugiej części konferencji.

80% Raczej za...

Mikołaj Dziewiatowski z Instytutu Dialogu Społecznego zamykając konferencję pytał czy Mysłowice zyskają na uczestnictwie w metropolii. Takie uczestnictwo rozwiązać by mogło niejeden problem syzyfowych kamieni, do których należą m.in. temat komunikacji czyli bezpośredniego połączenia ze stolicą województwa, rozwiązania składowania śmieci czy uporządkowania spraw z kolejami, to jedne z priorytetów, którymi powinna zająć się metropolia.
W panelu dyskusyjnym głos zabierali także zainteresowani członkowie stowarzyszeń, przedsiębiorcy robiący interesy na obszarze Mysłowic. Ponad 80% respondentów zebranych na sali było jak najbardziej za uczestnictwem grodu Mysława w powstając nowym administracyjnym tworze.

Jeszcze decyzja

Do czerwca 2009 roku rady miast winny podjąć decyzję o przystąpieniu do aglomeracji. Pozostało więc jeszcze trochę czasu na rozważenie wszystkich za i przeciw. Małe jest piękne, lecz duży może więcej. Wszytko zatem więc w rękach miejskich rajców. Jedno jest pewne, Mysłowice mogą w metropolii zyskać więcej niżeli stracić.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto