Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia w Czeladzi. Prokuratura drąży, pieniądze znikają

Katarzyna Kapusta
Czy podczas tworzenia projektu adaptacji i przebudowy budynku Galerii Sztuki Współczesnej Elektrownia w Czeladzi doszło do przestępstwa? Sprawę bada już prokuratura oraz Urząd Zamówień Publicznych. Tymczasem przez opóźnienia związane z przetargiem na inwestycję wartą ponad 12 mln zł, Czeladź może stracić unijną dotację w wysokości 10 mln zł.

Skąd opóźnienia? Podczas przygotowywania przetargu na wykonawcę w pierwszych dniach stycznia 2012 r. okazało się, że dokumentacja projektowa zawiera wiele nieprawidłowości. W projekcie budowlano-wykonawczym dokumentacji projektowej zarówno w opisie, jak i rysunkach wskazani są konkretni producenci oraz dostawcy materiałów budowlanych z uwzględnieniem ich znaków towarowych.

- To rażące naruszenie prawa zamówień publicznych - podkreśla Teresa Kosmala, burmistrz Czeladzi.

Czeladź może przez to stracić unijną dotację. W środę odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta w Czeladzi, podczas której radnym przedstawiono sytuację. Zgodnie z prawem zamówień publicznych, nie można podczas wyłaniania wykonawców konkretnie wskazywać w nim znaków towarowych, patentów lub pochodzenia.

To spowodowało, że Zakład Budynków Komunalnych w Czeladzi (inwestor zastępczy), nie może rozpocząć procedury przetargowej w trybie zamówienia publicznego. W piśmie do prezesa UZP władze miasta wskazują na błędy. Jeden z nich dotyczy samego trybu wyłonienia wykonawcy. Komisja przetargowa wybrała tryb zapytania o cenę, a powinna ogłosić przetarg.

Wykonano także ekspertyzę za 40 tys. złotych, dotyczącą tego czy budynek może być użytkowany. Niestety, ZBK oraz miasto nie mają dokumentu, a jedynie sam rachunek. Dokumentacja projektowa została wykonana i przekazana ZBK 31 grudnia 2008 roku.

Pozwolenie na budowę ZBK uzyskał w 2009 r., po czym projekt odłożono na półkę. W listopadzie 2010 r. ówczesny burmistrz złożył wniosek o dotację unijną do urzędu marszałkowskiego.

Choć budynek galerii jest własnością gminy, opiekuje się nim Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych, które od 7 lat organizowało tam wystawy, wernisaże. Od stycznia galeria jest niedostępna dla zwiedzających.

- Jest nam przykro, że galeria została zamknięta. Odwiedzali ją ludzie z różnych części świata - mówi Jan Powałka, prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Kulturalnych.

Decyzję o jej zamknięciu wydała burmistrz Czeladzi. Ponieważ budynek nie przeszedł procedury zmiany sposobu użytkowania, co oznacza, że w dalszym ciągu jest budynkiem przemysłowym i nie miały prawa w nim odbywać się imprezy. Nie poproszono jednak powiatowego inspektora nadzoru budowlanego o opinię.

Chcąc ratować dotację miasto zwróciło się już do marszałka województwa o przesunięcie terminu realizacji projektu. Został przedłużony do 2 czerwca.

Już teraz wiadomo, że ten termin nie zostanie dotrzymany. Władze miasta muszą po raz kolejny zwrócić się do zarządu województwa o przedłużenie terminu do 30 sierpnia. Pozwoliłoby to stworzyć nowy projekt na adaptację i przebudowę budynku galerii tak, by nie przepadły pozyskane pieniądze.

* TO MUSISZ ZOBACZYĆ:

MATURA 2012 - ZOBACZ CZEGO SIĘ SPODZIEWAĆ, SPRAWDŹ ARKUSZE i ODPOWIEDZI. PRZECZYTAJ O PRZECIEKACH
* WEŹ UDZIAŁ W PLEBISCYTACH:
NAJLEPSZY NAUCZYCIEL 2012
CHUDNIESZ - WYGRYWASZ ZDROWIE
NAJSYMPATYCZNIEJSZY ZWIERZAK ŚLĄSKIEGO ZOO

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto