Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowski magistrat bardziej przyjazny głuchoniemym

Redakcja
Potrzeby osób głuchoniemych dostrzegli dąbrowscy urzędnicy. Aneta Pobiega na co dzień pracuje w Wydziale Komunikacji i Drogownictwa, ale od niedawna pomaga też niepełnosprawnym w „dogadaniu” się magistracie. Urzędniczka ukończyła kurs "migania".

- Na przełomie roku Aneta Pobiega ukończyła podstawowy kurs języka migowego, a w najbliższym czasie planuje kontynuować naukę „migania” i poszerzać swoje kompetencje - mówi MM Silesii Bartek Matylewicz z Wydziału Strategii, Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta w Dąbrowie Górniczej. - Dzięki jej wsparciu osoba głuchoniema otrzyma pomoc w załatwieniu spraw urzędowych - dodaje Matylewicz.

 

Zobacz również: Jaworznicki magistrat pomaga niepełnosprawnym

 

Aneta Pobiega jest pracownicą Wydziału Komunikacji i Drogownictwa jednak w Urzędzie Miasta głuchoniemym pomaga załatwić każdą sprawę. Języka migowego nauczyła się podczas szkolenia dla pracowników administracji publicznej prowadzonym wg programu opracowanego z myślą o osobach po raz pierwszy stykających się z językiem migowym zawierającym elementy PJM i SJM. Program dofinansowany był ze środków FIO "Poznajmy język głuchych". Kurs prowadził m.in. katowicki oddział Polskiego Związku Głuchych. Dotychczas z pomocy Pobiegi skorzystała jedna osoba, ale miasto liczy, że w przyszłości będzie ich więcej.

- Generalnie złożyłam dokumenty w 2006 roku jednak dopiero na przełomie tego roku łódzkiemu oddziałowi Polskiego Związku Głuchych udało się pozyskać dofinansowanie z Unii na szkolenie. Jednak na razie znam ten język w stopniu podstawowymi i nie mam wymaganych uprawnień dlatego, nie chciała bym by osoby głuchonieme myślały, że jestem w pełni wykwalifikowana do kontaktu z nimi - mówi MM Silesii Aneta Pobiega, z dąbrowskiego urzędu. - Ale liczę, że już niebawem znajda się wymagane środki i będę mogła już w pełni pomagać głuchoniemym w kontakcie z osobami pełnosprawnymi - dodaje urzędniczka.

Języka migowego nauczyła się podczas szkolenia dla pracowników administracji publicznej prowadzonym wg programu opracowanego z myślą o osobach po raz pierwszy stykających się z językiem migowym zawierającym elementy PJM i SJM. Program dofinansowany był ze środków FIO "Poznajmy język głuchych". Kurs prowadził m.in. katowicki oddział Polskiego Związku Głuchych jednak dofinansowanie udało się załatwić łódzkiemu oddziałowi, który w ten sposób chce wyrównać szanse osób niepełnosprawnych, oraz uświadomić słyszącym ich problemy.

- Pozyskaliśmy środki by zorganizować kurs dzięki, któremu osoby słyszące poznały odmienna tożsamość i trochę przybliżyć język migowy. Jest to też okazja by poznać charakterystykę tych osób - mówi MM Silesii Marta Krynicka, z Polskiego Związku Głuchych. - A wyszkolenie pracowników administracji pozwoli ułatwić kontakty osób głuchych ze słyszącymi nawet jeśli ukończyli oni tylko podstawowe szkolenie - dodaje Krynicka.

Choć pracownica magistratu zapewnia, że nie jej poziom języka jest jeszcze nie wystarczający i ze jak najszybciej chce uzyskać uprawnienia tłumacza już udało się jej pomóc jednej osobie. która przybyła do urzędu.

 

 


MM wspiera i relacjonuje:


 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto