Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Energia, która poprawia jakość życia

Redakcja

Fortum otwiera w tym roku w Częstochowie najnowocześniejszą elektrociepłownię w Polsce


Ideą przyświecającą naszym działaniom w Polsce od 2004 r. jest dewiza Fortum: „Nasza energia poprawia jakość życia obecnych i przyszłych pokoleń”. Z tym przekonaniem prowadzimy działalność na pozostałych rynkach: krajach skandynawskich, Finlandii, Rosji i państwach bałtyckich. Fortum aktywnie realizuje przy tym politykę zrównoważonego rozwoju, opartą na 3 filarach: wzroście konkurencyjności niewęglowych źródeł energii (obecnie ponad 90 proc. produkcji naszej energii elektrycznej jest wolne od emisji CO2), propagowaniu energii odnawialnej (ze źródeł odnawialnych pozyskujemy niemal 50 proc. energii) oraz konsekwentnej minimalizacji negatywnego wpływu na środowisko.



Dbałość o ekologię


W 2009 r. Fortum zostało uhonorowane w tej dziedzinie tytułem „Best in Class” przyznawanym przez Carbon Disclosure Project. Dbałość o ekologię łączymy z wysokimi standardami i etyką prowadzenia biznesu. Fortum, z kapitalizacją na poziomie 16 mld euro i zyskiem za 2009 r. w wysokości 1,9 mld euro, osiągnęło pozycję 4. światowego producenta energii cieplnej i ważnego podmiotu rynków energetycznych w Unii Europejskiej.


Rynek polski stanowi dla Fortum znaczący, rozwojowy obszar działalności. Aktualnie dostarczamy ciepło do 30 miejscowości, produkując 3,6 TWh energii cieplnej
i sprzedajemy dalsze 18 GWh energii elektrycznej, przy obrotach ok. 150 mln euro rocznie i zatrudnieniu ponad 750 osób. Polska jest dla nas także istotnym rynkiem, jeśli chodzi o innowacje. Właśnie tutaj zdecydowaliśmy się uruchomić jedną
z najnowocześniejszych elektrociepłowni w Europie Środkowej i Wschodniej.



Bezkonkurencyjna efektywność


Zakład w Częstochowie będzie produkował energię cieplną i elektryczną w procesie kogeneracji, korzystając przy tym w 25 proc. z biomasy (to jeden z najwyższych wskaźników w naszym kraju dla współpalania). Elektrociepłownia osiągnie też bezkonkurencyjną efektywność na poziomie 85 proc. przy pełnej kogeneracji, przy sprawności kotła na poziomie 91,5 proc. Dla porównania, efektywność tradycyjnych elektrowni kondensacyjnych wynosi maksymalnie 40 proc. Zakład ruszy w drugiej połowie 2010 r., spełniając wszystkie normy środowiskowe wymagane przez unijne dyrektywy. Częstochowskie instalacje zostały zaprojektowane w taki sposób, by w przyszłości móc do nich dołączyć urządzenia do wychwytywania i magazynowania CO2.


Proporcje produkcji ciepła i energii elektrycznej będą wynosić odpowiednio 120 MW termicznych oraz 64 MW energii elektrycznej.


Produkcja z nowej jednostki zastąpi dotychczasowy zakup ciepła oraz część własnych kotłów wodnych. Energia elektryczna sprzedawana będzie za pośrednictwem sieci krajowej lub bezpośrednio do lokalnych odbiorców przemysłowych.



Korzyści z nowoczesnej elektrociepłowni


Jedną z głównych korzyści wynikających z otwarcia nowoczesnej elektrociepłowni będzie ograniczenie emisji pyłów i CO2 (zgodnie z wymogami dyrektywy IPPC). Już teraz wdrożenie nowoczesnych rozwiązań w istniejących jednostkach należących do Fortum obniżyło emisję CO2 o ponad 10 proc. na poziomie całego miasta.


Nowa elektrociepłownia działać będzie w oparciu o kogeneracyjny blok ciepłowniczy, wyposażony w recyrkulacyjny kocioł fluidalny przystosowany do współspalania biomasy z węglem i turbinę przeciwprężną. Zakład będzie wykorzystywał węgiel oraz pozostałości drzewne i wierzbę energetyczną. Szacowany koszt inwestycji wyniesie ok. 130 mln EUR.


Nowa elektrociepłownia w Częstochowie stanowi element konsekwentnej strategii rozwoju Fortum w Polsce.


Tinta


Ważny adres
Fortum Power and Heat
Polska Sp. z o. o.
ul. Walońska 3-5
50-413 Wrocław
www.fortum.pl































emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto