Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dawna hala pomp to nowa scena teatralna Guido [Zdjęcia]

Łukasz Malina
Łukasz Malina
Spektaklem "Oskar i Ruth" kopalnia Guido uruchomiła położoną najgłębiej w Europie scenę - dawną halę pomp. 11 września w jej wnętrzu usłyszymy "potencjalny" hymn Szlaku Zabytków Techniki!

Zwieńczona łukowym sklepieniem komora zdecydowanie przypadła do gustu publiczności, która mogła tu obejrzeć pierwszy w nowym sezonie spektakl Teatru na Poziomie, "Oskar i Ruth" w wykonaniu Agnieszki Matysiak i Arkadiusza Jakubika (Teatr OFF).

Konieczność zmiany lokalizacji artystycznych wydarzeń "na poziomie" wyniknęła między innymi z sugestii gości kopalni Guido, którym dotychczasowa sala koncertowa nie kojarzyła się z kopalnią.

Bo, choć położona 320 metrów pod ziemią, duża, przestronna, to jednak wyłożono ją płytkami podłogowymi a ściany pomalowano farbą... Teraz w kopalni Guido będzie już tak, jak powinno być od początku! Mocno industrialnie!

- Chcemy, aby publiczność czuła ducha tego miejsa jeszcze bardziej. Nowa scena jest trochę mniejsza i mniej osób może oglądać spektakle, ale w zamian za to zyskamy wrażenie większej kameralności, a artyści będą jeszcze bliżej widzów - wylicza zalety nowej lokalizacji Anna Studnicka-Rduch z działu promocji ZKWK Guido w Zabrzu.

Premierowa odsłona dawnej hali pomp w roli sali teatralnej przyciągnęła pod ziemię komplet gości. Ironiczna i przepełniona wyrafinowanym żartem opowieść o małżeńskich perypetiach tytułowych postaci, Oskara i Ruth, co rusz wzbudzała na twarzach widzów uśmiech.

W nagrodę za wyśmienitą grę aktorską, występujący otrzymali kwiaty i gromkie oklaski.

Chcą, by ich muzyka stała się hymnem Szlaku Zabytków Techniki!

Od 10 do 12 września w Zabrzu trwają targi turystyki przemysłowej i także tę okazję kopalnia pragnie wykorzystać. Poza standardową formą promocji, w postaci stoiska - Guido zaprasza uczestników targów także na niepowtarzalny koncert pod ziemią.

Wydarzenie, które firmuje swoim nazwiskiem Jurek Koenigshaus, to koncert muzyki jego własnego autorstwa, połączonej m.in. z odgłosami pracy kopalnianych maszyn, które zarejestrował mikrofon Polskiego Radia Katowice...

- Ideą tego przedsięwzięcia, jest stworzenie kompozycji muzycznej opartej na dźwiękach zarejestrowanych na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, przez Polskie Radio Katowice. Zaburzone uderzeniem ciężkiego młota i terkotem Alpiny kompozycje nabierają znamion FreeJazz'u. Całość wzbogaci gra niecodziennego instrumentu noszącego nazwę Aniopin. To instrument klawiszowy, który na wzór dadaistycznej poezji losuje ,,z cylindra" wyrazy, w taki sposób, by przy natłoku słów, z pozornego chaosu wyłoniła się muzyka - zapowiadają pomysłodawcy niezwykłego koncertu. Bilety na to wydarzenie można otrzymać jedynie przy stoisku kopalni, na wspomnianych targach.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Jerzy Koenigshaus zamierza zaproponować swoją kompozycję, jako hymn Szlaku Zabytków Techniki. Niewykluczone, że tak właśnie się stanie. Osoby odpowiedzialne za promocję szlaku doskonale zdają sobie sprawę, że każdy wyróżnik, w tym przypadku unikatowa muzyka, pomoże wzbudzić jeszcze większe zainteresowanie turystów.

Więcej informacji o koncercie na oficjalnej stronie kopalni Guido

- To jest wprost nie do wyobrażenia! Codziennie, co kilka minut na dół zjeżdżają kilkunastoosobowe grupy zwiedzających. Nie ma nawet chwili, by sobie odpocząć - mówi z uśmiechem jeden z górników obsługujący ruch turystyczny w Guido.

- To prawda - potwierdza z kolei **

Dariusz Walerjański

,**pełnomocnik ds. powołania Międzynarodowego Centrum Dokumentacji Zabytków Poprzemysłowych dla Turystyki. - Będziemy musieli rozejrzeć się za dodatkowym miejscem na naszą działalność, liczymy na przychylność właścicieli sąsiadujących z kopalnią gruntów - dodaje półżartem.


MM Silesia poleca:


od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto