Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziewczyny, które tańczą na rurze

Michalina Bednarek
Michalina Bednarek
Dziewczyny, które tańczą na rurze
Dziewczyny, które tańczą na rurze Michalina Bednarek
Pole dance, znany raczej jako taniec na rurze podbija Polskę.

Czym jest pole dance? Większość z pytanych nie ma pojęcia. Czym jest taniec na rurze? Wszyscy wiemy dokładnie, ale czy na pewno musi się on kojarzyć z pornobiznesem? Absolutnie nie.

Nietypowe studio tańca mieści się na ul. Warszawskiej w Katowicach. Sunset Girl, bo taka jest jego nazwa, przyciąga tłumy kobiet. Dlaczego?

- To przede wszystkim mnóstwo świetnej zabawy. Uczestniczymy w zajęciach dla przyjemności i zrelaksowania się po ciężkim dniu, a salsa była dla nas zbyt nudna - mówią Adrianna i Monika, kursantki z studia Sunset Girl.

- To czym jest pole dance nie można porównać do żadnego innego tańca. Ta mieszanka kobiecości w połączeniu z akrobatyką daje niepowtarzalne doznania. Pole dance jest idealny dla tych z nas, które poszukują swojej kobiecości - dodaje Alina i Ola z studia tańca.

Pomysł, choć w Polsce wciąż kontrowersyjny sprzedał się rewelacyjnie. Rozmawiamy z Karoliną Grzywaczewską, właścicielką i instruktorką studia Sunset Girl.

Jak to się stało, że w Katowicach powstało profesjonalne studio tańca na rurze?

- Pomysł na założenie szkoły tańca od dawna chodził mi po głowie. Zastanawiałam się, jak wrócić do formy po porodach. Trzeba podkreślić, że typowe kluby dla tancerek profesjonalnych istnieją jedynie za granicą, w Polsce niestety jeszcze nie – to wciąż kluby nocne o szemranej reputacji. Będąc za granicą, chciałam przywieźć do Polski coś, co byłoby tutaj niepowtarzalne i udało się. Sama też mam doświadczenie taneczne, gdyż trenowałam taniec towarzyski od 9 lat.

Taniec na rurze to wciąż kontrowersyjna kwestia z seksualnym podtekstem. Można coś z tym zrobić?

- Ubolewam nad faktem, że taniec na rurze wciąż kojarzy się w naszym społeczeństwie jednoznacznie, ale my chcemy walczyć z tym stereotypem, chcemy wyjść z tym do ludzi. Pole dance jako termin wciąż w Polsce jest nieznany, dlatego prowadzimy akcje informacyjne poprzez organizację pokazów, rozdawanie ulotek. Przede wszystkim chcemy tłumaczyć, czym jest pole dance. Dzięki temu zwykle uzyskujemy pozytywny odzew. Uważam, że mentalność Polaków jeśli chodzi o taniec na rurze zmienia się w dobrą stronę. Na obecną chwilę robiąc po prostu minimum niezbędnej reklamy zainteresowanie jest ogromne.

Sport w nietypowym wydaniu?

- Ponad 70 proc dziewczyny przychodzących na nasze zajęcia nie jest przekonane do tego pomysłu, bo wątpią w swoje możliwości i siły fizyczne, ale kiedy uczestniczą w pierwszym treningu – zostają już na stałe. U nas nie istnieje hasło „nie dam rady” Pole dance to dla nas przede wszystkim rodzaj fitnessu – sposób na zdrowe i wysportowane ciało oraz dobrą zabawę. Pole dance w wielu aspektach jest jednak lepszy od zwykłego aerobiku czy siłowni – po pierwsze nie nudzi się i wciąga, ponieważ można wprowadzać przeróżne układy i codziennie ćwiczyć inne parte ciała.

Czym różni się pole dance od tego, co proponują tancerki w nocnych klubach?

- Nie chcemy używać nazwy taniec na rurze tylko „pole dance”. Zresztą lepiej używać tanie na rurze, w przeciwieństwie do tańca przy rurze czyli kręcenie bioderkami i chodzenie wokół rury. Pole dance to raczej sztuka akrobacji z elementami tańca. Aby praca włożona w taniec przyniosła efekty najważniejsze jest poczucie, że robi się to dla siebie, a nie dla męża, kochanka czy sąsiada.

Dla kogo jest pole dance?

- Nie istnieją żadne ograniczenia, jeśli chodzi o przedział wiekowy czy budowę ciała. Osoby z nadwagą mają co prawda troszkę utrudnione zadanie ale nie jest to dla nich niemożliwe. Każdy, kto chce może uczestniczyć w naszych zajęciach. Najstarsza z naszym kursantek ma np. 47, ale wciąż zaskakuje mnie swoim temperamentem. Co prawda do naszej szkoły można zapisywać się od 18 lat, ale nie ze względu na fakt, że pole dance niektórym może wydawać się niemoralny – po prostu podczas naszych zajęć wykonujemy wiele elementów akrobatycznych, i pomimo asekuracji osoba, która nie dostosuje się do wskazówek może sobie zrobić krzywdę. Dlatego też odpowiedzialność za własne ciało jest bardzo ważna. Nawiasem mówiąc najmłodsza nasza kursantka ma 16, i aby brać udział w zajęciach potrzebowała tylko zgody rodzica.

A co z propozycjami z nocnych klubów? Istnieją?

- Otrzymaliśmy kilka telefonów z nocnych klubów, do których poszukiwano tancerek. Nas taka działalność nie interesuje, ale zdajemy sobie sprawę, że nasze kursantki są dla nich profesjonalnymi, utalentowanymi tancerkami. Po za tym u nas może nauczyć i tancerki z nocnych klubów też chętnie korzystają z lekcji.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto