España Campeón! Hiszpanie roznieśli Serbów! [Zdjęcia]

W finałowym meczu EuroBasketu 2009, Hiszpanie nie dali najmniejszych szans Serbom, pokonując ich 85:63. To był finał jednego aktora!

Hiszpanie podobnie jak w poprzednich spotkaniach od początku meczu narzucili swój styl gry. Już po pięciu minutach wyraźnie prowadzili (13:5), dzięki świetnej grze Navarro i Pau Gasola, który zaliczył 4 zbiórki w defensywie. Młoda drużyna Serbii grała natomiast nieskutecznie trafiając tylko 3 z 9 rzutów z gry. Przy ponad 60 procentowej skuteczności podopiecznych Sergio Scariolo,wynik nie mógł być inny, jak wysokie prowadzenie po 10 minutach drużyny z Płw. Iberyjskiego (24:14).

To jednak dopiero druga kwarta była popisem gry Hiszpanów. Po raz kolejny fenomenalne 10 minut rozegrał Pau Gasol, który popisał się dwoma popisowymi wsadami. Dobrą postawę Gasola zauważyli również kibice zromadzeni w katowickim spodku, którzy głośno domagali się przyznania tytułu MVP. W ekipie Serbii najlepiej spisywał się Tripkovic (10 pkt), ale przy grze Hiszpanów było to zdecydowanie za mało. Pierwsza połowa zakończyła się wysokim prowadzeniem podopiecznych Scariolo (52:29) i tylko cud mógł spowodować, aby Sebowie "wrócili do gry".

Początek trzeciej kwarty wskazywał jednak, że Serbowie są w stanie dogonić Hiszpanów. Dobra gra Velickovica i Krstica spowodowała, że najmłodsza drużyna w turnieju odrobiła 9 punktów (58:44). Postawa Serbów podziałała mobilizująco na graczy z Płw. Iberyjskiego, których do walki poderwał Marc Gasol. Dziewięć punktów z rzędu i sytuacja wróciła do normy. Po trzeciej kwarcie mistrzowie świata nadal prowadzili 23 punktami (67:44).

Ostatnia odsłona była już tylko formalnością. Hiszpanie utrzymali przewagę i pewnie wygrali 85:63. Mimo słabego początku turnieju podopieczni Sergio Scariolo w fazie finałowej grali, jak na mistrzów świata i Europy przystało, pokonując na swojej drodze Francję 86:66, Grecję 82:64 i dzisiejszego wieczoru Serbię 85:63.

Hiszpania - Serbia 85:63 (24:14, 28:15, 15:15, 18:19)
Hiszpania: Pau Gasol (18), Rudy Fernandez (13), Juan Carlos Navarro (12), Ricard Rubio (10), Jorge Garbajosa (3) - Felipe Reyes (7), Carlos Cabezas (7), Marc Gasol (6),  Sergio Llull (5), Raul Lopez (2), Victor Claver (2), Alex Mumbru.