Górnik pojechał nad morze. I znów przegrał

Marcin Nowak
Trwa koszmar zabrzańskiego Górnika.Trener Kasperczak wiedział, że zabrzanom nie idzie najlepiej nad morzem. Wiedza niestety nie pomogła. Górnik znów przegrał i coraz realniej w Zabrzu mówi się o walce o utrzymanie a nie o puchary.

Jak zwykle przy ul. Traugutta pojawił się niemal komplet kibiców, wspaniale dopingujących zawodników trenera Jacka Zielińskiego. Po raz pierwszy zastosowano system bram, podobnych do zastosowanych w metrze, które automatycznie sprawdzają bilety i karnety. Również po raz pierwszy stadion był całkowicie monitorowany.

Tiger dla najmłodszych

Mecz rozpoczęła mała uroczystość, podczas której prezes Lechii, Maciej Turnowiecki, wręczył Dariuszowi Michalczewskiemu koszulkę w biało-zielone pasy z napisem „Tygrys” i numerem 48. Był to prezent dla sławnego boksera, za ufundowanie stypendiów sportowych dla najzdolniejszych młodych zawodników Lechii.

Spotkanie rozpoczęło się bardzo dobrze dla Lechii. Karol Piątek uderzył z rzutu wolnego a Vaclavik z trudem wybił piłkę przed siebie, próbowało dobijać jeszcze dwóch lechistów, jednak za każdym razem w mur. Kolejne minuty to walka w środku pola. W 14. minucie Przemysław Pitry próbował wymusić na arbitrze rzut karny, jednak Tomasz Mikulski nie dał się nabrać na sztuczki byłego zawodnika Lecha. Dwie minuty później głową strzelał Maciej Kowalczyk a w 23. ten sam zawodnik oddal piekielnie mocny strzał zza pola karnego, jednak i tym razem niecelnie. Górnik pierwszą składną akcję przeprowadził dopiero w 32. minucie, gdy Madejski uderzył nad bramka.

Rogalski i gol

Sześćdziesiąt sekund po nieudanej akcji Górnika Lechia zdobyła prowadzenie. Piłka wędrowała jak po sznurku a w decydującym momencie Trałka zagrał do Rogalskiego, który fantastycznym strzałem z dwudziestu metrów pokonał Vaclavika. Bramka zdecydowanie należała się Lechii, bowiem zawodnicy Jacka Zielińskiego przez pierwsze trzydzieści minut całkowicie kontrolowali przebieg gry. Kolejny kwadrans nie przyniósł zmiany rezultatu i na przerwę biało-zieloni schodzili prowadząc 1:0.

Przyznam szczerze, że długo nie zastanawiałem się przed oddaniem strzału - powiedział nam po meczu strzelec bramki, Maciej Rogalski. – A piłka ułożyła się doskonale na nodze i dzięki temu uzyskaliśmy prowadzenie.

Nawałnica Górnika

W przerwie Henryk Kasperczyk musiałby dokonać cudu, by w fatalnie dysponowanych zawodników Górnika tchnąć nowe życie. Pierwsze minuty nie zapowiadały zmiany obrazu gry. W 55. minucie bardzo mocny strzał oddal Trałka, jednak w sam środek bramki. Kilka minut później indywidualną akcję przeprowadził Buzała, jednak jego strzał na rzut różny wybił bramkarz.

Piętnaście minut przed końcem tego spotkania zawodnicy Lechii uwierzyli już chyba w zwycięstwo i oddali całkowitą inicjatywę piłkarzom z Zabrza. Przyjezdni oddawali strzał za strzałem, jednak za każdym razem blokowali obrońcy lub fantastycznie bronił Mateusz Bąk, który w 80. minucie wybronił w niemożliwy sposób dwa strzały, które wędrowały w samo okienko.

W końcu sędzia odgwizdali koniec meczu, który pokazał, ze w Lechii drzemie ogromny potencjał, ale gdańszczanie musza popracować nad koncentracja, bo w ostatnich minutach istniał tylko zespół Kasperkiewicza. Na słowa uznania zasługują także kibice, którzy przygotowali fantastyczny doping i to na wysokim poziomie.

Zieliński liczy na walkę

- To był dla nas bardzo ciężki mecz – podsumował Jacek Zieliński, trener Lechii. – Pierwsza połowa kosztowała moich zawodników wiele sił i dlatego po przerwie spuściliśmy z tonu. Ale zdobyliśmy trzy punkty i to się liczy najbardziej.

Teraz Lechię czekają spotkania na wyjeździe – z Jagiellonią Białystok i Legią Warszawa.

- W dwóch kolejnych meczach liczę przede wszystkim na walkę do upadłego, bo to może być ostatecznie kluczem do wygranych – zakończył trener Lechii.

Po dzisiejszym meczu Lechia awansowała na siódme miejsce w tabeli. Górnik nadal okupuje ostatnia pozycje w lidze.