MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Czy obudzimy się w czystych gminach?

Redakcja
Panel dyskusyjny na temat problemów, jakie mogą mieć gminy z wprowadzaniem zapisów nowej ustawy śmieciowej, zorganizował Górnośląski Związek Metropolitalny. Uczestnicy konferencji zastanawiali się, czy w najbliższym roku samorządy czeka rewolucja, czy ewolucja w gospodarce odpadami?

Przewodniczący GZM Dawid Kostempski pytał wręcz o to, czy po wdrożeniu znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nowe prawo śmieciowe będzie dla samorządów przekleństwem czy dobrodziejstwem?
Od lipca przyszłego roku na wysypiska będzie można wywozić nie więcej niż 50 procent odpadów ulegających biodegradacji. W 2035 roku nie więcej niż 35 procent.

W przypadku przekroczenia tych limitów gminom grożą surowe kary, które będą wymierzać Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska. Zaprezentowane podczas konferencji dane pokazują, że droga, jaką muszą pokonać samorządy, aby temu sprostać, jest jeszcze bardzo długa. Tymczasem np. na terenie miast GZM tylko jedna z wielu działających instalacji spełnia ustawowe wymogi instalacji regionalnej. Nadal więc ok. 90 proc. odpadów trafia na składowiska, bo - jak twierdzą eksperci z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego - wciąż zbyt mała jest świadomość ekologiczna mieszkańców.

I właśnie dlatego prezes Gabriela Lenartowicz zapowiedziała, że w przyszłym roku Fundusz ogłosi konkurs dla gmin na dofinansowanie najlepszych i konkretnych kampanii informacyjnych dostosowujących nowe prawo śmieciowe do gminnych realiów.

Bernard Błaszczyk, dyrektor RDOŚ i jeden z twórców znowelizowanej ustawy, zwrócił uwagę na małą determinację i dużą bierność wielu samorządów w porządkowaniu śmieciowego bałaganu.

- Podczas gdy w 26 krajach Unii potrafiono posprzątać po sobie i żyć w czystych miastach oraz zlikwidować wstydliwe dzikie wysypiska w lasach, w Polsce znów pojawiają się głosy torpedujące zapisy nowej ustawy. Zamiast tego, wykorzystajmy doświadczenia z zagranicy oraz z gmin, gdzie już wdrożono nowoczesny system, jak np. w Pszczynie, żeby 1 lipca obudzić się w czystym kraju - apelował Bernard Błaszczyk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto