Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dyrektor Planetarium Śląskiego dementuje informacje Dziennika Zachodniego

Redakcja
Zmiany na 53-lecie istnienia Planetarium Śląskiego. Od 1 stycznia organem prowadzącym placówkę będzie Urząd Marszałkowski, który przejmie obiekt zarządzany do tej pory przez Miasto Chorzów. W związku z publikacjami prasowymi, sugerującymi fatalny stan techniczny obiektu, jego dyrektor wystosował list otwarty.

Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie liczy sobie już 53 lata. Największe i najstarsze w Polsce, z 23-metrową kopułą będącą ekranem sztucznego nieba, odwiedzane rocznie przez ok. 200 tysięcy osób, przechodzi zmiany i to już z nadejściem nowego roku.

Od 1 stycznia 2009 roku obiekt stanie się jednostką organizacyjną samorządu wojewódzkiego, jako pozaszkolna placówka wychowawcza. Tak zadecydowali radni województwa śląskiego podczas środwej sesji sejmiku. Do końca roku pozostanie jednostką budżetową Miasta Chorzów.

- Chcemy, by funkcja Planetarium była wypełniana lepiej i by odgrywało ono większą rolę, niż do tej pory. Z jego przejęciem wiąże się jednak duże obciążenie wynikające z inwestycji. Po przejęciu Planetarium i zinwentaryzowaniu jego potrzeb powstanie plan modernizacji" - zapowiedział w środę marszałek woj. śląskiego,

Bogusław Śmigielski

.

Planetarium się nie sypie, a pocztę odbiera każdy

5 grudnia b.r. ukazał się artykuł na temat Planetarium w Dzienniku Zachodnim. Artykuł sugerujący fatalny stan techniczny budynku wywołał oburzenie dyrektora placówki, Jacka Szczepanika. List otwarty, w którym dyrektor placówki ustosunkowuje się do kwestii poruszonych w artykule nie został jednak upubliczniony.

Zobacz również:Pełna treść "Listu otwartego" dyrektora Planetarium, Jacka Szczepanika

- Budynek liczy sobie 53 lata. Jak każdy budynek, czy mieszkanie wymaga bieżących remontów i one przeprowadzane są na bieżąco. Zapewniam, że nic się nie sypie, nie wali. Budynek ten jest budowlą segmentową, w której celowo wprowadzono tzw. dylatacje. Istotnie nawierzchnia tarasu widokowego wymaga zmiany nawierzchni, ale nie jest to problem na teraz. Nie zagraża to w żaden sposób eksploatacji - mówi MM Silesii Jacek Szczepanik, dyrektor Planetarium Śląskiego.

Zobacz również: Artykuł w Dzienniku Zachodnim sugerujący fatalny stan techniczny budynku

- Zapraszam na naszą stronę: www.planetarium.edu.pl.  Przycisk "Galeria" - tam można zobaczyć "sypiące się" wnętrze placówki - dodaje Szczepanik.

W wspomnianym artykule pojawiła się również wzmianka o utworzeniu nowego stanowiska w planetarium, opisanego jako "odbieracz poczty elektronicznej". - To niedorzeczność! - kwituje Szczepanik.

- Pocztę elektroniczną odbiera każdy pracownik planetarium. Chodzi o REZERWACJĘ INTERNETOWĄ. Do tej pory Planetarium Śląskie nie świadczyło tej usługi. Placówka nasza to nie kino czy teatr, gdzie każdy może przyjść na dowolny seans czy spektakl. Trudno dobrać treści merytoryczne z astronomii dla przedszkolaków, maturzystów bądź studentów podczas tych samych zajęć dydaktycznych. Dlatego też musimy tym sterować. Proszę zobaczyć na naszej stronie "Naszą ofertę", wtedy Pan zrozumie jaka jest specyfika naszej działalności dydaktycznej. Seanse zaś popularne są dla wszystkich, rezerwacja wymagana jest dla grup nie dla osób indywidualnych - kontynuuje dyrektor.

Przyszłość planetarium

Pewne jest, ze po przejęciu zmieni się sposób finansowania placówki, do tej pory utrzymującej się z wpływów własnych oraz dotacji chorzowskiego samorządu, który łożył na placówkę ok. 500 tysięcy złotych rocznie. Był to jeden z powodów, dla których Chorzów chciał oddać planetarium, ale nie jedyny.
**
- Planetarium jest placówką o charakterze nie tylko gminnym. Zgadzam się z Prezydentem Miasta Chorzów Panem

Markiem Koplem

, że niedorzecznością jest aby Gmina utrzymywała placówkę dla całego regionu a właściwie dla całej Polski - uważa Szczepanik.

Pytany o przyszłość placówki dyrektor odpowiada: - Planetaria na świecie dzielą się na: duże, średnie i małe. Planetarium Śląskie należy do pierwszej grupy i jako takie jest jedynym na terenie naszego kraju (najbliższe takie w Wiedniu). Odwiedza nas rocznie około 200 tys. osób.  Jestem optymistą, z obserwacji działalności placówek, które przejęło województwo śląskie widzę, że wcale nie mają się gorzej, wręcz przeciwnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto