MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Industriada 2014: ponad 300 wydarzeń w 24 miejscowościach

Piotr Kalsztyn
Piotr Kalsztyn
14. czerwca rusza kolejne święto Szlaku Zabytków Techniki.
14. czerwca rusza kolejne święto Szlaku Zabytków Techniki. Ewa Zielińska, arch.
14. czerwca rusza kolejne święto Szlaku Zabytków Techniki.

Industriada, 14 czerwca 2014 roku.


Powoli zbliża się IV edycja Industriady, czyli święta Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. To największa tego typu impreza w Europie Środkowo-Wchodniej. Industriada jest festiwalem dziedzictwa poprzemysłowego. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w czerwcu 2010 roku. Po dwuletnich przygotowaniach pierwsza edycja imprezy odbyła się w 40 obiektach położonych na terenie 23 miejscowości, a liczba uczestników święta wyniosła prawie 30 tysięcy. Z roku na rok rosła liczba wydarzeń oraz frekwencja.

W zeszłym roku w wydarzeniach związanych z Industriadą wzięło udział rekordowe 75 tysięcy osób. Wedle szacunków organizatorów najwięcej odwiedzających zgromadził program przygotowany przez Park Tradycji w Siemianowicach Śląskich. Zjawiło się tam 7 500 osób. Największy wzrost frekwencji zanotowały natomiast Radiostacja Gliwice, gdzie zawitało 6 500 osób, czyli o 2 800 więcej, niż rok temu oraz Górnośląskie Koleje Wąskotorowe w Bytomiu, gdzie teraz gościło 5000 osób, a rok wcześniej były to 2 000 zwiedzających. Podczas Industriady odbyło się 271 imprez, 40 koncertów oraz kilkanaście warsztatów artystycznych, pokazów i projekcji filmowych.

Oprócz obiektów znajdujących się na Szlaku Zabytków Techniki Industrada odbywa się też w tzw. obiektach zaprzyjaźnionych. W tym roku wskazano 9 kolejnych takich miejsc, które wezmą udział w Industriadzie. Wszystkie je cechuje industrialny charakter miejsca, oraz program który przygotowano na czas Industriady. W konkursie na zaprzyjaźniony obiekt wygrały: Hala dawnej Elektrowni Huty Królewskiej w Chorzowie, Historyczna fabryka porcelany w Katowicach, Konduktorownia w Częstochowie, Pałac Schöna wraz z koloniami robotniczymi w Sosnowcu, Port Gliwice oraz Kanał Gliwicki, Szyb „Mikołaj” w Rudzie Śląskiej, Walcownia Cynku w Katowicach, Wieża wyciągowa Szybu Krystyna dawnej KWK Szombierki oraz zrewitalizowany teren po Kopalni Szombierki w Bytomiu, Zabytkowe wieże wyciągowe dawnej kopalni „Polska” w Świętochłowicach

W tym roku podczas Industraidy ma się odbyć ponad 300 imprez w 24 miejscowościach. Uczestnicząc w festiwalu, dowiemy się m.in. jak wydobywa się węgiel, odkryjemy sekrety produkcji wody, upieczemy bułki, poeksperymentujemy, wsiądziemy do lokomotywy, przeniesiemy się w magiczny świat baniek mydlanych, poleżymy na plaży w środku miasta i zasmakujemy śląskiej kuchni.

Będziemy też mogli wziąć udział w licznych warsztatach, konkursach i pokazach. Dzięki nim najmłodsi uczestnicy dowiedzą się m.in. jak rzeźbi się w lodzie, zwiedzą mobilne planetarium, wczują w rolę konstruktorów, budowniczych i eksperymentatorów, stworzą własne stemple i autorskie roboty. Nieco starsi posłuchają dobrej muzyki (w programie znalazło się aż 40 koncertów, w tym: The Dumplings, Richard Durand, Teresa Werner z zespołem, BIFF i Carrantuohill), wezmą udział w zlotach samochodowych.

Szczegółowy program znajdziecie na ulotce w pliku pdf.

Piotr Kalsztyn

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jan Machulski i jego role

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto