Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Górnośląski Park Etnograficzny, czyli zapach wsi w sercu miasta [Zdjęcia]

Dorota Nowak
Dorota Nowak
Lato, zgiełk wielkiego miasta i pytanie gdzie tu odpocząć? MM-ka daje Wam odpowiedź - Górnośląski Park Etnograficzny to doskonała propozycja dla tych, którzy nie chcą wyjeżdżać poza miasto, a chcą się zrelaksować.

Górnośląski Park Etnograficzny to unikatowy muzealny obiekt w naszej aglomeracji. Znajdujący się w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku, nieopodal Stadionu Śląskiego skansen, rozpościera swoje oblicze na 25 ha.

Chałupa groniowa z Brennej, wiatrak z Grzawy i nie tylko...

70 zabytkowych drewnianych obiektów architektury wiejskiej i małomiasteczkowej, układ terenu przypominający mapę województwa z podziałem na jego podregiony (beskidzki, podgórski, przemysłowy, pszczyńsko-rybnicki, lubliniecki i zagłębiowski).

W muzeum na wolnym powietrzu zgromadzono zabytkowe obiekty mieszkalne, gospodarcze, sakralne, rzemieślniczo-przemysłowe i użyteczności publicznej. Możemy tu zobaczyć m.in. XIX-wieczną chałupę z Krasów, wiatrak z Grzawy z 1813 roku, chałupę groniową z Brennej z 1809 roku, spichlerz plebański z Wojkowic z przełomu XVIII/XIX wieku, młyn z Imielina z 1855 roku, karczmę, czy Kościół pod wezwaniem św. Józefa Robotnika pochodzący z 1791 roku. Budynki w zagrodach zestawione są zgodnie z miejscową tradycją i wiedzą o dawnym układzie.

- 90% obiektów jest oryginalnych, przeniesionych z danych regionów, jedynie modele zagród nie są autentyczne – zdradza MM Silesii Tomasz Liboska, kustosz w Górnośląskim Parku Etnograficznym. – Naszym celem jest przede wszystkim ochrona obrazu kulturowego. W tym roku postawiliśmy kolejny obiekt – przysłupową chałupę z Goleszewa. Jest to pierwsza i najprawdopodobniej ostatnia taka chałupa z ziemii cieszyńskiej, jej wnętrza wyposażone są jak dom ewangelicki – dodaje kustosz.

Wnętrza mieszkalne i gospodarcze wyposażone są w meble, sprzęty codziennego użytku i narzędzia pracy. Ekspozycję zamyka grupa spichlerzy dworskich. Skansen znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego.

Wiejski klimat w środku miasta
Obiekty rozpościerają się wśród pagórków, pól i zagajników, dzięki czemu miejsce zyskało jeszcze większego ducha wsi i niepowtarzalny klimat. Co roku muzeum odwiedza około pół tysiąca osób.

- Są wakacje i postanowiłam zobaczyć w końcu ten obiekt, bo słyszałam o nim, a nigdy tu nie byłam. Jestem pod wielkim wrażeniem tych odtworzeń domów, zagród i ich wyposażenia – mówi Julia Zaremba, studentka. - Czuje się jakbym naprawdę wróciła do tamtych czasów. Do tego ten wiejski klimat, który tu panuje, pięknie jest poczuć chociaż jego namiastkę w środku zgiełku wielkiego miasta. Czuję, że odpoczywam – dodaje z westchnieniem Julia.

Wystawy, szkoła i Dzień Kartofla...

W zabytkowych wnętrzach prezentowane są również wystawy stałe np. "Kto dobrze orze mo chlyb w komorze” czy „Tradycyjne rzemiosło ludowe”, a także wystawy czasowe, obecnie np. „Koń jak jest każdy widzi” czy „Boże Ciało w fotografii Tomasza Liboski”.

A pradawna szkoła Kaliny wciąż tętni życiem.- Prowadzone są u nas także lekcje muzealne dla dzieci, specjalne zajęcia dla dzieci w zabytkowej szkole – po przejściu trasy skansenu dzieci z klas 1-3 rozwiązują quiz w specjalnych książeczkach o skansenie, ich głównym zadaniem jest odtworzenie, gdzie znajdował się dany obiekt – opowiada Celina Nawrat, pomoc muzealna. – Mamy także książeczki „Drogą przez wieś” dla starszych uczniów lub dorosłych, którzy chcą się czegoś więcej dowiedzieć na temat naszego parku np. jak przenosi się obiekty, poznaje się ich nazwy, jak powstają łączenia w chałupach itp. – dodaje Celina Nawrat.

W lipcu i sierpniu w każdy poniedziałek są organizowane zajęcia dla dzieci na terenie skansenu.

Górnośląski Park Etnograficzny to także przestrzeń imprez integracyjnych, widowisk plenerowych, imprez folklorystycznych, czy po prostu weekendowego wypoczynku.

- Skansen prowadzi także działalność półkomercyjną jak np. Dzień Miodu,**króry już za nami czy Dzień Kartofla, Jarmark Produktów Tradycyjnych, które dopiero będą miały miejsce. Często ludzie przyjeżdżają do nas po prostu, żeby odpocząć, zrobić sobie piknik na kocyku czy wypić piwko w naszej karczmie. Mamy też stałą rzesze osób uczestniczących w mszy w naszym zabytkowym kościółku w każdą niedzielę o godzinie 15:00**. Ludzie lubią to miejsce – opowiada dalej Tomasz Liboska.

Skansen oferuje również zwiedzanie z audioprzewodnikiem, a także wirtualne zwiedzanie swoich obiektów. Muzeum poszukuje chętnych wolontariuszy, studentów do odbycia praktyk przy projekcie „Wakacje w skansenie” trwającym od maja - października 2009. Godziny otwarcia parku, a także szczegóły dotyczące w/w propozycji na stronie Górnośląskiego Parku Etnograficznego.


MM S i l e s i a   p o l e c a



emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto