Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Elżbieta Basia Sochacka została Bytomianką Jesieni 2010

Redakcja
Zaszczytny tytuł Bytomianki Jesieni 2010 nadany przez kapitułę bytomskiej Ligi Kobiet Nieobojętnych został przyznany Elżbiecie Basi Sochackiej, postaci związanej z miastem od sześćdziesięciu pięciu lat.

Miła uroczystość miała miejsce 17 listopada w Zespole Szkół Elektryczno-Elektronicznych**przy ul. Józefczaka 39. Spotkanie zaszczycili m.in. prezydent Bytomia Piotr Koj, wiceprezydent Halina Bieda, przewodniczący rady miasta Kazimierz Bartkowiak wraz z radnymi Piotrem Bulą i Januszem Paczochą, prezes Elektrociepłowni Szombierki Jacek Janas, Ewa Petrymusz pierwsza prezes Ligi Kobiet Nieobojętnych, Zygmunt Rubin dyrektor ZSE-E, B.Chodyniecka opiekunka zespołu artystycznego.

Nie zabrakło przed wszystkim przyjaciół Pani Basi, jak ją nazywają najbliżsi, i to zarówno z Ligi Kobiet Nieobojętnych, Klubu Emerytów, Absolwentów i Sympatyków "Energetyk-Elektronik", ale też i tych, którzy po prostu ją kochają.

Bytomska Liga Kobiet Nieobojętnych to organizacja, której członkinie połączyła wspólna pasja – "chęć nieobojętnego działania". W swym siódmym roku działalności (rozpoczętym w październiku), panie szczególnie włączają się w życie bytomskiego społeczeństwa. Organizują i propagują wszelkiego rodzaju imprezy charytatywne, spotkania z naukowcami, ludźmi kultury i sztuki, roztaczają opiekę nad osobami potrzebującymi i dotkniętymi przez los.

Przykładem mogą być tutaj aukcja obrazów z których dochód przeznaczono na zabieg dla bytomskich bliźniaczek syjamskich, zbiórka pieniędzy z cegiełek na bajki dla przedszkolaków, a także koncert charytatywny dla ofiar tragedii w katowickiej hali MTK z którego dochód przeznaczono dla syna policjanta, tragicznie zmarłego podczas akcji ratunkowej.

Nie można także pominąć spotkań z ludźmi nauki, jakie organizuje Liga. Ostatnio miały miejsce spotkania z Janem Drabiną, Anitą Olejek czy Michaelem Zellerem. Panie są także współorganizatorem "Salonu Poezji i Muzyki Anny Dymnej" w Operze Śląskiej, który gości artystów scen, nie tylko polskich. Bardzo ciekawym projektem Ligi Kobiet Nieobojętnych jest "Anioł Dobrego Gestu". Pomysł powstał od rzeźby bytomskiej plastyczki, członkini Ligi, Magdaleny Wichrowskiej-Tomali, której rzeźba-statuetka licytowana jest na corocznej aukcji, a następnie przekazywana dowolnej osobie, która w następnym roku powtarza akcję.

W roku bieżącym Liga Kobiet Nieobojętnych zainicjowała cykl spotkań pt. "Bytom miastem wielokulturowym", przedstawiający przekrój społeczeństwa miasta, a tym samym wynikające z tego konsekwencje. Zarówno te, które dzielą bytomian, jak i te które łączą. Do tej pory odbyły się już trzy spotkania poświęcone społeczności żydowskiej, ewangelickiej oraz kresowej. Niebawem czeka nas spotkanie romskie.

Pani Basia związana jest z Bytomiem od sześćdziesięciu pięciu lat, od czasu kiedy to przyjechała prawie zza miedzy, bo z Będzina. Losy na dobre i na złe połączyły ją z Bytomiem, a już w szczególności z "Elektronikiem" w którym w 1996 roku była współzałożycielką Klubu Emerytów, Absolwentów i Sympatyków "Energetyk-Elektronik". Pełniła w nim rolę skryby, opisując historię Klubu w dwóch opasłych tomiskach, które można było podziwiać na środowej uroczystości. Podczas nadania tytułu podziwialiśmy również prace malarskie laureatki, które wystawione na licytację zasilą kolejny zbożny cel.

Pani Elżbieta jest zamiłowaną brydżystką, a w chwilach wolnych oddaje się jednej ze swych pasji - tworzeniu i rozwiązywaniu krzyżówek. W roku ubiegłym, Liga Kobiet Nieobojętnych uhonorowała Panią Elżbietę "Złotą Margaretką". Natomiast w czerwcu tego roku została "Melomanem Roku", tytułem przyznawanym przez Operę Śląską w Bytomiu osobom szczególnie zaangażowanym w życie teatru.

Po części oficjalnej i odśpiewaniu chóralnego "Sto lat" na scenie zaprezentowali się artyści Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych w wariacji hiszpańskiej w choreografii prof. B.Chodynieckiej. Swą obecnością zaszczyciła artystka kabaretu „Pacałycha”. Spotkanie zakończyło wspólne zdjęcie uczestników z Elżbietą Basią Sochacką oraz biesiada z nutką nostalgii.

Ten materiał bierze udział w konkursie do dziennikarzy obywatelskich "Tym żyje miasto"

Zapraszamy wszystkich mieszkańców MM do wzięcia udziału w konkursie na najlepsze materiały dziennikarzy obywatelskich! Opublikuj swój materiał w portalu MMSilesia.pl a weźmie on automatycznie udział w konkursie, w którym łączna pula nagród to 500 złotych!
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto