Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drapacz chmur i moderna [Wybieramy 7 cudów]

Redakcja
Budynek „drapacza chmur” zaprojektowany został na planie zbliżonym do litery U. Gdy w 1932 roku oddawany był do użytku, był on najwyższym budynkiem w Polsce międzywojennej i jednym z najwyższych w Europie. Prof. Stefan Bryła, zaprojektował jego konstrukcję stalową, która była nowatorska na tle kraju.

Katowicki „drapacz chmur” składa się z dwóch dostawionych do siebie brył. Bryła siedmiokondygnacyjna (z dwoma kondygnacjami podziemnymi z pralniami, suszarniami oraz garażami) mieściła urzędy, a piętnastokondygnacyjna (z trzema kondygnacjami w dół) mieściła mieszkania dla urzędników i pracowników Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego i Izby Skarbowej. Okna, dodatkowo podkreślone rytmem lizen, ukazują układ stalowych słupów kondygnacji, a linia „niby-pilastrów” akcentuje łącznie z licznymi poziomami balkonów narożniki środkowej części gmachu, przeznaczonej na mieszkania. Schodkowy układ wypiętrzeń nadaje bryle optycznej lekkości, gdyż stopniując je w górę wysmuklono fasadę.

W pobliżu Drapacza chmur, w ciągu ulicy Marii Skłodowskie-Curie znajduje się również wiele innych budowli, które zasługują na uwagę. To np. kościół św. Kazimierza projektu Leona Dietz d'Army  czy też domy mieszkalne z charakterystycznymi ogrodami zimowymi.

Opracowała: Magdalena Anna Duda


Zobacz fotogalerię Drapacza chmur i moderny:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto