Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ilu jest Ślązaków? 817 tysięcy a pół miliona godo!

Redakcja
Znane są już wyniki zeszłorocznego spisu powszechnego.
Znane są już wyniki zeszłorocznego spisu powszechnego. Piotr Kalsztyn / Archiuwm MM
Znane są już wyniki zeszłorocznego spisu powszechnego.

Kiedy pod koniec marca tego roku Główny Urząd Statystyczny podał pierwsze, wstępne wyniku spisu powszechnego mówiło się o około 800 tysiącach osób deklarujących narodowość śląską.

Według opublikowanego przez GUS raportu Ślązaków jest 817 tysięcy. Wzrosła też liczba osób posługujących się w domu językiem śląskim, jest ich 509 tysięcy.

- Ta liczba pokazuje, że grupa osób mówiących po śląsku w domu jest spora i należy się z nią liczyć. Nie ma żadnych wątpliwości: pół miliona nie powiedziało, że "posługuje się gwarą śląską", tylko właśnie językiem. Teraz nadszedł czas na mocno spóźnione uznanie tego faktu przez centralne władze państwa polskiego - mówi Michał Buchta z Ruchu Autonomii Śląska.

Mniej entuzjastycznie do wyników podchodzi Rafał Adamus, prezes stowarzyszenia Pro Loquella Silesiana, które promuje śląską godkę. - Wychodzi na to, że tylko 60% osób deklarujących narodowość śląską używa śląskiego jeżyka. Co z tymi 40%? - pyta Adamus. Jego zdaniem trzeba więcej działań na rzecz popularyzacji języka śląskiego. - Głównie przez nadanie mu statusu języka regionalnego, inaczej w kolejnych spisach może się okazać, że liczba osób mówiących po śląsku nie będzie rosła tak szybko jak wskaźnik narodowości - dodaje Adamus.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto