Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Elektrownia Szombierki. Magia energii [Zdjęcia]

Marcin Nowak
Marcin Nowak
Kiedyś jedna z największych i najnowocześniejszych. Dziś chyba najbardziej magiczna. Elektrociepłownia Szombierki to katedra epoki industrialnej. Zapraszamy na wycieczkę.

Kilka miesięcy temu miałem okazję zwiedzać ten monumentalny budynek niejako od zewnątrz. Tym razem nadarzyła się doskonałą okazja aby obejrzeć budowlę od środka. Dziś wraz z Krzysztofem Gierakiem i Adamem Gawronem z "ekipy MM-ki" mogłiśmy zobaczyć historię zaklętą w plątaninie rur i zaworów. Wszystko dzięki Stowarzyszeniu Korpus Wdrażania Kultury oraz zarządowi ZEC Bytom S.A., którzy zorganizowali konferencję naukową "Dziedzictwo przemysłowe alternatywą dla kultury", z której zamieściliśmy obszerną relację.

Elektrociepłownia zaprojektowana została przez braci Zillmanów z podberlińskiego Charlotenburga i wybudowana na włościach hrabiego Schaffgotcha, który poślubił słynnego "śląskiego kopciuszka" czyli Joannę Gryzik - córkę służącej Karola Goduli - najbogatszego mieszkańca Prus, "króla cynku". 

Powstała w stylu modernistycznym jednak jak zapewnia znawca jej historii Krzysztof Roman, wielu specjalistów twierdzi, ze celowo nadano jej elementy sztuki sakralnej. Świadczy o tym ornamentyka oraz monumentalizm.
Start elektrowni jak na owe czasy był imponujący. Pracę rozpoczęły cztery kotły i turbozespół o mocy 12,8 MW. Oczywiście z roku na rok zwiększano liczbę kotłów, tak jak zwiększała się ilość osób odbierajacych prąd elektryczny.

Po pięciu latach na głównej wieży zakładu, przypominającej wieżę katedry lub ratusza zamontowano gigantyczny czterostronny zegar, którego tarcza ma ponad 5 metrów średnicy a jedna wskazówka waży ponad 100 kg! To największy zegar w Polsce tuż po zegarze Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Duga wojna światowa spowodowałą sporo zniszczeń obiektu. Wiele podzespołów wywieziono do Zagłębia Uralskiego. Rabunku dokonali Rosjanie.

Obecnie elektrociepłownia (elektrociepłownią stała się w latach '60) produkuje prąd i ciepło jedynie w okresach zastoju lub remontu nieodległej Elektrowni Miechowice. Obiekt jednak zaczyna powoli być odbierany z innej perspektywy. Jako świątynia techniki i energii. Jako miejsce o wspaniałym klimacie i niepowtarzalnej atmoferze. 

 

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto