Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Henryk Waniek w galerii "Inny Śląsk"

Krzysztof Gierak
Krzysztof Gierak
W piątkowy wieczór, 8 lutego, galeria "Inny Śląsk" zapełniła się po brzegi ludźmi z całego Śląska. Wszystko to za sprawa wieczoru z Henrykiem Waniek, który opowiadał o swojej twórczości, spojrzeniu na otaczający świat i Śląsku.

Henryk Waniek urodził się w 1942 roku w Oświęcimiu, by w trzy lata później przenieść się wraz z rodzicami do Katowic. Od tego momentu, mimo, że obecnie mieszka w Warszawie, jest na stałe związany z Śląskiem. Jest malarzem, pisarzem i znawcą historii, filozofii, religioznawstwa i
literatury mistycznej. Jego twórczość pisarska jest odbiciem jego fascynacji i zainteresowań egzoterycznych i historiozoficznych związanych ze Śląskiem, wpisanych w skomplikowane dzieje tych ziem.

 

Na ścianach galerii "Inny Śląsk" zawisła wystawa pt" Boczna teczka". Jest to 126 prac Wańka, głównie rysunków, wykonanych m.in. przy pomocy ołówka, piórka, długopisu. Niektóre prace to kserogramy, gdyż jak sam przyznaje autor, niektóre z jego prac zapadły mu w pamięć i postanowił wykonać kserogramy.

 

Wszystkie prace można kupić w galerii, jednak niektóre prace zostały już wczoraj zarezerwowane.  Tarngórska wystawa rysunków jest drugą wystawą tych prac, wcześniej wisiały one w Instytucie Mikołowskim. 

 

- Większość rysunków powstała na odwrotach różnorakich zaproszeń, najczęściej podczas rozmów telefonicznych - mówił artysta o rysunkach.

 

Wieczór rozpoczął założyciel galerii "Inny Śląsk - Krzysztof Mazik - który przedstawił głównego gościa oraz otworzył wystawę. Następnie Wańka odpowiadając na pytania Andrzeja Kanclerza, który prowadził debatę, opowiadał m.in. o początkach swojej twórczości, motywach mistycznych w swoich książkach, zdradził sekrety zajmującej się magią i różnymi stanami duchowymi grupy Oneiro do której należał. Ciekawostką jest, że według Wańki ta grupa wcale nie istniała! Mówił także o śląskiej państwowości, duchowości, wykształceniu się naszej narodowości. Ostatnie pytanie Andrzej Kanclerz zadał o stan śląskiej kultury. W odpowiedzi główny gość wieczoru dokonał porównania Śląska z reszta Polski, Kazimierza Kutza z Andrzejem Wajdą, mówił o najnowszej książce Małgorzaty Szejnert "Czarne Ogrody" oraz o śląskiej tradycji w tworzeniu sztuki.

 

Żywa dyskusja między artystą, a publicznością wywiązała się po stwierdzeniu przez Wańka, że Śląsk przed '89 rokiem istniał tylko w ludziach, a nie na łamach społeczeństwa, tak jak dziś.

 

Prace Henryka Wańki będzie można oglądać w galerii "Inny Śląsk" do konca lutego. Zapraszamy do zobaczenie zdjęć z wczorajszego wieczoru.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto