Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach coraz bliżej

Redakcja
Tegoroczna edycja rusza już 31 maja. Zapowiadany jest udział 4 tys. uczestników, odbędzie się kilkadziesiąt sesji i debat panelowych.

Pierwotnie tegoroczna edycja

Europejskiego Kongresu Gospodarczego

w Katowicach miała odbyć się w kwietniu. Katastrofa pod Smoleńskiem, gdzie rozbił się prezydencki samolot, a w konsekwencji również żałoba narodowa, wymusiła na organizatorach zmianę terminu.

Ostatecznie padło na 31 maja jako dzień rozpoczynający EKG. I w tym przypadku można się jedynie domyślać, czy gdyby z powodu powodzi jaka nawiedziła ostatnio Polskę ogłoszono stan klęski żywiołowej, nie byłaby konieczna kolejna zmiana daty. Echo ostatnich wydarzeń wciąż jednak pobrzmiewa, o czym w Katowicach przypomniał Przewodniczący Europarlamentu i jednocześnie Honorowy Przewodcniczący Rady Programowej II Europejskiego Kongresu Gospodarczego,

Jerzy Buzek

.

- Chcielibyśmy uniknąć strat, pomóc ludziom, którzy są zagrożeni. Ale dziś zarządzanie sytuacjami kryzysowymi jest scentralizowane, działa gorzej niż kilka lat temu i to trzeba zmienić, aby lepiej zapobiegać tego typu sytuacjom wyjątkowym - podkreślił Buzek. Przewodniczący ostrożnie ocenił szanse Polski na pomoc w tej kwestii ze strony UE. Najpierw konieczne będzie oszacowanie strat i złożenie wniosków. Dopiero później wniosek ten zostanie poddany analizie. - Trudno mówić o konkretnej kwocie, jaką Polska może uzyskać z Funduszu Solidarności - zaznaczył Buzek.

Musimy być jeszcze lepsi

W ubiegłym roku trudnym tematem na czasie był z kolei kryzys gospodarczy, poświęcono mu wiele uwagi podczas trwania Kongresu. Tematyka ta będzie kontynuowana, pomimo tego, iż Polska notuje największy wzrost gospodarczy w Europie. – Wzrost w granicach 1 czy 2 proc. nam nie wystarcza. Musimy osiągnąć 5-7 procent, bo dopiero to pozwoliłby nam gonić najlepszych - wyjaśnił Buzek. - Musimy tak skonstruować politykę gospodarczą, by uniknąć wszelkiego rodzaju "niespodzianek" w kwestiach finansowych – a więc odpowiedni nadzór nad wskaźnikami finansowym w skali UE i krajów członkowskich oraz powiązanie polityki walutowej w strefie euro z zarządzaniem unijną gospodarką. Takie działania pozwoliłyby uniknąć w przyszłości kryzysów finansowych. O tych właśnie kwestiach będziemy rozmawiać w trakcie Kongresu - dodał.

To konstruowanie polityki gospodarczej oznacza również jej wzrost konkurencyjności. Na dwóch polach: oparciu gospodarki na wiedzy, innowacjach, badaniach i rozwoju (tu szczególny nacisk położono na problematykę energetyczną, mowa była również o inicjatywie Europejskiej Wspólnoty Energetycznej) oraz rozwoju infrastrukturalnym (teleinformatycznym, transportowym i energetycznym) w celu odblokowania konkurencyjności krajów i regionów Europy, a przez to również samej Unii.  - To odpowiedź na pytanie, dlaczego potrzebne są nam silne fundusze strukturalne. Potrzebujemy ich, aby Europa, aby Polska była konkurencyjna - podkreślił Jerzy Buzek.

Śląsk jest znany

Kongres po raz kolejny w Katowicach, co cieszy. Według Przewodniczącego wydarzenie zwiększa zainteresowanie dużych koncernów Polską. - Polska nabiera znaczenia, podobnie zresztą jak Śląsk. Okazuje się, że to ważny region w Europie i dobrze, że Kongres odbywa się właśnie tutaj. W Brukseli nie trzeba pytać o to, gdzie Śląsk się znajduje - podsumował Buzek.


fot. PTWP


Co podczas Kongresu?

Pomiędzy 31 maja, a 2 czerwca możemy się spodziewać również wielu dyskusji na tematy dotyczące Pakietu Klimatycznego, bezpieczeństwa energetycznego i Europejskiej Wspólnoty Energetycznej, a także unijnej waluty. - Trudno dziś prognozować, ale trzeba o tym myśleć - odpowiedział Jerzy Buzek na pytanie o to, kiedy Polska znajdzie się w strefie Euro.

Dużo zapewne usłyszymy o innowacyjności i współpracy nauki z przemysłem. Podczas EEC 2010 promowany będzie model współpracy pomiędzy ośrodkami badawczymi, uczelniami i przedsiębiorcami "Wspólnoty Wiedzy i Innowacji". Uczestnicy Kongresu wyznaczą priorytety nowoczesności i omówią strategię UE w obszarze innowacji. Będą też mówić o wykorzystaniu funduszy europejskich w Polsce i perspektywie finansowej na lata 2014-2020.

Europejski Kongres Gospodarczy 2010 to także liczne sesje i debaty poświęcone polityce zdrowotnej, aktualnej sytuacji na rynku spożywczym oraz zagadnieniom z zakresu górnictwa, hutnictwa i czystych technologii. Uczestnicy EEC 2010 przeanalizują skutki globalnego kryzysu w motoryzacji i w innych gałęziach gospodarki. W programie nie zabraknie tematów społeczno-gospodarczych takich jak: prorozwojowa rola samorządów, atrakcyjność inwestycyjna regionów czy funkcjonowanie europejskich metropolii.

Pełna agenda EEC 2010 oraz wykaz osób zaproszonych do udziału w poszczególnych sesjach znajduje się na: www.eec2010.eu.


SERWIS MM O INWESTYCJACH




emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto