Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

EDD na Śląsku. Nikiszowiec na 100 procent Pomnikiem Historii i już tylko krok do UNESCO?

Redakcja
Robotnicze "eldorado" z Katowic Pomnikiem Historii. Uroczyście będzie to ogłoszone w czasie wyjątkowej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa.

- Organizacja EDD 2010 r. pod hasłem "Od pomysłu do przemysłu" w woj. śląskim idzie bardzo dobrze. Mamy bardzo dużo zgłoszeń i jak sądzę, uda nam się wypromować znaczną liczbę zabytków techniki, takich jak m.in. zabytkowe mosty, śluzy, kuźnie, młyny, zegary słoneczne, osiedla patronackie, czy huty, kopalnie i muzea gromadzące tego typu eksponaty - mówi dla MMSilesii dr**Joanna Banik**, dyrektor Katowickiego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków, głównego organizatora Dni.

To właśnie w czasie kolejnej edycji EDD na Śląsku do elitarnego grona pomników historii trafi Nikiszowiec. Z takim tytułem pozostaje już tylko krok do walki o status Zabytku UNESCO. Od dłuższego czasu organizacja promuje nie tyle pojedyncze obiekty, co zwarte kompleksy architektoniczne, stąd większa szansa katowickiej kolonii.

Jak dowiedzieliśmy się Nikiszowiec uzyskał niedawno, bo 11 marca pozytywną opinię Rady Ochrony Zabytków i na pewno będzie Pomnikiem Historii. Gmach Urzędu Wojewódzkiego i Sejmu Śląskiego natomiast czeka na kolejną Radę Ochrony Zabytków. Nie ma wciąż pewności co do wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego z tej okazji.

- Patronat nad tegoroczną XVIII edycją EDD w woj. śląskim objął Wojewoda Śląski i Prezydent Miasta Katowice. Czekamy również na odpowiedź Pana Marszałka. Informator EDD w gigantycznym nakładzie wyda Urząd Miasta Katowice. Będzie on rozdawany za darmo mieszkańcom województwa śląskiego - wyjaśnia nam dyrektor Joanna .Banik

Preludium do EDD w Ogrodzieńcu będzie obóz naukowy na terenie ruin carskiej prochowni. Teren prochowni zostanie udostępniony we wrześniu dla ruchu turystycznego. Bardzo obszerny program EDD szykuje m.in. Muzeum w Gliwicach oraz Urząd Miasta w Rudzie Śląskiej. Organizatorzy zapewniają, że po raz pierwszy w historii mamy szansę pobić, pod względem ilości zabytków i organizatorów, województwo dolnośląskie. Po raz pierwszy w Polsce w Informatorze EDD będzie zaznaczona dostępność obiektów techniki dla osób niepełnosprawnych.

Dlaczego uznanie Nikiszowca za Pomnik Historii jest ważne?

- To jest wyższa forma ochrony niż rejestr zabytków, a Pomników Historii jest w województwie śląskim tylko kilka (Jasna Góra w Częstochowie, kopalnia rud srebrnonośnych i sztolnia "Czarnego Pstrąga" w Tarnowskich Górach - przyp. red) - mówi w rozmowie z MM Agnieszka Woźniakowska z Śląskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego, które to przygotowywało ekspertyzy wspierające wniosek.


Zabytkowa kopalnia srebra w Tarnowskich Górach fot. Adrian Miraś


- Na pewno wiąże się to z prestiżem. Ważne, by do świadomości ludzi przebijały się informacje o walorach górnośląskiego dziedzictwa ery przemysłowej. Mieszkańcy naszego regionu muszą zdawać sobie sprawę, jakim bogactwem dysponuje Górny Śląsk. Jeśli uzyskanie przez Nikiszowiec wpisu do stosunkowo wąskiego grona Pomników Historii do tego się przyczyni, będzie to już wiele - dodaje Jerzy Gorzelik, historyk sztuki, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego.


HISTORIA, LUDZIE, ZABYTKI



od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto