Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Forum Mediów Województwa Śląskiego [Wideo]

Łukasz Malina
Łukasz Malina
Po spotkaniu przedstawicieli mediów można odnieść wrażenie, że wielu z nich boi się przyszłości. Gazety tracą czytelników, telewizja czas antenowy, a dziennikarstwo kwitnie tylko w sieci.

W Bibliotece Śląskiej zorganizowano dyskusję na temat przyszłości mediów na świecie i na Śląsku. Dominowały opinie, że tradycyjne redakcje muszą ratować swoją pozycję obecnością w internecie. Dr hab.**Marian Gierula**, miedioznawca z UŚ uważa jednak, że internetowe serwisy dziennikarskie wymagają profesjonalizacji, jeśli mają zastąpić te tradycyjne. A ich odbiorcy muszą nauczyć się, jak skutecznie wyszukiwać informacje.

Forum mediów śląskich - wywiad z dr. hab. Marianem Gierulą
Załadował: MMSilesia

Zorganizowane w środę, 22 kwietnia, przez marszałka woj. śląskiego spotkanie miało z założenia zbliżyć do siebie przedstawicieli władzy i ludzi mediów. Ostatecznie w debacie wzięli udział jedynie ci drudzy. Reprezentant zarządu województwa Mariusz Kleszczewski, zaraz po otwarciu forum, opuścił budynek Biblioteki Śląskiej. To, bynajmniej, nie zraziło przedstawicieli "czwartej władzy", by z zapałem dokonali analizy regionalnego rynku medialnego. Większość spostrzeżeń budziła jednak skojarzenia z... sekcją zwłok.

- Trudno w to uwierzyć, ale taka jest prawda, że w samych Katowicach nie ma dzisiaj ani jednej redakcji gazety codziennej - mówił podczas swojego wystąpienia dr hab. Marian Gierula z Zakładu Dziennikarstwa UŚ.

Tabloidyzacja i uległość wobec PR-u - grzechy główne dzisiejszych mediów

Z kolei prof. Zbigniew Nęcki z Uniwersytetu Jagiellońskiego wypowiadając się z punktu widzenia psychologa - krytykował postawy zarówno twórców "produktów" medialnych, jak i ich odbiorców. - Dziś liczą się jedynie atrakcyjne treść i forma. Atrakcyjność warunkowana jest możliwością sprzedaży, więc mamy do czynienia z czystą komercjalizacją, chęcią zarabiania pieniędzy - mówił profesor. Nęcki wskazał także na silną tabloidyzację wszystkich mediów, stereotypizację rzeczywistości i odejście od ambitnych treści - jak twierdzi - wynika to z powszechnego traktowania treści medialnych na poziomie bezrefleksyjnej konsumpcji.

Bardzo ciekawy punkt w dyskusji poruszył za to Rafał Czechowski z Imago PR, który przybliżył ludziom mediów tajniki skutecznego komunikowania. Na przykładzie pamiętnego strajku w kopalni "Budryk" zarzucił mediom uległość wobec taktyk typowo PR-owych. - Czy aby na pewno strajk był relacjonowany w sposób zgodny z dziennikarskimi standardami? Czy może raczej dziennikarze w pogoni za informacją dali się zwieść zabiegom osób, które od początku do końca sterowały widowiskowym strajkiem? - pytał retorycznie Czechowski.

TVP Katowice czeka zagłada? Przyszłość jest tylko w sieci

Czarę medialnej goryczy przelał zdecydowanie redaktor Jan Matuszewski z ośrodka TVP Katowice. - Jestem ofiarą transformacji - wyznał szczerze i wyjaśnił pokrótce, jak bardzo zła sytuacja panuje obecnie w regionalnej telewizji. - Bywają dni, że "Aktualności" nie są w ogóle emitowane lub pokazuje je tylko TVP 2. Wystarczy, że "ktoś, gdzieś tam" zdecyduje, że "inny ktoś" ma gadać teraz na żywo i nasza antena znika - mówił z eufemistyczną gracją Matuszewski, który miał na myśli między innymi niczym nie pohamowaną ekspansję TVP Info na czasy antenowe telewizji regionalnych - w tym katowickiej "Trójki".

Po obiedzie zgromadzeni w auli Biblioteki Śląskiej goście wysłuchali jeszcze Ryszarda Cebuli z TVN, który opowiedział o warsztacie dziennikarskim oraz dra Jarosława Flisa opowiadającego o współpracy mediów i samorządów w Krakowie. Na sam koniec zaplanowano spotkanie z Krzysztofem Fijałkiem z portalu Interia.pl, który podzielił się spostrzeżeniami na temat dziennikarstwa w sieci.

W dyskusji nad przyszłością mediów w regionie wzięła udział także prezes Sądu Okręgowego w Katowicach, Monika Śliwińska oraz Krystyna Doktorowicz, dziekan Wydziału RiTV UŚ.

Nam udało się namówić do rozmowy o nowych trendach w mediach regionalnych dra hab. Mariana Gierulę, który nie ma złudzeń co do przyszłości tradycyjnych środków masowego przekazu. Uważa, że znaczenie tradycyjnych redakcji będzie się zmniejszać, a nowe pokolenie odbiorców wychowa się w głównej mierze na mediach internetowych. Wybitny medioznawca wyraził także swoją obawę, czy media w sieci będą w stanie przejąć ciężar obowiązków dziennikarstwa tradycyjnego. Więcej w materiale wideo.


MM Silesia poleca:

 

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto