Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Elementarz śląskiej godki. Powstał pierwszy podręcznik mowy śląskiej

Agata Skruszewicz
Agata Skruszewicz
Uzmysłowienie sobie czym tak naprawdę jest gwara śląska, ma ogromne znaczenie w kształtowaniu świadomości językowej.

W tym celu ma pomóc ślabikorz, stworzony przez działaczy z Pro Loquela Silesiana (PLS) oraz przez Towarzystwo Piastowania Śląskiej Mowy Danga.

Zapoznanie się ze ślabikorzem to odwołanie do tradycji i spojrzenie w przyszłość. To nawiązanie dialogu. Elementarz śląskiej godki skierowany jest do uczniów drugiej i trzeciej klasy szkoły podstawowej. Składa się z 46 lekcji. Są one ułożone tematycznie - wg roku szkolnego. Najpierw bohaterowie ślabikorza idą do szkoły, zaczyna się jesień, nadchodzą święta itd. Wszystko koncentruje się wokół pór roku.

- Ślabikorz został wydany z końcem czerwca. W tej chwili czekamy na drugi transport. Jeśli chodzi o nauczycieli, to spodziewamy się ich oceny naszego elementarza. Jeżeli Urząd Marszałkowski poprze naszą ideę i zdobędziemy pieniądze z Unii, to sfinansowany będzie podręcznik metodyczny dla nauczycieli - mówi MM Silesii Rafał Adamus z PLS.

Kursy doszkalające dla nauczycieli są absolutnie niezbędne. Powinny powstać różnego rodzaju zajęcia i studia podyplomowe, aby nauczyciele wiedzieli, czego tak naprawdę mają uczyć.

- To, że ktoś potrafi mówić po polsku, nie znaczy, że będzie mógł uczyć tego języka. Póki co, nie ma podręczników metodycznych, nie ma dobrze opracowanych gramatyk śląszczyzny - komentuje prof. dr hab. UŚ Jolanta Tambor, językoznawczyni, która przez 2 lata pracowała wraz z zespołem nad skodyfikowaniem zasad ortograficznych pisowni śląskiej. - Myślę, że potrzebne są studia podyplomowe - regionalne, na których dowiedzieć się będzie można jak uczyć języka, jak przekazywać wiedzę o tradycji, jak ją podtrzymywać - dodaje Tambor.

Byłaby tu nauka o historii Śląska, o elementach kulturalnych. - Trzeba byłoby to rozgraniczyć między kulturę zdecydowanie ludowo-folklorystyczną i kulturę wysoką, ogólnopolską - w której uczestniczą Ślązacy. Pokazać, że na Śląsku również tworzymy najwyższą kulturę - mówi Tambor.

- Wydaje mi się, że autorzy tego podręcznika podzielają pewne poczucie, że trzeba i warto dla nas, dla przyszłych pokoleń unormować gwarę właśnie w tym momencie historycznym - uważa Piotr Rybka, doktorant Zakładu Historii Języka Polskiego na Wydziale Filologicznym UŚ. - Taka praca, nawet w formie elementarza dla dzieci, jest również dokumentem, świadczącym o tym, co w danym momencie historycznym uznaje się za normę danego systemu, a co za błąd językowy. Publikacja ta jest na pewno kolejną oznaką, iż inaczej postrzega, a zwłaszcza inaczej wartościuje się obecnie dialekt śląski. To również składa się na ideowe bądź symboliczne znaczenie takiego elementarza - dodaje Rybka.

Czy można już mówić o sukcesie pierwszego śląskiego elementarza? Podjęta inicjatywa ma wpłynąć na świadomość językową uczniów i nauczycieli. Ślabikorz pokazuje, że odrębność językowa jest interesująca i warto ją poznać.

- Trudno mi przesądzać o sukcesie elementarza. Idea z całą pewnością jest warta czasu i wysiłku. Natomiast powodzenie praktyczne takiego podręcznika będzie zależało od sposobu jego wykorzystania na zajęciach - mówi Rybka.

- Nie jestem pewna, czy mowa śląska jest na tyle rozwinięta, aby udźwignąć treści intelektualne i abstrakcje. W filozofii i w innych naukach w wydaniu akademickim, śląszczyzna raczej się nie sprawdzi. Dodam jednak, że świadomość dialektalna jest bardzo ważna - mówi studentka V roku filologii polskiej UŚ.

Można się zastanawiać, czy uczniom naprawdę potrzebna jest wiedza na temat gwary?

- Przede wszystkim ważna jest zmiana postrzegania gwary wśród uczniów: to nie jest język potoczny, niechlujny, to nie jest język kloszardów, osób biednych lub niewykształconych. To nie język Ferdynanda Kiepskiego, ale żywy zabytek językowy, w którym widoczna jest historia polszczyzny ogólnej - mówi Piotr Rybka.

Niestety, obserwujemy powolną, aczkolwiek bardzo zauważalną zmianę, która dotyczy mowy śląskiej - zajmuje ona coraz słabszą pozycję. Oczywiście, Elementarz śląskiej godki natychmiast nie zakończy tego złożonego procesu, ale być może zapoczątkuje coś nowego.

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto