18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria

Ikona z Częstochowy? Małżeństwo nauczy jak ją wykonać

Bartłomiej Romanek
Częstochowskie małżeństwo rozpoczęło naukę podstaw ikonopisarstwa, chętnych nie brakuje.

Wizyta prezydenta w Lublińcu miała także częstochowski akcent. Bronisław Komorowski otrzymał od burmistrza Edwarda Maniury ikonę z wizerunkiem św. Edyty Stein, patronki Lublińca, wykonaną w częstochowskiej pracowni Jarosława Kuli i Katarzyny Stawarskiej-Kuli. Wkrótce równie głośno może być o ich uczniach, którzy w sobotę rozpoczęli na plebanii parafii św. Jakuba kurs ikonopisarstwa.

- Kiedy Urząd Miasta w Lublińcu złożył u nas zamówienie, odmówiliśmy, bo mieliśmy na to tylko 10 dni, a wykonanie takiej ikony zajmuje 4-5 tygodni - zdradza Jarosław Kula. - Dopiero, kiedy powiedziano nam, że to ma być dar dla prezydenta Komorowskiego, to podjęliśmy się tego zadania. Przecież prezydentowi się nie odmawia.

W sobotnim kursie udział wzięło siedem pań. - Panie dominują u nas na zajęciach, co jest ciekawe, bo mężczyźni lepiej sobie radzą. W niektórych, ortodoksyjnych środowiskach prawosławnych przyjmuje się nawet, że tworzenie ikon to nie jest dzieło godne kobiety - tłumaczy Stawarska-Kula.

- O kursie dowiedziałam się z internetu. Bardzo mi się podoba pisanie ikon, a zwłaszcza ich wymiar duchowy, związany z tym, że przedstawiają one sceny z Pisma Świętego i życia świętych - mówi Beata Domagała, która przyjechała na kurs aż z Wrocławia. Podczas rozpoczętego kursu podstawowego, uczestniczki zajęć stworzą ikonę z wizerunkiem Jezusa Chrystusa.

- Po pierwszym kursie każdy zdobywa praktyczne umiejętności i tworzy własną ikonę, która po ostatnich zajęciach zostanie poświęcona - mówi Jarosław Kula.

Małżeństwo już planuje kursy dla zaawansowanych, bo chętnych na zgłębianie tajników ikonopisarstwa nie brakuje. - Szkolenie ma cztery części. Podczas ostatniej, uczestnicy wykonują krzyż świętego Damiana. Na tej ikonie znajduje się aż 36 postaci. Jeżeli ktoś zrobi taką ikonę, poradzi sobie z każdym zadaniem - zapewnia Kula.


*TOP 10 NAJZABAWNIEJSZYCH ŚLĄSKICH SŁÓW
*NAJŁADNIEJSZE SZOPKI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ ZDJĘCIA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NaM - Podlaskie ligawki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto