Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Etnolodzy przyznali: Śląski to jednak język!

Maciej Wójcik
Maciej Wójcik
Amerykańskie prestiżowe czasopismo etnologiczne wpisało język śląski jako odrębny język, używany przez 60 tys. ludzi.

Serwis etnologue.com to wersja online wydawanej drukiem w USA pozycji z dziedziny językoznawstwa, uważanej za wiarygodne źródło naukowe. W XVI edycji wśród języków świata znalazł się także język śląski, sklasyfikowany jako język z grupy lechickiej rodziny języków zachodniosłowiańskich.

Fakt ten jest konsekwencją nadania śląszczyźnie kodu ISO szl, co miało miejsce 18 lipca 2007 roku. Przez ponad rok śląski etnolekt nie był opisany w rozróżniającym języki od dialektów serwisie ethnologue.com. Gdy opis dla kodu języka szl powstał, nie było już wątpliwości. Możemy przeczytać: Silesian: a language of Poland, Classification: Indo-European, Slavic, West, Lechitic, czyli "Język śląski - używany w Polsce język indoeropejski z grupy lechickiej języków zachodniosłowiańskich".

Serwis podaje liczbę użytkowników języka zgodną z danymi spisu powszechnego z 2002 roku: 60 tysięcy. Liczba ta, w przeciwieństwie do liczby deklaracji narodowości śląskiej, nie była kwestionowana i można uważać ją za zgodną z faktycznymi deklaracjami respondentów spisu.

Zwolennikom tezy o odrębności języka śląskiego przybył zatem poważny argument. Serwis ethnologue.com i SIL są przywoływane jako źródło w publikacjach z dziedziny językoznawstwa a jego wiarygodność nie była dotąd kwestionowana. Czas pokaże, czy fakt takiego sklasyfikowania etnolektu śląskiego będzie miał wpływ na jego status prawny w Polsce.

"SIL International" to założona przez Williama Camerona Townsenda chrześcijańska organizacja naukowa. Powstała z potrzeby skomunikowania się chrześcijańskich misjonarzy z osobami posługującymi się wyłącznie mało znanymi językami, początkowo jako "Letni Instytut Lingwistyczny" - skrót SIL pochodzi od pierwotnej nazwy angielskiej "Summer Institute of Linguistic". Głównym celem działania Instytutu jest dokumentowanie mało znanych, rzadkich i wymierających języków. SIL International prowadzi działalność wydawniczą, spośród jego wydawnictw najważniejszą pozycję stanowi wznawiany okresowo, nieustannie aktualizowany '''Ethnologue: Languages of the World'''. Jak dotąd ukazało się 16 edycji tego dzieła, ostatnia w 2009 roku.

Czytaj również: Ujawiamy jako pierwsi! PZPN idzie na wojnę kibicami. Chodzi o śląskie transparenty
od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto