Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ESK 2016 dla Katowic: Po słonecznikach przyszedł czas na... krążki z pleksi

Redakcja
Już niebawem na placu Sejmu Śląskiego wyrosną fluorescencyjne krążki... To kolejny znak, że Katowice walczą o tytuł ESK 2016.

W czasie majowych wydarzeń promujących katowicką kandydaturę do miana Europejskiej Stolicy Kultury w roku 2016 pojawiły się sadzonki słoneczników, które rozdawano mieszkańcom aglomeracji. Nic dziwnego, Katowice startują wszak pod hasłem "Miasto ogrodów", o czym pisaliśmy.

Tymczasem już 11 czerwca na placu Sejmu Śląskiego wyrosną inne "kwiaty". Plac, kojarzony zwykle z parkingiem samochodowym (w czasie dni roboczych ciężko tam o wolne miejsce) pokryje instalacja, składająca się z fluorescencyjnych krążków z pleksi, zamontowanych na elastycznym drążku z włókna szklanego. Pleksi przetwarza niewidzialne fale słoneczne w widzialną energię. Pobierając światło słońca świeci samo. Z mocą zależną od pogody, niemniej nieustannie.  Instalacja "Cazador del Sol" jest dziełem absolwentki katowickiej ASP, Agaty Norek oraz designera eksperymentującego z fluorescencyjnymi materiałami, Rene Hildebranda.

Autorzy projektu chcą podarować mieszkańcom Katowic możliwość odprężenia pośrodku promieniejącej przestrzeni. Chcą stworzyć w mieście miejsce, które nigdy nie przekwita. Metaforyczną łąkę, która zrodzi się ze światła i barwy. Całość będzie można oglądać do 13 czerwca włącznie.

Jakby tego było mało - w tych samych dniach w podcieniach Górnośląskiego Centrum Kultury odbędzie się III już Festiwal Muzyki Śródziemnomorskiej (EuroMed Music Festival).

W Katowicach będą gościć muzycy z 12 krajów, podzielą się z nami doświadczeniami pozyskanymi przy uprawnianiu rozmaitych gatunków muzyki tradycjonalnej i nowoczesnej. W ramach trzydniowego festiwalu, który odbywa się w Budapeszcie (tam muzycy spotkali się po raz pierwszy podczas pięciodniowych warsztatów), Belgradzie i w Katowicach, każdy z artystów zaprezentuje własną grę, a także dziewięć nowych produkcji wykorzystujących elementy charakterystycznych dla muzyki arabskiej, żydowskiej, afrykańskiej, bałkańskiej i jazzowej.

Nowe, wspólne kompozycje mają pokazać wielobarwną tożsamość Europy, służyć wzajemnemu wzbogacaniu gatunków muzycznych różnych generacji Europy, pokazując przy tym, jaką ważną rolę może odegrać muzyka w komunikacji międzykulturowej. W tym roku w festiwalu weźmie udział dziewięciu muzyków węgierskich, a ponadto w imprezie będą reprezentowane: Tunezja, Egipt, Grecja, Turcja, Izrael, Hiszpania, Belgia, Finlandia, Szwecja, Francja, Serbia, Węgry i Polska.

Więcej informacji nt. festiwalu na stronie  www.cameralis.art.pl.


od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto