Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy Śląsk oszaleje na punkcie wina?

Redakcja
Wino na Śląsku zdobywa coraz większe rzesze zwolenników. ...
Wino na Śląsku zdobywa coraz większe rzesze zwolenników. ... Jacek Tomaszewski
Wino na Śląsku zdobywa coraz większe rzesze zwolenników. Dlaczego?

Wiktor Żelazny, właściciel dwóch najstarszych sklepów z winami od dziesięcu lat już zajmuje się promocją winnej kultury na Śląsku. - To ciężka praca - mówi Witor Żelazny. Śląsk słynie ze swego zamiłowania do złocistego trunku jakim jest piwo. Do tego nie trzeba nikogo przekonywać.

- U nas, na Śląsku kultura spożywania tego szlachetnego trunku jest jeszcze przed nami . Ale też specjalnie nie różnimy się w tej kwestii od reszty kraju. Jeszcze raczkujemy. Albo pijemy kiepskie wina, albo dla zaimponowania znajomym kupujemy drogie, nie mając pojęcia tak naprawdę, co jest w butelce - mówi sommelier Marian Jeżewski.

Jak to jest z kulturą winną na Śląsku? - Dobre pytanie. Ja lubię wino i tego się nie wstydzę. Myślę, że nie jest to gust wstydliwy, ale z pewnością ciągle na Śląsku zdecydowanie za mało popularny. Jak już, to pija się wina półsłodkie, ewentualnie półwytrawne - uważa Jeżewski.

Zdaniem Jeżewskiego nie potrafimy też winem się cieszyć. - Odpowiednio je smakować. Zachwycic sie pięknym kolorem, aromatem czy zauważyć, jakie wywiera na nas wrażenia smakowe, z czym mogą się one kojarzyć, lub do jakiej potrawy pasowałoby najlepiej - mówi Jeżewski. - Boimy się także nieznanego. Jak już raz jakies wino nam zasmakowało, to najlepiej nie eksperymentować z innymi, po co? A Świat Win jest nieskończony. Każdego roku są nowe zbiory i nowe wina! - dodaje.

Innego zdania jest inny winoznawca ze Śląska. Jego zdaniem moda na wino na Śląsku zakorzeniła się dość głęboko. - Gdyby nie istniała nie mielibyśmy tutaj tylu winiarni (w Katowicach chyba z osiem - w tym słynna, należąca do Marka Kondrata), które regularnie organizują wieczory degustacyjne W katowickiej Burgundii średnio raz na dwa tygodnie. Wina spożywa się tutaj wprawdzie wciąż dużo mniej niż piwa, ale też wino wymaga innego rodzaju celebry. Do tego na Śląsku mamy pięć winnic produkujących naprawdę niezłej jakości wino. To tutaj też prężnie rozwija się turystyka enologiczna - są już biura podróży specjalizujące się w takich wycieczkach - mówi Jarosław Gibas, znawca wina, redaktor naczelny Nowej Gazety Śląskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto