Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drugie życie katowickiej filologii

Redakcja
Wełna mineralna, biały piaskowiec, czarny bazalt i tynk mineralny. Między innymi te materiały użyte zostaną przy remoncie Wydziału Filologii i Kulturoznawstwa UŚ.

Budynek filologii ukończony został w 1938 jako Gmach Urzędów Niezespolonych. Znalazły się w nim instytucje dla których brakło miejsca w usytuowanym naprzeciwko budynku Sejmu Śląskiego. Twórcą projektu był Witold Kłębkowski, jak pisze Waldemar Odorowski: architektura gmachu jest niesłychanie prosta – jego sześciokondygnacyjną bryłę tworzy leżący prostopadłościan o zupełnie gładkich ścianach. Wielka płaszczyzna elewacji głównej, otwierającej się na plac, zrytmizowana jest poziomymi podziałami jedynie w postaci okien układających się w pasy. Wejście, umieszczone pośrodku, ujęto w bardzo prosty portal o zaokrąglonych ościeżach. (W. Odorowski, Architektura Katowic w latach międzywojennych, 1994.) Lata świetności budynek ma już za sobą, najpierw w ’39 roku naziści usunęli z jego frontonu płaskorzeźbę Szukalskiego, w latach ’70 w wyniku szkód górniczych trzeba było zabezpieczyć płyty z piaskowca metalowymi markerami.

 

Tymczasem 2 stycznia rozpoczął się remont budynku. Czy jest szansa, że obiekt znowu będzie przyciągał wzrok przechodnia swoją dostojnością i wspólnie z wyremontowanym już wcześniej gmachem Sejmu Śląskiego na nowo stworzy katowickie forum? Wierzymy, że tak.

 

Siedziba wydziału filologicznego zostanie poddana termomodernizacji, która wykonana będzie za pomocą wełny mineralnej, na którą położona zostanie okładzina z białego piaskowca. W wyniku tego zabiegu budynek „spuchnie” o 15 cm – 12 cm będzie miała bowiem grubość wełny mineralne a 3 cm kolejne to tzw. pustka powietrzna między ociepleniem a piaskowcem, który zostanie zamontowany na ruszcie z niewidocznym systemem mocowania. Jak powiedziała MMSilesii Jolanta Talarczyk rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Śląskiego - Stary piaskowiec zostanie zdjęty, zapewne się pokruszy i zostanie przekazany miastu Katowice, może zostać wykorzystany np. na chodniki wokół obiektów sakralnych lub innych.

 

Cokół budynku wyłożony zostanie czarnym bazaltem. Natomiast strona elewacji od ulicy Sienkiewicza będzie miała tradycyjny tynk, wykonany metodą lekko mokrą. W Polsce jest to najpopularniejsza metoda wykonywania ociepleń budynków, zadecydowała o tym prostota wykonania, trwałość i konkurencyjną w stosunku do innych sposobów cenę. Gmachowi nie grozi jednak tynk akrylowy, który oszpecił dom inżyniera Squedera przy ul. Dworcowej 13. Na izolacjach z wełny mineralnej wolno bowiem stosować tylko tynk mineralny.

 

Wymieniona zostanie również stolarka okienna. Zamontowane zostaną okna z PCV, wszystko wskazuje na to, że białego koloru.

 

Wartość prac remontowych dla tego budynku to 5600 tys. złotych. Oprócz środków własnych uczelni 1850 tys. złotych zapisano w budżecie miejskim Katowic na dofinansowanie zakupu piaskowca a 404 tys. pochodzić będą z umorzenia pożyczek Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska na remonty Wydziału Nauk Społecznych i Instytutu Fizyki i przeniesienia tych środków na remonty Wydziału Filologicznego. Uniwersytet podpisał również z WFOŚ promesę na kwotę 700 tys.

 

Według planu remont powinien zakończyć się do 31 października tego roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto