Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Wołczyn – gorąco zaprasza wszystkich!

Redakcja
Atutami gminy jest: czysta woda, zdrowe powietrze, nieskażone środowisko naturalne, wiele terenów umożliwiających zdrowy wypoczynek.

  Ziemia wołczyńska bogata jest również w piękne lasy o różnorodnym drzewostanie, obfitujące w zwierzynę i malownicze rzeczki. Atrakcyjność tych lasów potwierdza 28 zaewidencjonowanych pomników przyrody. Dla ochrony najcenniejszych elementów ekosystemów leśnych na terenie gminy Wołczyn utworzono dwa rezerwaty przyrody: ” Komorzno” i „Krzywiczyny” oraz użytek ekologiczny „Rozalia” na terenie miejscowości Komorzno. Lasy znajdujące się w południowej części gminy są  częścią Stobrawskiego Parku Krajobrazowego.

Najcenniejszym bogactwem naturalnym znajdującym się na terenie Gminy Wołczyn są obfite zasoby leczniczych, termalnych wód solankowych. Gmina intensywnie dąży do zagospodarowania tego niezwykłego bogactwa. Na terenie będącym przedmiotem oferty inwestycyjnej, dokonano odwiertu celem badania zasobów wód termalnych, które określono jako solankę chlorowo-sodowo-wapniową, bromkową, żelazistą, borową 2,33%. Temperatura wody wynosi 43,5 C a w jej skład wchodzi: Cl, Na, Ca, Br, Fe i Be.  Wysoka temperatura kwalifikuje ją do wód gorących (hypertemalnych). W opinii Instytutu Medycyny Uzdrowiskowej w Poznaniu solankę wołczyńską można by zastosować zarówno do kąpieli jak i do inhalacji. Stwarza to gminie Wołczyn duże możliwości rozwoju szczególnie w obszarze turystyki.

Korzystając z usług Przedsiębiorstwa Badań Geologicznych "GEOPROFIL" Sp. z o.o. z Krakowa opracowano projekt prac geologicznych, który pozwoli uzyskać w Ministerstwie Środowiska koncesję na rozpoznanie złoża wód termalnych ujętego otworem Wołczyn VIIA. „Rozpoznanie” pozwoli potwierdzić ilość i jakość wód termalnych ujętych istniejącym otworem.

Wniosek o udzielenie koncesji złożony został w Ministerstwie Środowiska. W chwili obecnej trwa rozpatrywanie wniosku.

Przeprowadzenie prac geologicznych pozwoli potwierdzić możliwość wykorzystania wód termalnych do celów leczniczych co ułatwi poszukiwanie inwestora, który będzie zainteresowany budową w mieście Wołczyn np basenów termalnych.
Przyszli kuracjusze, jak również turyści, odwiedzający teren gminy w najbliższym czasie powinni zobaczyć przynajmniej kilka z dziewięciu, malowniczych drewnianych kościółków. Obiekty wpisane do rejestru zabytków to: kościół w Krzywiczynach (XVIII w.), kościół w Komorznie (XVIII w.), kościół w Brzezinkach ( XVI w.), który stanowi perełkę wśród wyżej wymienionych kościółków, kolejne to kościół w Rożnowie i w Wierzbicy Górnej  (XVIII w.) , kościół w Wierzbicy Dolnej  (XVII w.), z XVIII w., kościoły w Świniarach Wielkich i Skałągach oraz kościół ewangelicki w Gierałcicach (XVII w.). W samym Wołczynie znajduje się kościół filialny św. Teresy, neogotycki kościół p.w. NMP NP. wybudowany w latach 1859-1861 oraz kościół ewangelicki z 1848 r. murowany z kwadratową wieżą.

Dociekliwi turyści znajdą w naszej gminie ciekawostkę na skalę europejską - piramidę. W Rożnowie w sąsiedztwie kościoła znajduje się słynny nagrobek Ebenów w formie piramidy-jest to grobowiec zbudowany z cegły i kamienia wzniesiony w 1780 r. Dziewięciometrową piramidę zaprojektował Karl Landghaus, ten sam, który zaprojektował Bramę Brandenburską.  W piramidzie spoczęło 27 osób. Nad wejściem widnieje kamienna tumba z kartuszami herbowymi.

Na terenie gminy Wołczyn znajdują się również pałace i dwory. Dwór w Brunach, zbudowany w pierwszych latach XIX w., dwór w Gierałcicach, zbudowany w 1429 r., w najlepszym stanie jest dwór w Świniarach Wielkich wybudowany w pierwszych latach XIX w. Następnie pałac w Komorznie zbudowany w latach 1895-96 oraz pałac w Wierzbicy Górnej zbudowany w 1791 r., w Krzywiczynach zbudowany ok. 1780 r., pałac w Rożnowie z początku wieku XVIII oraz pałac w Gierałcicach, przebudowany w 1910 r.

Ponadto do zabytków architektury należą znajdujące się w Wołczynie: cmentarz żydowski, którego najstarsze nagrobki pochodzą z XIX i pocz. XX w. oraz wieża ciśnień z początku XX w.
Wszystkie te zabytkowe budowle i ciekawe miejsca można obejrzeć podczas wycieczek rowerowych po gminie Wołczyn. Podróżując rowerem można również posmakować lokalnych specjałów. Charakterystycznymi produktami lokalnymi są miód z pasieki wędrownej Jadwigi i Szczepana Mały z Gierałcic oraz kołocz z piekarni w Wąsicach. Podczas podróży można również spróbować swoich sił w wyrobie produktów ceramicznych metodą tradycyjną w pracowni Pawła Wierzbickiego w Markotowie Dużym. Kończąc wycieczkę rowerową po gminie, nie można nie odwiedzić atelier Waldemara Heliasza, znanego w świecie wołczyńskiego artysty tworzącego przepiękne obrazy. 

Gmina Wołczyn to nie tylko miejsce o bogatej historii czy pięknych plenerach, Wołczyn to również miejsce, gdzie ludzie potrafią się bawić i spędzać wspólnie wolny czas. Najlepszym tego dowodem jest bogate życie kulturalne jakie tętni w naszej Gminie. Corocznie organizowanych jest wiele imprez, które przyciągają mieszkańców Wołczyna i okolic oraz gości z kraju i zagranicy. Głównymi organizatorami życia kulturalnego w gminie są Wołczyński Ośrodek Kultury, Parafia Rzymsko-Katolicka oraz Urząd Miejski w Wołczynie.
Wielkim wydarzeniem nie tylko dla mieszkańców Gminy, ale i przybyłych uczestników jest coroczne, lipcowe Spotkanie Młodych, organizowane przez Braci Kapucynów. W tym czasie Wołczyn staje się miejscem do którego ściągają rzesze młodych ludzi z całej Polski, pragnących spotkać się z Bogiem, próbując rozwiązać swoje problemy i inaczej spojrzeć na kościół i na swoją wiarę. Młodzi ludzie uczestniczą w konferencjach, bawią się na koncertach i wspólnie szukają odpowiedzi na trudne, życiowe pytania. Oficjalna strona spotkania:  www.wolczyn.kapucyni.pl

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy - co roku mieszkańcy gminy Wołczyn otwierają serca i portfele na rzecz tej najbardziej znanej akcji charytatywnej. Wspólnie malujemy, uczymy się udzielać pierwszej pomocy, a nade wszystko licytujemy to, co mamy najwartościowsze po to, by podzielić się sercem z chorymi dziećmi.

Dal tych, którzy chcą podpatrzeć jak maluje się na szkle i porcelanie zapraszamy do Pani Wandy Łuczyńskiej, która własnoręcznie zdobi i maluje.  .

Zdobienie szkła i porcelany:
ręczne malowanie błyszczącym złotem
ręczne malowanie płynnym palladem
kalkomania i sitodruk
ręczne malowanie na wyrobach porcelanowych różnych motywów i kompozycji zleconych indywidualnie
ręczne malowanie - motyw opolski
znaki firmowe, loga, herby, godła, widoki... na szkle i porcelanie.

Zobacz też [link]

Więcej prac znajdziesz pod adresem:

www.porcelanawolczyn.pl

Coroczna akcja charytatywna Serce dla Wołczyna jest imprezą, z której zebrane środki przeznaczone są na potrzeby  gminy Wołczyn. Akcja ta, ma wyjątkowy charakter oraz szczególne znaczenie dla mieszkańców gminy Wołczyn, bowiem organizacja imprezy integruje mieszkańców, przedsiębiorców i działaczy organizacji pozarządowych. W jej przygotowanie zaangażowanych jest wiele podmiotów publicznych, stowarzyszeń, firm oraz osób prywatnych.
Kolejną coroczną letnią imprezą są Dni Wołczyna, podczas których odbywają się zawody sportowe, wystawy oraz występy lokalnych artystów i gwiazd estrady. W trakcie tej imprezy odbywa się również gala wręczenia statuetek Wołczyńskiego Isandra. Nagroda ta przyznawana jest od 1999 roku osobom i instytucjom, wyróżniającym się aktywnością społeczną i zawodową, przedsiębiorczością oraz wkładem w promocję gminy.
Biegi przełajowe o puchar Burmistrza Wołczyna - co roku w maju w Wołczynie biegają wszyscy: dzieci, młodzież, dorośli a nawet ...poseł - maratończyk Tadeusz Jarmuziewicz, który często bierze udział w przełajach. Nagroda dla biorących udział w imprezie jest zdrowie i dobra forma, a na zwycięzców biegu czeka Puchar Burmistrza Wołczyna i nagrody.

Święto plonów, czyli dożynki gminne, co roku odbywają się w innym sołectwie. Uroczysta msza dziękczynna za zebrane plony, prezentacja wieńców dożynkowych, pochód korowodu, liczne konkursy, zabawy dla dzieci i dorosłych, dobra muzyka oraz obficie zaopatrzony bufet – tego wszystkiego nie może zabraknąć uczestnikom żniwnego święta.
W październiku każdego roku z okazji dnia św. Huberta patrona jeźdźców i myśliwych, organizowana jest gonitwa za lisem tzw. Hubertus.

Gmina Wołczyn nawiązała liczne kontakty zagraniczne, które służą przede wszystkim wymianie doświadczeń związanych z integracją europejską, kulturą, edukacją, współpracą gospodarczą, jak również szeroko pojętą promocją miasta i regionu. Szczególnie bliskie kontakty gmina Wołczyn utrzymuje z partnerską gminą Hassloch w Niemczech. Efektem tej współpracy jest integracja młodzieży, sportowców, strażaków, myśliwych, policjantów, samorządowców i przedstawicieli innych środowisk.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto