Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Daleko od szosy

(reg)
Miłość inspiruje do walki. Takie słowa pasowałyby do wielkiej romantycznej tragedii. Tymczasem uczucie stało się motorem działań wiejskiego chłopaka, Leszka w serialu "Daleko do szosy".

Miłość inspiruje do walki. Takie słowa pasowałyby do wielkiej romantycznej tragedii. Tymczasem uczucie stało się motorem działań wiejskiego chłopaka, Leszka w serialu "Daleko do szosy". Dzięki niej podjął wiele trudnych decyzji. Oczywiście historia ta mocno wpisana jest w obraz PRL-u. Serial podjął problem migracji ze wsi do miasta i awansu społecznego. Po latach widzowie odnajdują w tym raczej romantyczną komedię, idealistyczną, bez propagandy sukcesu.

Leszek na zabawie w remizie strażackiej poznaje dziewczynę z sąsiedniej wsi, Bronkę. Połączy ich coś więcej, niż sympatia. Jednak chłopak postanawia opuścić rodzinną wieś, wyjechać na Śląsk, znaleźć pracę i podjąć naukę. W drodze do przystanku autobusowego wspomina całe swoje dzieciństwo. Dziewczyna postanawia na niego czekać. Chłopak uparcie dąży do postawionego sobie celu. Kończy kurs samochodowy i dostaje lepszą pracę. Czasem odwiedza Bronkę, ale uczucie jakoś nie kwitnie. Za to na wieś przyjeżdżają na wakacje ładne, młode łodzianki. Wśród nich jest Ania, w której Leszek zakochuje się bez pamięci. Dziewczyna czuje, że dzieli ich zbyt wielka przepaść, jednak zachęca chłopaka, by podjął naukę w Łodzi. Obiecuje mu pomoc.

W Łodzi Leszek uczy się w szkole wieczorowej i pracuje jako szofer. Koledzy Ani nastawieni są do niego obojętnie, a narzeczony dziewczyny - wręcz wrogo. Podobnie jak jej rodzice. W chwili załamania, Leszek wraca na wieś, lecz Ani dokonała już wyboru. Chce, aby wrócił. Tu na drodze staje armia, gdyż chłopak otrzymuje powołanie do wojska. Miłość jednak wytrzymuje próbę czasu. Po powrocie Leszek próbuje nadrobić stracony czas w nauce. Młodzi decydują się na ślub, co wiąże się z zerwaniem stosunków z rodziną Ani. Wynajmują mały pokoik. Ona studiuje, on pracuje i uczy się wieczorowo. Ania jednak wyprowadza się do matki, gdy na świat przychodzi dziecko. Małżeństwo przechodzi kryzys. Z pomocą przychodzą rodzice Leszka, zabierając dziecko na wieś. Leszkowi udaje się skończyć technikum i postanawia zdawać na studia.

Pierwszy odcinek "Daleko od szosy" pokazano premierowo 11 grudnia 1976 roku. Historia podbiła serca telewidzów, stąd serial cieszył się i nadal cieszy się dużym zainteresowaniem. Zresztą jego twórca, Zbigniew Chmielewski, był reżyserem innych ówczesnych hitów: "Dyrektorzy", "Blisko, coraz bliżej", "Ślad na ziemi". Serial powstawał głównie w Łodzi i Chorzowie. Tu wykorzystywano jako plenery: dworzec PKP, centrum miasta, Wesołe Miasteczko i Ogród Zoologiczny. Ciekawostką jest to, że w jednym z odcinków wystąpił, wówczas młodziutki, znany śląski aktor Jacenty Jędrusik. Wcielił się w Leszka kolegę z wojska. Jego nazwisko nie występuje jednak w czołówce.

Sukces serialu, to przede wszystkim jego aktorzy. Zresztą za swoje kreacje zostali nagrodzeni w 1977 roku podczas Festiwalu Polskiej Twórczości Telewizyjnej w Olsztynie. W Leszka wcielił się Krzysztof Stroiński. Jest naszym ziomkiem, gdyż urodził się w Pszczynie. W ostatnich latach oglądaliśmy go w wielu serialach: "Kameleon", "Spółka rodzinna", "Matki, żona i kochanki", "Twarze i maski", "Pensjonat pod Różą", "Pitbull" oraz filmach "To ja złodziej" czy "Ciało". Ukończył łódzką Filmówkę w 1972 roku i "Daleko od szosy" było jego pierwszym poważnym sukcesem. Jest też cenionym aktorem teatralnym. Od roku 1990 jest aktorem Teatru Powszechnego. Występuje również gościnnie w Teatrze Studio. Ma też szeszreg ról w Teatrze Telewizji.

"Wiejską" dziewczyną Leszka, Bronką stała się Sławomira Łozińska. To absolwentka warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Ukończyła również podyplomowe studium menedżerów kultury przy Szkole Głównej Handlowej. Przez wiele lat można było ją podziwiać na scenie Teatru Narodowego w Warszawie. Kierowała też jego Działem Organizacji Pracy Artystycznej Teatru Narodowego. Współpracowała z Telewizją Polską jako jedna z redaktorów i prowadzących poranny program Kawa czy herbata. W latach 1996-1999 pełniła funkcję wiceprezesa Zarządu Głównego Związku Artystów Scen Polskich. Popularność zyskała dzięki serialom. Oprócz "Daleko od szosy" była to pierwszy polska telenowela "W labiryncie", gdzie występowała w roli redaktor Joanny Racewicz. Oglądaliśmy ją również m.in. w "Na dobre i na złe" czy "Plebanii". Była żoną znakomitego polskiego pianisty Janusza Olejniczaka.

"Miejska" dziewczyna Leszka to Irena Szewczyk. Na swoim koncie miała raczej małe role filmowe i telewizyjne. Jej największym osiągnięciem przed kamerą była właśnie "Ania" w "Daleko od szosy". Również ukończyła łódzką Filmówkę i przede wszystkim związała się z teatrami: Nowym W łodzi, Komedia i Dramatycznym w Warszawie. Karierę aktorską zakończyła w 1994 roku. Obecnie jest pracownikiem naukowym w Katedrze Pedagogiki Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej Uniwersytetu Łódzkiego.

To właśnie oni stali się ulubieńcami ze szklanego okienka końca lat 70. Nie mniejszą, niż teraz cieszą się bohaterowie "Na dobre i na złe" czy "Klanu". To dla nich wyludniały się ulice, gdy tylko można było pasjonować się życiem Leszka.


O filmie
Premiera serialu „Daleko od szosy” w reżyserii Zbigniewa Chmielewskiego odbyła się 11 grudnia 1976 r. W filmie wystąpili m. in.: Sławomira Łozińska (Bronka, dziewczyna Leszka), Irena Szewczyk („miejska” dziewczyna Leszka), Tomasz Wilczyński (Leszek w dzieciństwie), Irena Hrehorowicz (matka Leszka), Antoni Jurasz (ojciec Leszka), Andrzej Wichrowski (Włodek, brat Leszka), Zofia Grąziewicz, Jan Himilsbach (prowadzący handel obwoźny), Irena Kownas (Irena, żona sadownika Wieczorka), Gustaw Lutkiewicz (sadownik Wieczorek), Stanisław Wojciech Malec (brat Leszka), Janusz Paluszkiewicz (majster Kozera), Małgorzata Rożniatowska (bratowa Leszka), Alicja Sobieraj, Ryszard Dreger (chłopak we wsi Bronki), Alfred Freudenheim (kierownik), Henryk Gołębiewski (kolega Leszka we wsi), Jacenty Jędrusik (kolega Leszka z wojska), Piotr Krasicki (chłopak we wsi Bronki), Ferdynand Matysik (ojciec Bronki), Ryszard Mróz (chłopak we wsi Bronki), Bogusław Semotiuk (Staszek, chłopak Bronki), Wojciech Zagórski (strażak).

od 7 lat
Wideo

NORBLIN EVENT HALL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto