Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gliwickie Dni Dziedzictwa Kulturowego 2009 [Program, dojazd, informacje]

Łukasz Malina
Łukasz Malina
Już w najbliższą niedzielę, 30 sierpnia rusza VII edycja Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Cykl wystaw, wycieczek i spotkań poświęcony będzie wspomnieniom o miejscach tragedii sprzed dziesięcioleci.

Choć właściwa data tegorocznych GDDK to 4-6 września, już na tydzień przed tym terminem Muzeum Miasta zaprasza na uroczystą inaugurację oraz spotkanie dla osób, które chcą pomóc w organizacji wydarzenia.

W niedzielę, 30 sierpnia otwarte zostaną wystawy tegorocznych GDDK. Uroczysta inauguracja rozpocznie się o godzinie 16:00 w Willi Oscara Caro.

Wciąż można włączyć się w pomoc przy organizacji wydarzenia. - 31 sierpnia mija termin zgłoszeń dla wolontariuszy, chcących pomagać podczas VII GDDK, a więc 5 i 6 września br. Ostatnią okazją zgłoszenia swojego udziału będzie spotkanie z wolontariuszami. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do Willi Caro w poniedziałek 31 sierpnia o godz. 16:00. Do wyboru jest także kontakt z  p. Joanną Czyżykowską (tel. 032/ 332 47 42, e-mail: [email protected]) - informuje Muzeum na swojej stronie internetowej.

Jak dotrzeć na wydarzenia w ramach VII GDDK - rozkład jazdy KZK GOP

Tegoroczna edycja Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego poświęcona jest miejscom, o których wielu z nas nie pamięta lub nigdy nie poznało ich prawdziwej historii. Każdego dnia przechodzimy obok nich, zupełnie obojętnie, nie dostrzegając, że w pamiątkowych tablicach zaklęte są czyjeś tragiczne losy.

- W ramach zaproponowanych w programie GDDK kilku ścieżek pamięci można będzie podążyć śladami przeszłości sięgającymi pierwszej wojny światowej, czasu powstań śląskich i plebiscytu, a także przede wszystkim drugiej wojny światowej. Na tej ścieżce znajdą się: miejsca, w których usytuowane były w Gliwicach podobozy KL Auschwitz-Birkenau, pomniki pamięci związane z marszem śmierci oraz cmentarz wojenny żołnierzy Armii Czerwonej. Ważnym punktem na mapie śladów pamięci ostatniej wojny będzie także udostępniona zwiedzającym po rewitalizacji terenu wokół obiektu Radiostacja Gliwicka - informuje Krystyna Goczał z gliwickiego muzeum.

By uczestniczyć w wyprawie "ścieżkami pamięci" wystarczy dołączyć do zorganizowanych grup wycieczkowych, które będą poruszały się specjalnie przygotowanym na tę okazję darmowym "Muzeobusem". Każda z grup będzie miała przewodnika, który przybliży historię odwiedzanych miejsc.

Czytaj także: Po Gliwicach będzie jeździł "Muzeobus"

Dodatkowo, w ramach VII GDDK organizowana jest wycieczka rowerowa, która rozpocznie się pod Radiostacją Gliwice. Metą będą Nieborowice.

- W ramach VII Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego udostępnione zostaną specjalnie przygotowane wystawy czasowe. 30 sierpnia w Willi Caro otwarta zostanie wystawa poświęcona Armii Krajowej, powstała we współpracy z gliwickim oddziałem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Tego samego dnia dostępne dla zwiedzających będą także: ekspozycja plakatu antywojennego pt. „WARning” ze zbiorów Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Muzeum Plakatu w Wilanowie i własnych oraz wystawa fotografii Piotra Janika „Nie” ze zbiorów Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu oraz własnych. Wszystkie trzy ekspozycje czynne będą od 30 sierpnia - informują muzealnicy.

Więcej informacji oraz szczegóły dotyczące wydarzeń towarzyszących VII Gliwickim Dniom Dziedzictwa Kulturowego znajdziecie na stronie muzeum: www.muzeum.gliwice.pl.


Sprawdź program GDDK 2009 w naszym dziale "dzieje się".



MM Silesia poleca:


od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto