MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Decoupage, czyli sztuka zdobienia [Zdjęcia]

Agata Skruszewicz
Agata Skruszewicz
Decoupage w języku francuskim oznacza m.in. odkrawanie, wycinanie. To technika zdobienia, która zyskuje sobie popularność również w Polsce. Ciekawe warsztaty artystyczne proponuje Iwona Loch, założycielka Kałamarza.

Na zajęciach artystycznych ważne jest stworzenie sprzyjającej atmosfery twórczemu myśleniu. O odpowiednie miejsce do spotkań, warunki pracy i o inspirującą atmosferę zadbał właśnie Kałamarz.

- Pomysł na założenie Kałamarza zrodził się w mojej głowie. Na samym początku istnienia firmy w ofercie miały być tylko kursy i korepetycje. Później pojawiły się rzeczy dodatkowe, takie jak np. zajęcia artystyczne. Warsztaty te zostały stworzone z myślą o dzieciach, jednak bardzo szybko stały się okazją do kobiecych spotkań przy kawie, gdzie rozmowy nie mają końca - mówi MMSilesii Iwona Loch.

W tak sprzyjającej atmosferze powstają cudne przedmioty zainspirowane wyłącznie naszą wyobraźnią. Tworzymy biżuterię, poznajemy tajniki dobrze wykonanego makijażu, bawimy się różnymi przedmiotami, które stają się elementami naszego mieszkania, służą nam w życiu codziennym - dodaje.

Na zajęciach wykorzystywane są poznane wcześniej techniki - filc i decoupage, które pozwalają przyozdobić mieszkanie niepowtarzalnymi przedmiotami, stworzyć unikatową biżuterię czy po prostu zrobić prezent, którego nikt w sklepie nie spotka. Każda z osób wychodzi z zajęć z nowym, pięknym rękodziełem.

Zajęcia artystyczne są w sam raz dla artysty – amatora. Każdy może nauczyć się czegoś nowego, a przy tym wynieść sporo pozytywnej energii. Nauka nie jest trudna i jednocześnie sprawia przyjemność.

- Moją ulubioną techniką, której zasad nauczyłam się podczas zajęć w Kałamarzu, jest decoupage. Jej reguły nie są skomplikowane, a efekty pracy naprawdę fantastyczne. Pierwszym krokiem na drodze do osiągnięcia sukcesu jest wybranie drewnianej powierzchni, którą chcemy przyozdobić – może to być pudełko, podkładka pod kubek, a nawet bransoleta - opowiada Anna Seweryn, uczestniczka warsztatów.

Przyozdabianie można wykonać na dwa sposoby. W pierwszym z nich wykorzystuje się papierową serwetkę – po znalezieniu interesującego wzoru, wycina się go i oddziela białe spodnie warstwy od części zadrukowanej. Na wybraną powierzchnię nakłada się w międzyczasie farbę o ciemnym kolorze, gdy zaś ta wyschnie – pokrywa się powierzchnię komponentem do spękań. Następnie umieszcza się na powierzchni warstwę farby o jaśniejszym kolorze. Kiedy wszystko będzie już suche kładzie się na górze wybrany motyw serwetkowy i pokrywa go klejem. Na ostateczny efekt trzeba poczekać parę godzin.

- W drugim sposobie wykorzystujemy papier ozdobny. Wybrany z niego motyw przyklejamy dokładnie na pomalowaną dowolnym kolorem powierzchnię, po czym nakładamy specjalny preparat, tzw. Step 1. Można go umieścić na całej powierzchni, albo tylko na wybranych przez nas fragmentach. Gdy warstwa ta wyschnie – pokrywamy ją preparatem Step 2. Po kilkunastu minutach zaobserwujemy pęknięcia – drobne lub nie, w zależności od tego, jaką warstwę preparatów nałożyliśmy. Pęknięcia zaakcentować można kolorowym pyłkiem, nazywanym przez nas „magicznym” – dodaje Seweryn.

Do wykonania rozmaitych przedmiotów służą kolorowe materiały i ciekawe zdobienia, które pozwalają stworzyć wiele interesujących rzeczy. Co najważniejsze, niezwykle oryginalne dzieła są trwałe. Dobrą zabawę można połączyć z pożytecznym zagospodarowaniem wolnego czasu.

- Na zajęcia artystyczne organizowane przez Kałamarz uczęszczam od pół roku. Spotkania te to świetna okazja do poznania nowych technik artystycznych i wymiany doświadczeń w tym zakresie – można podejrzeć pomysły koleżanek, dowiedzieć się, gdzie najlepiej kupić materiały, gdzie jest największy wybór farb i pędzli. Oczywiście spotkania te mają też charakter towarzyski, a znajomości nawiązane na zajęciach nieustannie przenoszą się na pozakałamarzowy grunt – podsumowuje Anna Seweryn.

Proces twórczy to upust naszej wyobraźni, wyrażenie siebie i rozwój kreatywnego myślenia. Wykonane przedmioty odzwierciedlają nas samych. Dzięki takim spotkaniom ze sztuką mamy możliwość osiągnięcia własnego, niepowtarzalnego stylu. Jednocześnie zajęcia te są okazją do wspólnej nauki współpracy i komunikacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szokująca oferta pracy. Warunkiem uczestnictwo w saunie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto