Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Geje i lesbijki ze Śląska "chwytają tęczę"

Michalina Bednarek
Michalina Bednarek
Łukasz Żołądź/MM Kraków
Chwytaj Tęczę czyli pokaż, że istniejesz. Homoseksualiści robią sobie zdjęcia z tęczowymi gadżetami.

Poprzez projekt Chwytaj Tęczę osoby homoseksualne chcą wyjść z domu. Celem jest uświadomienie mieszkańcom województwa, że w codziennej przestrzeni publicznej spotykają się ludzie o różnych orientacjach seksualnych. Chodzi o to, żeby robić sobie pamiątkowe zdjęcia z tęczowymi atrybutami jak flaga czy parasol w charakterystycznym miejscach Śląska i Zagłębia oraz wysyłać na adres stowarzyszenia Tęczówka. Ze zdjęć powstanie galeria.

- Projekt ma uświadomić ze geje, lesbijki, osoby biseksualne, transpłciowe są również obecne w społeczeństwie i podobnie jak jego pozostała cześć wychodzimy na miasto, jeździmy na wakacje, bawimy się, uczymy, pracujemy, korzystamy z przestrzeni publicznej - wyjaśnia Tomek Kołodziejczyk z stowarzyszenia Tęczówka.

Według inicjatorów akcji, większość mieszkańców wciąż nie zdaje sobie sprawy, że w ich najbliższym otoczeniu są osoby nieheteroseksulane.

- Duża część społeczeństwa, gdy słyszy o problemach osób LGBT myśli, że to dotyczy to tylko dużych miast – np. Warszawy czy Krakowa, a nie mniejszych miast czy wsi. Akcja pokazuje ze jesteśmy również i tu obok każdego przeciętnego Polaka - dodaje Tomek.

Tęczówka ma już sporo zdjęć z Katowic, Chorzowa, Gliwic, Bytomia, Sosnowca.

- Na zakończenie akcji liczymy na pełno zdjęć z różnych regionów Polski, ale też z podróży zagranicznych. Zbieramy też zdjęcia miejsc, które przypadkiem lub nie zawierają elementy tęczy – np. tęczowe motyle na wystawach sklepowych - mówi Tomek.

Jednak projekt Chwytaj Tęczę to nie tylko zdjęcia. W planach są różne akcje happeningowe.

- Animujemy też przechodniów poprzez akcję na mieście takie jak "Darmowe przytulanie", które odbyło się już w chorzowskim parku, czy "Przybij piątkę różnorodności" na Mariackiej w Katowicach. W planach mamy "Tęczowy pociąg" z kolorowo ubranymi ludźmi oraz październikowy finał akcji będzie połączony z Coming Out Day - wyjaśnia współorganizator akcji.

Tomasza Kołodziejczyka zapytaliśmy też, czy Katowice są miejscem przyjaznym dla osób LGBT. Okazuje się, że miasto zmienia się na lepsze.

- Czy Katowice są tolerancyjne? Trudno porównać do innych miast, ale na pewno mogę powiedzieć ze sytuacja się poprawia i osoby LGBT zaczynają czuć się coraz bardziej bezpiecznie. Niestety nadal na mapie Katowic są takie miejsca, gdzie niebezpieczeństwo agresji nie tylko werbalnej jest bardzo wysokie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto