Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekologiczny zawrót głowy na Śląsku [Patronat MM]

Redakcja
W październiku z wielką parą ruszyła II edycja Projektu "Fascynacje zaklęte w nauce i biznesie Ogólnopolski program rozwoju kompetencji kluczowych w zakresie nauk matematyczno-przyrodniczych i przedsiębiorczości dla uczniów gimnazjów".

Celem programu jest zbliżenie świata nauki i biznesu poprzez rozwijanie u gimnazjalistów umiejętności ważnych z punktu widzenia przyszłej kariery oraz pokazanie im możliwości rozwoju zawodowego w branżach powiązanych z  naukami ścisłymi  i ekonomicznymi.  Jest to unikatowy projekt, w którym udział biorą 73 gimnazja z całej Polski, a w nich dwie pięcioosobowe drużyny, które pracują pod czujnym okiem nauczyciela-koordynatora.  Z województwa śląskiego zakwalifikowały się 4 gimnazja: Gimnazjum im. Jana Pawła II w Irządzach, Gmnazjum nr 8 w Katowicach, Gimnazjum przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wojkowicach Kościelnych, Gimnazjum w Rudzicy, którym gorąco dopingujemy.

Po roku pracy badawczej Nib-geniusze sprawnie posługują się narzędziami do przeprowadzania licznych doświadczeń, potrafią stawiać hipotezy i wyciągać trafne wnioski. Czas zatem na dalsze doskonalenie własnych umiejętności. Drugi rok realizacji projektu z nauk matematyczno-przyrodniczych przebiega pod hasłem „Ekologiczne azymuty”. Zajęcia z tego modułu mają za cel, ukształtowanie świadomości ekologicznej jak również proekologicznych postaw.

W tym celu Zespoły muszą założyć profesjonalne Gimnazjalne Instytuty Ekologii, w których zajmą się pracą badawczą min. obserwacją zamkniętego sztucznego ekosystemu zwanego Mikroplanetą, Wyspą oraz Akwarium, a także staną się rzetelnym źródłem informacji dzięki działowi Laboratorium Informacji  Ekologicznej. Po takiej dawce ekologii „fascynaci nauki” staną się prawdziwymi  ekspertami w dziedzinie ekologii, a to wszystko po to, aby przywrócić  „świat ludziom i ludzi światu”.

Następnym etapem w module dotyczącym  przedsiębiorczości jest przybliżenie zasad zakładania własnej działalności gospodarczej i umiejętności dostrzegania szans i zagrożeń.  W tym celu Drużyny mają za zadanie założenie własnej firmy. Pierwszy etap to planowanie, stanowiący najważniejszy krok w procesie budowania strategii firmy, dlatego „rekiny biznesu” będą pracować nad biznes planami swoich przedsiębiorstw. Poznają czynniki twórcze jakimi są własne pomysły oraz czynniki osobiste, względy ekonomiczne i finansowe. Czy fikcyjne firmy przetrwają w dobie kryzysu? Przekonamy się już wkrótce, a my z niecierpliwością czekamy na wyniki pracy gimnazjalistów.

Tegorocznym zadaniem konkursowym jest założenie i prowadzenie przez grupy nibowiczów  drużynowe strony internetowe wirtualnego biura podróży i przygotowanie folderu reklamowego, zachęcającego do kupna wycieczki na wyspę NiBLandię. Adresy można znaleźć na stronie internetowej Projektu www.naukibiznes.pl w zakładce Witryny NibLandii. Na nich też będzie można śledzić poczynania „fascynatów nauki”. Może staną się one dla Was inspiracją do rozwijania własnych umiejętności w dziedzinie nauki i przedsiębiorczości.

Czekamy na rezultaty naszych gimnazjalistów ze Śląska. Portal MMSilesia.pl objął program swoim patronatem medialnym.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, a realizowany na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej przez konsorcjum firm Doradztwo Gospodarcze DGA S.A z Poznania oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego z Zielonej Góry.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Najatrakcyjniejsze miejsca do pracy zdaniem Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto