Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Debata o metropolii zainaugurowała festiwal nauki w Dąbrowie Górniczej

Redakcja
Dziś w Dąbrowie Górniczej rozpoczął się Festiwal Nauki. Inauguracyjna debata dotyczyła przyszłości metropolii śląsko-zagłębiowskiej.

Dokładnie o 10:00 w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej rozpoczęła się debata „Metropolia: od pomysłu do superpowiatu". Podczas niej zaproszeni goście wśród których znaleźli się Tomasz Pietrzykowski, prof. zw dr hab. Marek S. Szczepański, Tomasz Tomczykiewicz, Marek Wójcik, prof. zw dr hab. Jacek Wódz. Podczas debaty panelowej omawiana była przyszłość metropolii śląsko-zagłębiowskiej. Jednak to nie koniec atrakcji przewidzianych na Festiwal Nauki.

- Podczas licznych warsztatów, debat i pokazów będzie można uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania dotyczące geologii, polityki, poznać nowinki informatyczne, odbyć historyczną podróż w czasie, wgłębić się w tajniki biologii, pedagogiki czy ekonomii. W ramach warsztatów literackich zaplanowano „trening" twórczego pisania. Miłośnicy sztuk pięknych będą mogli spróbować swoich sił w zdobieniu szkła, a dla zerkających w niebo przewidziano podróż astralną w najodleglejsze zakątki Układu Słonecznego - informuje Anna Zubko z dąbrowskiego magistratu.

Zobacz również: Oficjalna strona VI Festiwalu Nauki w Dąbrowie Górniczej

Szósta odsłona imprezy odbywać się będzie nie tylko na terenie WSB i Urzędu Miejskiego, ale również w instytucjach partnerskich. Festiwalowicze odwiedzą Muzeum „Sztygarka", Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej, hala „Centrum", Pałac Kultury Zagłębia, Szkolne Obserwatorium Astronomiczne im. St. R. Brzostkiewicza, Miejska Biblioteka Publiczna oraz Zespół Szkół Plastycznych. W każdym z miejsc eksperci pomagać będą młodzieży w zdobywaniu wiedzy.

- Głównym celem VI Festiwalu Nauki jest popularyzacja nauki, przybliżenie wszystkim zainteresowanym najnowszych odkryć naukowych, przedstawienie korzyści, jakie płyną z posiadania i korzystania  z wiedzy naukowej. Założeniem przedsięwzięcia jest pokazanie nauki od strony praktycznej oraz zaprezentowanie możliwości jej wykorzystywania w życiu codziennym. Uczestnicy festiwalu mają możliwość zapoznania się z osiągnięciami z dziedziny informatyki, nauk humanistycznych, ekonomicznych, przyrodniczych i medycznych - wyjaśnia MM Silesii Magdalena Kot-Radojewska, Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

Dodatkowo Festiwal Nauki to nie tylko zajęcia praktyczne i debaty. To też duża dawka muzyki. Dla melomanów przygotowano koncert „Młodzi grają Chopina", będzie można posłuchać Marka Dykty - wybitnego jazzmana, a w ramach Jednodniowy Klub Jazzowy wystąpi Ewa Uryga. Ponadto by uatrakcyjnić imprezę uczestnicy będą mogli wygrać cenne nagrody. Festiwal został przygotowany tak by nie kolidował w codziennych zajęciach uczestników.

- Festiwal Nauki jest przedsięwzięciem niekomercyjnym i adresowany jest wszystkich osób, zainteresowanych poszerzaniem swojej wiedzy, umiejętności, poznaniem najnowszych odkryć i wyników badań naukowych czy – ogólnie rzecz ujmując – wszechstronnym rozwojem własnym. Uczestnikami Festiwalu Nauki są m.in. gimnazjaliści, uczniowie szkół średnich, studenci oraz uczestnicy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Festiwal Nauki jest przedsięwzięciem szeroko dostępnym dla osób, których dyspozycyjność jest ograniczona. Dlatego część spotkań festiwalowych organizowana jest w soboty i niedziele oraz w tygodniu po godzinie 16.00. - dodaje Magdalena Kot-Radojewska.

Zobacz również: Microsoft i inni pokażą jak się robi gry komputerowe. Jedyna taka konferencja w Polsce

VI Festiwal Nauki potrwa tydzień. Zakończy się 28 marca 2010 roku. Na wszystkie zajęcia wstęp jest wolny.**

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto