Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drewniane kościoły północy Śląska [Wybieramy 7 cudów]

Łukasz Skop
Łukasz Skop
4 drewniane kościoły pochodzące z XVII i XVIII wieku są zabytkami sakralnymi o ogromnej wartości. Znajdują się w Miasteczku Śląskim, Bruśku, Koszęcinie i Boronowie.

Drewniany kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny w Miasteczku Śląskim został wybudowany już w 1666 roku i przebudowany w XVIII wieku, wtedy też ustawiono boczny ołtarz z obrazem N.M.P. Bolesnej. Kolejnym drewnianym obiektem sakralnym jest kościół św. Jana Chrzciciela w Bruśku (pow. Lubliniecki). Powstał w XVII wieku, na pewno przed 1670 rokiem. Kościół został udekorowany piękną polichromią szablonową, jaką wykonał Wawrzyniec Grochowski w 1693 roku. We wnętrzu znajduje się też ołtarz z obrazem patrona pochodzący jeszcze z XVII wieku.

Kościół św. Trójcy w Koszęcinie wybudowano nieco później bo 1724 roku. Jest to jednak obiekt sakralny o największej randze z wszystkich wymienionych. Według legendy powstał w miejscu wskazanym przez trójcę świętą, podczas objawienia. Znajduje się też tutaj studzienka z cudowną wodą. Wystrój kościoła pochodzi z XVIII wieku, a organy w nim zainstalowane z 1886 roku. Ostatnim jest drewniany kościół Matki Bożej Różańcowej z Boronowa. Wzniesiono go w 1611 roku i jest obecnie zabytkiem klasy „0”. W kościele znajduje się 5 ołtarzy, wszystkie pochodzą z XVII, bądź XVIII wieku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto