Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Industriada w Muzeum Śląskim [program wydarzeń]

AG
Industriada w Muzeum Śląskim [program wydarzeń]
Industriada w Muzeum Śląskim [program wydarzeń] materiały prasowe
13 czerwca, o godz. 14 w Muzeum Śląskim w Katowicach ruszy Industriada.

Goście Muzeum Śląskiego będą mieli okazję stworzyć postać Pana Heritejdża, super-bohatera walczącego z nikczemnością i złem wymierzonym w śląskie dziedzictwo – niepamięcią, niewiedzą, obojętnością. Jego przybocznym jest Pan Inwentaryzator, który dzięki super-zmysłom wpisuje najcenniejsze obiekty do rejestru zabytków. Super-mocy nie będą potrzebować natomiast uczestnicy akcji społecznej „Klomby zamiast nieużytków!”, podczas której wspólnie przekształcimy niewielki nieużytek na terenie dawnej kopalni w malowniczy klomb.

„Larmo w Bogucicach” zabrzmi dzięki połączonym siłom Ludzi z Bogucic – nieformalnego chóru reprezentującego działające w dzielnicy zespoły oraz entuzjastów muzyki, istniejącej od 1934 r. Orkiestry Dętej „Katowice” pod batutą Damiana Łebka oraz Piotra „Bajzla” Piaseckiego. Kanwą koncertu będzie muzyka Lady Pank z serialu animowanego „O dwóch takich, co ukradli księżyc” w reżyserii Leszka Gałysza. Podróż Jacka i Placka w poszukiwaniu Krainy Leniuchów to pretekst do zadania pytań o przyszłość dzielnicy, lokalność, niepokoje społeczne związane z pracą, powrót do tożsamości. W koncercie poza piosenkami z serialu będzie można usłyszeć kompozycje takich artystów jak m.in.: Limahl, Republika, Europe, Marek Grechuta. Koncepcja i reżyseria Rafał Urbacki.

Program

14.00–23.00 Zwiedzanie terenu dawnej kopalni „Katowice” i wystaw: Przemysłu śląskiego – w warsztacie mechanicznym oraz Maszyna parowa – w maszynowni szybu „Bartosz”

14.00–20.00 Oglądanie panoramy z wieży widokowej
Na wieży widokowej jednorazowo może przebywać 10 osób. Czas pobytu na wieży – maks. 10 min. Wjazdy kończą się o godz. 20.00.

14.00–20.00 Gawęda o historii kopalni „Katowice” / Dawna maszynownia szybu „Bartosz”
Opowieść o historii miejsca i osobiste wspomnienia pozwolą pełniej zrozumieć znaczenie kopalni dla dzielnicy, miasta i zatrudnionych w niej ludzi.Gawędziarz: Jan Zając

14.00–20.00 Wałki oraz pędzle w dłoń! Warsztaty plakatu z wystawą towarzyszącą
„Pracujemy w trójkę – budujemy za dwunastu”, „Realizujemy ambitne zadania”, „Zakład pracy twoim drugim domem” – te i inne hasła powrócą podczas warsztatów plastycznych inspirowanych grafiką minionych lat. Każdy uczestnik za pomocą uprzednio przygotowanych szablonów będzie mógł stworzyć własne, niepowtarzalne dzieło.
Przyjdź sam, z rodziną lub przyjaciółmi i zasil nasz artystyczny kolektyw!

14.00–20.00 Superbohater – czyn społeczny
Uczestnicy Industriady w czynie społecznym mają stworzyć postać superbohatera walczącego ze złem wymierzonym w śląskie dziedzictwo – Pana Heritejdża, będącego efektem kolektywnych pomysłów zebranych w trakcie wywiadów.

14.00–20.00 Warsztaty „Czyn społeczny”. Klomby zamiast nieużytków!
Akcja porządkowania niewielkiego nieużytku na terenie dawnej kopalni i przekształcenia go w malowniczy klomb – ozdobę miejsca popularnego wśród spacerowiczów. Chętnych do spędzenia kilkunastu minut z pędzlem lub grabiami uprzedzamy, że podczas tej pracy można się nieco ubrudzić.

16.00–18.00 „Kształt rzeczy”. Warsztaty prezentujące tajniki zdobienia porcelany połączone z wykładem na temat historii porcelany śląskiej
Prowadzenie: Irena Gatys (Stowarzyszenie Miłośników Śląskiej Porcelany i Widokówki)

18.00–19.30 „Kształt rzeczy. O węglu i porcelanie”. Wykład połączony z pokazem tanecznym, tworzący niezwykłą opowieść o pracownicach kopalni „Katowice” oraz Porcelany Śląskiej
„Kształt rzeczy” to historia o węglu i porcelanie z perspektywy kobiety lub kobiecie dedykowana, pokazująca miejsce robotnic kopalni „Katowice” i Porcelany Giesche/Porcelany Śląskiej na industrialnej mapie Bogucic i Zawodzia. Przedsięwzięcie z pogranicza scenografii, pracy naukowej, choreografii współczesnej, archeologii ciała, filmu i działań społecznych. Spotkanie dwóch języków – badawczego i artystycznego – przekłada się na formy tańca i wykładu.

19.00–19.45 Otwarta próba nieformalnego chóru Ludzie z Bogucic

20.00–22.00 Koncert „Larmo w Bogucicach”
Wspólny występ Ludzi z Bogucic, Orkiestry Dętęj „Katowice“ oraz Piotra „Bajzla” Piasecki. Kanwą koncertu będzie muzyka Lady Pank z serialu animowanego „O dwóch takich, co ukradli księżyc” w reżyserii Leszka Gałysza.

22.00–23.30 Kino plenerowe. Pokaz filmu „Autobus odjeżdża 6.20”
Film w reżyserii Jana Rybkowskiego z 1954 roku zaliczany jest do tzw. filmów produkcyjnych, które opowiadały o socjalistycznej przebudowie kraju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto