Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Energia w termosie

Redakcja
Katowicki biurowiec GOEPPERT-MAYER uzyskał międzynarodowy certyfikat BREEAM International. Pierwszy w kraju i drugi w Europie. Zlokalizowany w GPP BUSINESS PARK biurowiec, jest pierwszą z czterech inwestycji, które powstaną na terenie kompleksu przy ul. Konduktorskiej w Katowicach. Inwestorem jest Górnośląski Park Przemysłowy Sp. z o.o. GPP BUSINESS PARK docelowo obejmie około 30. 000 m kw. nowoczesnej i energooszczędnej powierzchni biurowej.

Dla kogo jest BREEAM?
Certyfikat BRE Enviromental Assessment Method to najbardziej ceniona w Europie metoda oceny budynków pod kątem ich przyjazności dla środowiska naturalnego oraz komfortu przyszłego użytkownika, wyznaczająca jednocześnie standardy dla zrównoważonego projektowania. Metoda została ustanowiona przez Building Research Establishment (BRE) w Wielkiej Brytanii w 1990 r. Każda inwestycja biurowa ubiegająca się o certyfikat BREEAM oceniana jest w 10 kategoriach: zarządzanie projektem i prowadzenie procesu budowy, komfort użytkowników, zużycie energii, lokalizacja i transport do i z budynku, gospodarka wodno-ściekowa, wykorzystane materiały, gospodarowanie odpadami, ochrona przed emisją zanieczyszczeń, innowacyjność. Budynki poddane ocenie otrzymują certyfikat potwierdzający, w jakim stopniu uwzględnione zostały wymagania uznane przez BRE za ważne dla funkcjonowania budynku w jego otoczeniu. Ocena "Outstanding" dla Katowickiego biurowca jest najwyższą oceną dostępną w systemie BREEAM i trudno osiągalną ze względu na konieczność wdrożenia wymagań ponadstandardowych w niemal wszystkich kategoriach. Projekt oraz budynek do certyfikacji przygotowywała firma Buro Happold.

Wartość: innowacyjność
Biurowiec, który wyróżniono także w wielu konkursach branżowych, jest pionierem w zakresie budynków zrównoważonych energetycznie. To unikatowy budynek pasywny, zwany potocznie "termosem". Jest on wyposażony w najnowocześniejsze rozwiązania i technologie, jak np. tri-generacja, polegająca na jednoczesnym wytwarzaniu prądu elektrycznego, chłodu oraz ciepła z gazu, pełny zintegrowany system zarządzania budynkiem (BMS), wysokosprawny system odzysku ciepła. W budynku działa też system fasad z automatycznie sterowanymi żaluzjami oraz zintegrowany z systemem kontroli natężenia oświetlenia.

Efekt: oszczędność
- Wykorzystanie energooszczędnych rozwiązań jest elementem zwiększającym komfort pracy w budynku, a także pozwalającym na zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych, tak ważnych z punktu widzenia najemców - mówi Mirosław Czarnik, prezes Górnośląskiego Parku Przemysłowego. Roczna analiza funkcjonowania budynku potwierdza założenia, że zużycie energii w biurowcu jest o ok. 50 proc. niższe niż w typowych biurowcach klasy A.


Czy wiesz, że...
W ubiegłym tygodniu w Katowicach odbywało się kolejne robocze spotkanie partnerów międzynarodowego projektu SERPENTE - "Poprawa efektywności energetycznej obiektów użyteczności publicznej". Miejscem obrad był właśnie nagrodzony nowatorski biurowiec Górnośląskiego Parku Przemysłowego w Katowicach.

Dom energooszczędny to budynek, który poprzez zastosowane rozwiązania projektowe oraz techniczne może być eksploatowany przy mniejszym, niż w przypadku tradycyjnego budownictwa, zużyciu energii - zwłaszcza termicznej - przeznaczonej do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Dom pasywny to także dom energooszczędny.

Dyrektywa UE zakładająca budowanie domów "o niemal zerowym zużyciu energii" zacznie obowiązywać w 2020 r. Dotyczyć będzie wszystkich inwestorów w Polsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto